web sitesi nedir

Web Sitesi Nedir ?

Web sitesi nedir sorusuna birçok farklı cevap verilebilir ama genel anlamıyla söz etmek gerekirse, web sitesi internet kullanıcıları ile kurduğunuz diyalogtur. Bu diyaloğun amacına göre, web sitelerinin tasarımı ve içeriği değişebilir. Bir web sitesi kurmanızın amacı pazarlama, satış ya da bilgi paylaşımı olabilir. Girişiminiz için bir web sitesi kurmuş olabilirsiniz, ya da uluslarası bir şirketin web sitesini kurmakla görevlendirilmiş olabilirsiniz, hatta yazdığınız öyküleri, gezi yazılarınızı ya da bireysel tecrübelerinizi paylaşmak için bir web sitesi kurabilirsiniz. Amacı ne olursa olsun, her web sitesinin temel amacı bir diyaloğu başlatmaktır.

Teknik Olarak Web Sitesi Nedir ?

Teknik açıdan bakıldığında, bir web sitesi internet üzerinde, sizin adınıza sizin seçtiğiniz isimle ayrılmış bir alandır. Web sitesi nedir sorusuna teknik bir cevap vermek gerekirse, genellikle www harfleri ile başladığını, ortasında alan adı bulunduğunu ve sonunun .com, .net, .org gibi uzantılarla bittiğini söylemek gerekir.  www harfleri “world wide web” kelimelerinin kısaltmasıdır ve dünya çapında ağ anlamına gelir. Yani bir web sitesine, eğer belli bir bölgede özellikle engellenmediyse, dünyanın her yerinde ulaşılabilir. Uzantılarsa genellikle web sitesinin amacını belli eder. Örneğin .org ile biten web siteleri genellikle bir organizasyona ya da devlet kurumuna aittir.

Kaç Çeşit Web Sitesi Vardır ?

Genel olarak belli kategorilere ayırtmak mümkün olsa da, aslında bu kategoriler ile de sınırlandırılamayacak kadar çok farklı çeşitlerde web siteleri vardır. Genellikle amaçlarına göre kategorilendirilirler. Web sitesinin ne olduğunu açıklarken, aslında bir çeşit diyalog olduğundan söz etmiştik. Yani kullanıcılar bir amaçla web sitesine gelirler, ve içerikle haşır neşir olarak amaçlarına ulaşırlar. Aynı şekilde web sitesi de iyi bir diyalog kurarsa şirketiniz de kullanıcı gibi amacına ulaşmış olur. Belli bir hizmet ya da ürünü tanıtan kurumsal siteler, kişileri tanıtan düşüncelerini ve tecrübelerini anlatan bireysel blog siteleri, haber yayınlayan siteler, kullanıcıların içerik ürettiği siteler, ürün satışı yapan e-ticaret siteleri, emlak siteleri gibi siteler onlarca kategoriden yalnızca birkaçıdır.

İlginizi çekebilir: Web tasarım nedir ?

Web Siteleri Hayatımıza Ne Kattı ?

Özellikle Türkiye’de 90’lı yılların sonunda web sitelerinin hayatımıza girmesi ve yaygınlaşmasıyla birçok iş kolu farklılaştı. Web siteleri ve yeni çıkan yazılımlar sayesinde e-ticaret mümkün oldu. Facebook gibi platformların açılmasıyla, pazarlama dijitalleşti. Web sitesi ve hayatımıza ne kattı gibi bir soruya verilen cevap artık her geçen gün daha da genişliyor. Çünkü her gün geçmişte olmayan bir şekilde web sitelerinin kullanıldığını görmek mümkün. Bugün insanlar belli web siteleri üzerinden, dünyanın öbür ucundaki kişilere evlerini geçici olarak kiralayabiliyor. Aslında temelde web siteleri ve internet, tüketim alışkanlıklarımızın evrilmesine neden oldu. Bundan sonra da birçok yeniliğin bizleri beklediğini söylersek yanılmış olmayız.

Yazımıza başladığımız yere geri dönmek gerekirse, medeniyetin başladığı gün aslında iletişimin başladığı gündü. Bugün iletişimin geldiği noktada, web siteleri ile diyalog kurarak ev kiralayabiliyor, dünyanın bambaşka bir yerinde hiç tanımadığımız birinin anneannesinin tarifinden elmalı tart yapabiliyor, sokağa çıkmadan ekmek peynir alabiliyoruz. Artık satış yapmak için kapı kapı dolaşıp müşterilerimiz ile diyalog kurmaya çalışmıyoruz, müşterilerimiz arama motorlarından bizleri buluyor ve web sitelerimiz diyaloğu başlatıyor. Bu anlamda geldiğimiz noktada iletişimin biçimi oldukça değişmiş görünüyor, bu da bir çok işin daha da pratikleşmesi anlamına geliyor. Web sitesi nedir sorusuna bugün bu cevabı vermek mümkünken belki de yarın bu kullanım amaçlarına binlerce yenisi eklenmiş olacak, yine de en temelde diyalog olacağını ön görmek bizi yanıltmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir