sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı İşletmenize Ne Katar ?

Sosyal medya uzmanı işletmenizin dijital dünyadaki temsilini en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışan kişidir. Şirketinizde biz sosyal medya uzmanı bulundurabileceğiniz gibi şirket dışından da bu konuda yardım almanız mümkündür. Uzman, işletmenizin dijital pazarlama stratejileri ve kurumsal kimliğini baz alarak; sosyal medya stratejisinin belirlenmesi, içeriklerin oluşturulması ve paylaşılması, kampanyalar oluşturulması gibi konularda aktif görev yapar. Yani bir nevi şirketinizin dijitaldeki temsilini gerçekleştirir.

Sosyal Medya Uzmanı Yetkinlikleri Nelerdir ?

Sosyal medyada çalışan bir uzmanın birçok yetkinliğinin olması gerekir. Analiz ve yorumlamaları yapabilmesi için analitik düşünebilmesi gerekir. Tüm iş ortakları ile uyum içinde çalışabilmesi için iletişim ve organizasyon becerilerinin gelişmiş olması gerekir. İngilizce bilmek, dijital dünyada önemli bir avantajdır. Bunun yanında gündemi yakından takip edebilmesi, geniş bir bilgi birikiminin olması da çalıştığı şirkete katkı sağlayacaktır. Sosyal medya uzmanı her ne kadar bir plan dahilinde işini yapsa da, hızlı cevap üretmesi gereken durumlar sık sık doğar. Böyle durumlarda bilgi, beceri ve tecrübelerine dayanarak şirketiniz için en iyi aksiyonu alabilmesi önemlidir.

Şirketinizin Sosyal Medya Yönetimini Kim Yapmalıdır ?

Sosyal medya yönetimini, şirket içinde çalıştıracağınız bir uzman, dışarıdan hizmet alacağınız bir freelancer ya da bu konuda hizmet veren bir şirket yapabilir. Sosyal medya yönetimi için ayırdığınız bütçe, şirketinizin büyüklüğü, sosyal medyadan beklentileriniz, bu hizmeti kimden alacağınızla ilgili kararınıza etki edebilir. Elbette en doğrusu bu konuda uzman şirketlerden hizmet almaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sosyal medya yönetimi çok yönlü bir iştir. Analiz, tasarım, editörlük, içerik üretimi, kriz yönetimi gibi birbirinden farklı konularda iş yapılması gerekebilir. Sosyal medya hizmetleri veren kurumlar, bu alanlarda uzman kişileri bünyelerinde barındırırlar. Bir tane sosyal medya uzmanı ile çalışmaktansa, herkesin kendi alanında uzman olduğu bir ekipten hizmet almak firmanızın yararına olabilir.

Sosyal Medya Yönetiminde Profesyonel Hizmet Almak ?

Sosyal medya hesaplarınızın yönetilmesi için profesyonel hizmet almak istiyorsanız, öncelikle iş sonuçlarınızla ilgili hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Tek bir yerle görüşmek yerine, şirketinizin şimdi bulunduğu durumu ve gelecekte varmak istediği noktayı anlattığınız birkaç firma ile görüşerek karar vermeniz yerinde olur. Sosyal medya hizmetleri alacağınız firmanın sizi anladığından emin olmanız gerekir. Dilinizin uyuştuğu, hedeflerinizi anlayan ve gerektiğinde size karşı çıkma pahasına sizi doğru aksiyonlara yönlendiren bir ekiple çalışmak, sosyal medya yönetimi konusunda en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Bunun olabilmesi için de çalıştığınız şirkete güven duymanız gerekir. Bu yüzden hizmet almadan önce tanışmanız ve iletişim kurmanız önemlidir. Eğer bir sosyal medya uzmanı ile çalışmaya karar verdiyseniz ve işe alım yapacaksanız, alacağınız kişinin yukarı belirttiğimiz yetkinliklere sahip olmasının yanında, şirketinizin kültürüne uygun olduğundan de emin olmalısınız. İşe alacağınız kişi şirketinizin dijital dünyadaki görünürlüğünü sağlayacağından, kültürünüzü iyi anlaması ve uyum sağlayabilmesi önemlidir.

Sosyal medya konusunda ister dışarıdan hizmet alın, ister kendi şirketinizde bir uzman çalıştırın, önemli olan analitik yaklaşımlarla planlı gitmek ve her adımda gelişimi ölçebilmektir. Eğer ilk bir ayın sonunda o ay için koyduğunuz hedeflere ulaşamadıysanız, bunun nedenini tespit edebilmeniz ve bu nedene dayanarak aksiyon planınızı değiştirmeniz yerinde olur. Sosyal medya bu tür analizleri yapabilmeniz için birçok aracı size sunar. Dolayısıyla size yalnızca doğru yorumları yapabilecek tecrübeli bir ekip kurmak kalır. Sosyal medya uzmanı hizmetini bir şirketten aldığınız durumda, sözünü ettiğimiz tüm takipler yapılacak ve aksiyonlar gerekli olduğunda hedefleriniz doğrultusunda revize edilebilecektir.

İlginizi çekebilir: Dijital pazarlama uzmanı işletmenize ne katar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir