sosyal medya yönetimi nasıl yapılır

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır bilmiyorsanız, işi uzmanına bırakmakta fayda var. Peki süreci bilmeden sosyal medya konusunda doğru yardım aldığınıza nasıl emin olabilirsiniz? Bu yazımızda sizlere sosyal medya yönetimi konusunda genel bilgiler vereceğiz. Bu genel bilgileri kullanarak, alacağınız hizmetlerle ilgili bir fikir edinebilir ve sosyal medya yönetimi hizmetleri ile ilgili beklentilerinizi buna göre oluşturabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Neden Gereklidir ?

Sosyal medya yönetimi, dışarıdan bakıldığında çok kolay görünür. Sonuçta hepimiz kendi sosyal medya hesaplarımızı bir şekilde yönetiyoruz. Fakat profesyonel sosyal medya hesaplarının bir strateji odağında yönetilmesi gerekir. Her gün rastgele bir paylaşım yapmak, dijital pazarlama aktiviteleriniz açısından verimli olmaz. Sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama hedeflerinize ulaşabilmeniz için gereklidir. Peki sosyal medya yönetiminin nasıl olması gerektiğini merak ediyorsanız, gelin açıklayalım.

Profesyonel Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Sosyal medya yönetimi de diğer tüm dijital pazarlama aktiviteleri gibi analizle ve brief ile başlar. Eğer sosyal medya hesaplarınız açıksa ve takipçileriniz varsa, bu açık olan hesaplarınız da, rakip hesaplarla birlikte analiz edilir. Bunun yanında, şirketinizin hedefleri, kurumsal kimliği, hedef kitlesi gibi konularda alınan brief de değerlendirilerek, size özel bir sosyal medya planı çıkarılır. Sosyal medya yönetimi sırasında, bir-üç aylık planlar çıkarmak yerinde olur. Her ne kadar sosyal medya gündemin takip edildiği ve güncel olaylara hızlı reaksiyon verilen yerler olsa da, paylaşım sayılarınızın, içeriklerinizin, paylaşım platformlarının ve kazanmayı hedeflediğiniz takipçilerin sayısının önceden belli olması gerekir. Profesyonel sosyal medya yönetimi nasıl yapılır sorusuna verilecek cevabın en önemli kısmı da budur. Planlı olmak.

Sosyal medya yönetimi hizmeti aldığınız şirket ile stratejiniz konusunda ortaklaştıktan sonra, uygulamalara başlanır. Eğer sosyal medya üzerinde çeşitli kampanyalar planlanmışsa bunların yürütülmesi de dahil tüm içerik üretimi ve paylaşımı hizmeti aldığınız ekip tarafından yapılır. Hizmet aldığınız kurum size haftalık ve aylık raporlar verecektir. Bu haftalık ve aylık raporları takip ederek, ilk yaptığınız plana ne kadar uygun ilerlediğinize bakabilir, eğer strateji değiştirmeniz gerekiyorsa yine bu raporları yorumlayarak karar verebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi hizmetini profesyonel bir şirketten aldığınızda, bu şirketlerin kullandıkları analiz araçlarından da faydalanmış olursunuz. Böylece her zaman sonuca doğru yol alıp almadığınızı gösteren bir pusulaya sahip olursunuz. Profesyonel şirketler sosyal medya yönetimini iyi bilmektedir, ve siz de işinin ehli kişilerle çalışıyorsanız yönlendirmelerine kulak verebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetiminde İçerik Üretimi 

Sosyal medya içerikleri ikiye ayrılabilir: metin ve görsel. Görselin içine videolar ve gifler girebileceği gibi artık günümüzde çoğu metin de görsel olarak sunulmaktadır. Bazı mecralara kullanıcılar görseller için girerler, bazı mecralarda ise metinler ön plandadır. Önemli olan içerikle içeriğin vermeyi hedeflediği mesajın uyuşmasıdır. Bir kurumun tüm sosyal medya hesaplarında ortak bir dil oluşturabilmesi önemlidir. Örneğin bir otel, konaklayan kişileri ‘misafir’ olarak adlandırıyorsa, sosyal medya içeriklerinde de ‘misafir’ kelimesinin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Sosyal medyada kullanılan görsellerle ilgili genel geçer kurallar olsa da, eğer bir anlamı olacaksa ve tutarlı bir şekilde uygulayabilecekseniz, yaratıcı bir yaklaşım da kullanılabilir. Örneğin fotoğrafların estetik olması göze hoş gelmesi önemlidir. Net olmayan bir fotoğraf şirketinizin profesyonelliğine gölge düşürebilir. Fakat bir gözlük firmasıysanız ve miyop ya da hipermetrop gibi göz bozukluklarına dikkat çekmek için bir kampanya yapacaksanız, bu kuralı bile bozabilirsiniz. Analiz, içerik oluşturma ve paylaşım konularını kapsayarak sosyal medya yönetimi nasıl yapılır konusunu sizler için genel hatlarıyla ele almaya çalıştık, siz de sosyal medya hesaplarınız ile ilgili hizmet almaya karar verirken bu bilgileri kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sosyal medya hesap yönetiminde dikkat edilmesi gerekenler

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir