web sitesi kurmak

Web Sitesi Kurmak İçin Ne Gerekir ?

Web sitesi oluşturmak temelde çok kolay gibi görünse de, aramalarda üst sıralarda çıkmayan bir site kurmak amacınıza ulaşmanızı sağlamaz. Site kurma aşamaları sırasıyla sunucu ve alan adı satın almak, tasarım ve yazılımları ile birlikte SEO çalışmalarını yapmayı içerir. Tüm bunları yapmadan önce ilk adımda, web sitesini ne amaçla, hangi hedef kitle için kurduğunuzu belirlemeniz ve atacağınız adımlarla ilgili planlama yapmanız gerekir. Web sitenizin adından, içeriklerine her şey arama motoru sıralamanızı etkileyebilir ve bu da iş sonuçlarınıza yansır.

Web Sitesi Kurmak İçin İlk Adım Planlama

Kendinize şu soruları sorun: neden bir web sitesi kuruyorum, kurduğum web sitesinin işime ne gibi olumlu katkıları olmasını bekliyorum, benim kurduğum web sitesine benzer siteler var mı, onlar neyi amaçlıyor, amacıma ulaşmanın tek yolu web sitesi  mi, beni onlardan ayıran nedir, benim kuracağım web sitesinden beklediğim çıktıları diğer web siteleri sağlayabiliyor mu, hedef kitlem kimdir, hedef kitlem dijital ortamdan ulaşılabilir midir, hedef kitleme ulaşmak için nasıl bir web sitesi tasarlamalıyım gibi soruları kendinize sorduktan sonra net cevaplar alabiliyorsanız, bu cevaplarınızı yazıya geçirin ve web siteniz için strateji belirlemede ilk adımı atın.

Alan Adı Satın Almak Sunucular ve Tasarım

Web siteniz ile ilgili yukarıda kendinize sorduğunuz soruların cevaplarından yola çıkarak, web siteniz için en uygun isimleri sıralayın. SEO çalışmalarında etkili olan çok fazla değişken vardır. Bunlardan biri de web sitenizin alan adıdır. Bu isimlerin sattığınız ürün ya da hizmetlerle uyumlu olması arama motorlarında üst sıralarda çıkmanızda etkili olabilir fakat unutmayın ki tek başına yeterli değildir. Web sitesi için seçtiğiniz alan adlarının başkaları tarafından alınıp alınmadığını kontrol edin. Eğer alan adı boşsa, uygun fiyatla alan adını alabilirsiniz, eğer dolu ve satılıksa, fiyatı belirleyen alan adının sahibi olacaktır.

Bir diğer ihtiyacınız da sunucu olacaktır. Sunucular web sitelerinin 7/24 erişilebilir olmasını sağlayan ve veri merkezlerinde bulunan yüksek hızlı bilgisayarlardır. Bu bilgisayarlardan tek başınıza hizmet almak pahalı olabilir. Bunun yerine paylaşımlı sunucuları da tercih edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra tasarım ve yazılım aşamaları gelmektedir. Birçok web sitesi hem paylaşımlı sunucuları hem de önceden belirlenmiş tema tasarımları uygun fiyatlarla satmaktadır. Bu hizmetleri web sitelerinden satın alabileceğiniz gibi, kod yazabilir ya da yazdırabilirsiniz. Burada yine önemli olan, en başta bütünsel bir bakış açısı ile hazırladığınız planı sürekli gözden geçirmektir. Belirlediğiniz hedef kitleye uygun tasarımlar yapmak, web sitenizi bir kere ziyaret eden bir kişinin tekrar ziyaret etmesini sağlayacaktır. Web sitesi oluşturmak temelde bu adımların atılmasıyla başlar. Web sitenizin tasarımı tamamlandıktan sonra içerik tasarımı kısmına geçmelisiniz.

İlginizi çekebilir : Web yazılım nedir ?

İçerik Tasarımı

Bir web sitesini kurmadan önce, içerikte neler olabileceğini düşünmüş olmalı ve alan adından tasarıma kadar her şeyi bu içeriğe kolay erişilmesi için tasarlamış olmalısınız. İçerik yazımı aşaması SEO çalışmalarının en yoğun olduğu aşamadır. Burada kısaca iç SEO çalışmaları ve dış SEO çalışmalarının nasıl yapılacağı belirlenmeli ve sonrasında içerikler yazılmalıdır. SEO çalışmaları yapılmadan önce rakip analizlerinin yapılması önemlidir. İçeriklerinizde kullanmanız gereken anahtar kelime yoğunluğu ve konumlandırması rakip analizine göre belirlenir. İçeriklerin ayrıca bilgilendirici, ilginç ve okunabilir olması da önemlidir, çünkü arama motorları, bir anahtar kelimeyi aratan kişiye o anahtar kelime ile ilgili en faydalı içeriği çıkartmak üzerine kurgulanmıştır. İyi bir web sitesine sahip olmak ancak tüm bu aşamaların en iyi şekilde uygulanması ile mümkün olur.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir