web tasarım ajansı nedir

Web Tasarım Ajansı Nedir ?

Web tasarım ajansı şirketinizin dijital varlığını satış, pazarlama ve/veya takipçi hedeflerinizi gözeterek tasarlayan ajanstır. Her ne kadar web tasarımı denilince web sitesinin tasarlanması akla gelse de aslında tasarım ajanslarının tek işi bu değildir. Web tasarımı bir bütün olarak ele alınır ve bu da varlığınızın, imajınızın hedefleriniz doğrultusunda tasarlanması anlamına gelmektedir. Web tasarım ajansları bu amaca ulaşabilmek için birçok görevi yerine getirirler.

Web Tasarım Ajansı ‘nın Görevleri Nelerdir?

Tasarım ajansları ara yüz tasarımı, kod tasarımı ve marka yönetimi hizmetlerini verirler. Ara yüz tasarımında grafikerler kullanıcı deneyimini tasarlarlar. Bu tasarımlar kod tasarımları ile birleşerek web sitelerini oluşturur. Marka yönetimi tarafında ise çeşitli analiz işlemleri yapılır. Bu analiz işlemlerinden alınan veriler hem tasarıma etki eder hem de tasarlanan web sitesinin geniş kitlelere ulaştırılmasında etkendir. Marka yönetimi tarafı, geniş kitlelere ulaşılabilmesi için gereken faaliyetleri yönetir. Web tasarım ajansı web sitenizi geniş kitlelere ulaştırabilmek için işe tasarımdan başlar. User experience, yani kullanıcı deneyiminin ön planda olduğu tasarımlar, SEO çalışmalarıyla da desteklendiklerinde web siteniz hem aramalarda üst sıralarda çıkar hem de tasarım kullanımı kolaylaştırdığı için müşteriler web sitesi ile haşır neşir olmaya gönüllü olurlar.

Web Tasarım Ajansları Arasında Seçim Yapmak

· Web tasarım ajansları arasında seçim yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

· İlk yapmanız gereken, web tasarım hizmeti alacağınız ajansın referanslarını en iyi şekilde incelemek olmalıdır. Verilen referansların doğru olup olmadığını gerekli araçlarla ya da görüşme sağlayarak kontrol edebilirsiniz.

· Size söylenen süslü lafları boş verin. Hizmet alacağınız web tasarım ajansının kendi alanındaki Google sıralamasına bakmak faydalı olacaktır.

· Freelance çalışma şeklindense bir ajansla çalışmak sizin için her zaman artı bir sonuç getirir. Seçeceğiniz ajansı mutlaka fiziki yerlerinde de ziyaret edin.

· Tek bir ajanstan fiyat almakla yetinmeyin. Birkaç ajans ile görüşüp fiyat teklifi alın ve aradaki farkları karşılaştırarak seçim yapın.

Neden Web Tasarım?

E-ticaret hacmi her geçen yıl hem Türkiye’de hem de dünyada hızla büyümektedir. Perakende sektörünün e-ticaretteki payı 2017 yılı rakamlarına göre 23 milyar TL’dir. Perakende dışı satışlarda ise bu rakam 19,2 milyar TL olmuştur. Google aramalarında üst sıralarda yer almak, New York’un en işlekcaddelerinden olan 5. Cadde’de dükkân açmak gibidir. Kötü bir web tasarımı ile dükkanınız ıssız bir çıkmaz sokakta solup gidebilir. İyi bir web tasarımıyla dükkanınız dünyanın her yerinden müşterilerin olduğu, dünyanın en kalabalık sokağına, yani Google aramalarının ilk sayfasına terfi edebilir. Ticaretteki bu trend değişimi, web tasarım ajansının önemini açıkça ortaya koymaktadır. Bugün ticaret yapanlar, dükkanlarının bulunduğu sokakla sınırlı kalmak zorunda değildir. Ürettiğiniz ürünleri, bir web sitesi sayesinde dünyanın her yerinden müşterilerle buluşturmak mümkündür.

Web tasarımı sadece ürünlerin değil, düşüncelerin yayılmasına da hizmet eder. Blog siteleri sayesinde fikirler artık belli bir insan grubu içerisinde kalmıyor, tüm dünyaya yayılabiliyor. Artık birçok insan, faydalı olduğunu düşündüğü bilgileri kişisel web sitesinden yayınlarken, reklamlar aracılığı ile para da kazanabiliyor. Bu tarz web siteleri, fikirlerin yaygınlaşmasına yardım ederken, şirketler için de yeni PR alanları açıyor. Dolayısıyla web tasarımı geleceğin pazarlama ve satışını şekillendiriyor dersek, yanılmayız. Web tasarım ajansı da bu değişimin ortasında, şirketlere yol gösterici olan önemli bir iş ortağı haline geliyor. Geleceğe ayak uydurmak ve dünyadaki trendleri takip etmek için, dijital varlığı geliştirmek ve sürekli yenilemek bugün şirketler için hayatta kalabilmenin tek yolu.

Web Tasarımının Geleceği

Web tasarımında, yeni çıkan aplikasyonlar, yazılımlar ve diğer araçlar her gün yeni bir kapı açıyor. Web sitelerinin sosyal medya ile olan bağlantıları, her gün yeni sosyal medya araçları çıkması da aslında şirketlerin PR çalışmaları için yeni fırsatlar sunuyor. Teknolojinin büyük bir hızla geliştiği günümüzde, geleceği öngörebilmek çok zor. Bu yüzden günü kaçırmadan çıkan teknolojilere ayak uydurmak çok önemli. Dijital dünya içinde var olmayan şirketler, birkaç yıl sonra gerçek dünyadan da silinme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Web tasarım ajansı sadece bu konuda özelleştiği için ajanslarla çalışmak, uzun ve kısa vadeli dijital stratejiler geliştirmek her şirket için kaçınılmaz görünüyor.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir