sosyal medya danışmanlığı ve yönetimi çalışmaları

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

Sosyal medya yönetimi nedir ve neden önemlidir sorusuna cevap vermeden önce sosyal medyadan bahsetmek faydalı olacaktır. Sosyal medya, internet kullanıcılarının metin, video ve görsel içeriği hızlı, verimli ve gerçek zamanlı olarak paylaşmalarına izin vermek için tasarlanmış web siteleri ve uygulamalar anlamına gelir. Çoğu insan sosyal medyayı akıllı telefonlarında veya tabletlerinde uygulama olarak tanımlar, ancak gerçek şu ki, bu iletişim aracı bilgisayarların internete erişimi ile başladı. Bu yanlış anlama çoğu internet kullanıcısının, sosyal medya hesaplarına erişmek için mobil telefonları kullanmasından kaynaklanmaktadır.

Fotoğrafları, haberleri, etkinlikleri, vb. içerikleri gerçek zamanlı olarak geniş bir kitlenin erişebileceği şekilde paylaşma yeteneği, bireylerin ilişkilerine ve gerçek yaşamlarına etki ettiği gibi işletmeleri de etkilemiştir. Geniş bir kitlenin sosyal medya hesaplarında zaman geçirmesi, işletmeleri bu alanda pazarlama kampanyaları geliştirmelerine yol açmıştır. Günümüzde çoğu işletme, sosyal medyayı bir dijital pazarlama kampanyası olarak kullanmaktadır. Ancak başarılı bir sosyal medya pazarlamasının anahtarı, bunu bir ek çalışma gibi görmeyip, özen, saygı ve dikkatli bir bir şekilde pazarlama kampanyalarına dahil etmekten geçiyor.

Bu yazımızda size sosyal medya yönetimi nedir? Sosyal medya yönetimi neden önemlidir? ve  nasıl yapılır? sorularına cevap vereceğiz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarını ve araçlarının belirlenen hedefler doğrultusunda kullanılması ve optimize edilmesidir. Markanızı tanıtmak, ürün ve hizmetlerinizi hedef kitlenize duyurmak hatta sosyal medya hesapları üzerinden kredi kartı ile satış yapmak gibi birçok faydası olan sosyal medya pazarlamasının, doğru bir şekilde yönetilmesi başarının anahtarıdır. Eğer iyi bir şekilde sosyal medya hesaplarınızı yönetemiyor ve gelişme gösteremiyorsanız gün geçtikçe başarılı olmak bir yana , sahip olduğunuz bilinirliği ve itibarı da riske atabilirsiniz. Büyüme potansiyeli olan birçok hesap, tecrübesizlik ve bilgi eksikliğinden dolayı başarı elde edilemediği için boşa harcanmış çaba olarak görülebiliyor. Bugün size, sosyal medya yönetiminin püf noktalarını vermeden önce, öneminden bahsedeceğiz.

İlginizi çekebilir : Sosyal Medya Yönetim Fiyatları

Sosyal Medya Pazarlaması Neden Önemlidir?

Sosyal medya pazarlaması birçok nedenden dolayı önemlidir. Öncelikle, günümüzde insanların zaman geçirdiği ve sosyal ağlar kurduğu platformlar haline gelmesi bile önemini hissettiriyor. Dolayısıyla bu durum, şirket olarak bu sosyal ağda gerçek hayattaki gibi iyi ya da kötü bir izlenim ve itibara sahip olacağınız anlamına geliyor. Sosyal medya hesaplarınızı elinizden gelen en iyi şekilde yönetmeniz kesinlikle bir zorunluluk hale gelmiştir, çünkü kişilerle yaşayacağınız sorunlardan ya da mesajlara cevap verme tavrınızdan rahatsız olan kişinin bu durumu daha fazla kişiye duyurmasını engelleyemezsiniz ve şirket itibarını riske atmış olursunuz.

Markalaşma sürecinizde sosyal medyayı kullanarak genel olarak sektör ve rakipleriniz hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Kullanıcıların beğendikleri, aşina oldukları veya rahatsız oldukları durumları analiz ederek kendi lehinize kullanabilirsiniz. Çoğu internet kullanıcısı bir üründen ya da hizmetten memnun kalmadığı zaman bir dilekçe yazmak yerine bunu herkesin erişebileceği bir şekilde duyurmayı tercih ediyor. Şirket olarak kullanıcıların rahatsız oldukları noktaları iyice analiz ederseniz, kendinizi müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirebilirsiniz.

Sektörünüzde söz sahibi olmak ve yönlendirmek için sosyal medyayı kullanabileceğiniz gibi, uzmanlığınızı ve güvenilirliğinizi de pekiştirmek için de kullanabilirsiniz. Bunlara ek olarak, müşterilerinizde pozitif bir imaj oluşturabilirsiniz. Maillere ya da dilekçelere nazaran daha hızlı iletişim kurmaya olanak sağladığı için şikayetlere hızlı bir şekilde yanıt vererek imajınıza zarar verecek olası riskleri de ortadan kaldırabilirsiniz.

Sonuç olarak, sosyal medya hesaplarınızı doğru bir şekilde kullanırsanız, rekabetin arttığı günümüzde çalışmalarınıza geliştirmek ve yeni müşteri çekmek için birçok avantaj elde edebilirsiniz. Ancak, sosyal medya hesaplarını yönetmek; hepsine alakalı içerik hazırlamak, mesajlara cevap vermek, reklamları yönetmek ve istekleri cevaplamak anlamına gelir. Örneğin, birden fazla platformda aktif olmanız gerekir. Sadece Instagram ve Facebook hesaplarını kullanıyorsanız bile haftada 3-4 saat harcamanız gerekir. Bundan dolayı, çoğu şirket sosyal medya danışmanlığı hizmeti satın alıp, sosyal medya hesaplarının uzmanlar tarafından yönetilmesini tercih ediyor.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

1 milyar aktif internet kullanıcı olduğunu düşünürsek, şirketiniz için sosyal medya yönetimi olmazsa olmazlardandır. Bunun için yapmanız gereken ilk şey markanızı belirlemenizdir. Bu süreçte yapacağınız paylaşımlar ve insanlara ulaşma potansiyeliniz önemlidir. Bilgisayar, oyun, moda gibi konularda bir sosyal medya hesabınız varsa, ilk önce hedef kitlenin nelerden hoşlanacağını bilmelisiniz. İyi bir pazar araştırması yaparak, rakiplerini incelemelisiniz. Yaş, cinsiyet gibi faktörler reklam kampanyalarınızı ve içeriğinizi belirlemek için önemlidir.

Sektörünüzdeki Rakipleri İnceleyin

Yüksek takipçili/aboneli sayfaların paylaşımlarını inceleyerek, hangi paylaşımın kaç beğeni kaç yorum ve bu yorumların nasıl olduğunu incelemeniz gerekiyor. Böylelikle verimli olan çalışmaları kendi hesaplarınızda uygulayarak kısa bir sürede büyük gelişme sağlayabilirisiniz. Ayrıca büyük takipçili sayfaları takip ederek günlük paylaşım âdetini bir kenara yazmalısınız. Verilen reklamları, insanlarla iletişimlerinin nasıl olduğunu öğrenmeniz çalışmalarınızı optimize etmenizi sağlar..

Hedef Kitlenize Seslenin

Yapacağınız paylaşımlar beğeni için değil, mutlaka ziyaretçilerinizin seveceği paylaşımlar olmalıdır. Yaptığınız paylaşımlardan sonra günlük, haftalık, aylık olarak sayfa analizi yaparak taktiklerinizi değiştirmelisiniz. Eğer 1 ayın sonunda iyi bir sıçrayış yaşamadıysanız, bir terslik var demektir. Sahip olduğunuz takipçilerinizin hesaplarını inceleyerek, onlara hangi dilde hitap edeceğinizi bulmalısınız. Eğer çok genç takipçileriniz varsa, aşırı resmi bir dil onları rahatsız edecektir. Ayrıca bir B planınız olmalıdır. Olası düşüşlerde, ziyaretçi kayıplarınızda bunu telafi edecek bir plan yapmalısınız.

İçerik Yönetimi

Paylaşacağınız içerikler her kullanıcıyı tatmin etmelidir. Eğer kendinizi yükselişin güzel akışına kaptırıp ipleri elden bırakırsanız, düşüş yaşamanız işten bile değildir. Paylaşacağınız içerikler çok uzun metinlere bulanmamalıdır. Görsellerle desteklenmiş yazılar okuyucularınızın ilgisini çekecektir. Ayrıca paylaşımlarınızı reklamlarla destekleyerek, geniş kitlelere erişme potansiyelinizi arttırabilirsiniz. Görseller daha çok dikkat çektiği için, hedef kitlenizin ilgisini çekecek görselleri kullanmalısınız. Bu görselleri de uygun bütçeyle vereceğiniz reklamlarla binlerce kişiye ulaştırabilirsiniz.

Yorum Takibi

Ziyaretçilerinizin/abonelerinizin artması için bir diğer önemli faktörde yorum takibidir. Eğer paylaşımlarınızın altında onlarca uygunsuz yorum varsa, hesabınızı ziyaret edecek kişiler bunları inceleyeceği için, günlük olarak bu yorumları silmelisiniz. Ya da yaptığınız bir paylaşım hakkında kötü yorum aldıysanız, buna açıklama getirmelisiniz.

Profesyonel Destek Alın

Eğer bu konular hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, sosyal medya uzmanları tarafından uygun fiyatlardan destek alabilirsiniz. Tabi önce sosyal medya yönetim ücretleri hakkında araştırma yapmanız daha doğru olacaktır. Böylelikle günler sonra sürekli artış gösteren bir sosyal medya hesabına sahip olabilirsiniz. Yaşadığınız artışlardan sonra ziyaretçilerinizle iletişimi koparmayarak, sadık müşteriler elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir