sosyal medya uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı İşletmenize Ne Katar ?

Sosyal medya uzmanı işletmenizin dijital dünyadaki temsilini en iyi şekilde gerçekleştirmek için çalışan kişidir. Şirketinizde bir sosyal medya uzmanı bulundurabileceğiniz gibi şirket dışından da bu konuda yardım almanız mümkündür. Uzman, işletmenizin dijital pazarlama stratejileri ve kurumsal kimliğini baz alarak; sosyal medya stratejisinin belirlenmesi, içeriklerin oluşturulması ve paylaşılması, kampanyalar oluşturulması gibi konularda aktif görev yapar. Yani bir nevi şirketinizin dijitaldeki temsilini gerçekleştirir.

Sosyal Medya Uzmanı Yetkinlikleri Nelerdir?

Sosyal medyada çalışan bir uzmanın birçok yetkinliğinin olması gerekir. Analiz ve yorumlamaları yapabilmesi için analitik düşünebilmesi gerekir. Tüm iş ortakları ile uyum içinde çalışabilmesi için iletişim ve organizasyon becerilerinin gelişmiş olması gerekir. İngilizce bilmek, dijital dünyada önemli bir avantajdır. Bunun yanında gündemi yakından takip edebilmesi, geniş bir bilgi birikiminin olması da çalıştığı şirkete katkı sağlayacaktır. Sosyal medya uzmanı her ne kadar bir plan dahilinde işini yapsa da hızlı cevap üretmesi gereken durumlarla karşılaşabilir. Böyle durumlarda bilgi, beceri ve tecrübelerine dayanarak şirketiniz için en iyi aksiyonu alabilmesi önemlidir.

Şirketinizin Sosyal Medya Yönetimini Kim Yapmalıdır? Sosyal medya yönetimini; şirket içinde çalıştıracağınız bir uzman, dışarıdan hizmet alacağınız bir freelancer ya da bu konuda hizmet veren bir şirkete yaptırabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi için ayırdığınız bütçe, şirketinizin büyüklüğü, sosyal medyadan beklentileriniz, bu hizmeti kimden alacağınızla ilgili kararınıza etki edebilir. Elbette en doğrusu bu konuda uzman şirketlerden hizmet almaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sosyal medya yönetimi çok yönlü bir iştir. Analiz, tasarım, editörlük, içerik üretimi, kriz yönetimi gibi birbirinden farklı konularda iş yapılması gerekebilir. Sosyal medya hizmetleri veren kurumlar, bu alanlarda uzman kişileri bünyesinde barındırır. Bir tane sosyal medya uzmanı ile çalışmaktansa, herkesin kendi alanında uzman olduğu bir ekipten hizmet almak firmanızın yararına olacaktır.

Sosyal Medya Yönetiminde Profesyonel Hizmet Almak?

Sosyal medya hesaplarınızın yönetilmesi için profesyonel hizmet almak istiyorsanız, öncelikle iş sonuçlarınızla ilgili hedeflerinizi belirlemeniz gerekir. Tek bir yerle görüşmek yerine, şirketinizin şimdi

bulunduğu durumu ve gelecekte varılmak istenen nokta belirterek, birkaç firma ile görüşmek karar verme aşamasının daha sağlıklı sonuçlanmasına sebep olur. Sosyal medya hizmetleri alacağınız firmanın sizi anladığından emin olmanız gerekir. Dilinizin uyuştuğu, hedeflerinizi anlayan ve gerektiğinde size karşı çıkma pahasına sizi doğru aksiyonlara yönlendiren bir ekiple çalışmak, sosyal medya yönetimi konusunda en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Bunun olabilmesi için de çalıştığınız şirkete güven duymanız gerekir. Bu yüzden hizmet almadan önce tanışmanız ve iletişim kurmanız önemlidir. Eğer bir sosyal medya uzmanı ile çalışmaya karar verdiyseniz ve işe alım yapacaksanız, alacağınız kişinin yukarıda belirttiğimiz yetkinliklere sahip olmasının yanında, şirketinizin kültürüne uygun olduğundan de emin olmalısınız. İşe alacağınız kişi şirketinizin dijital dünyadaki görünürlüğünü sağlayacağından, kültürünüzü iyi anlaması ve uyum sağlayabilmesi önemlidir.

Sosyal medya konusunda ister dışarıdan hizmet alın ister kendi şirketinizde bir uzman çalıştırın, önemli olan analitik yaklaşımlarla planlı bir şekilde ilerlemek ve her adımda gelişimi ölçebilmektir. Eğer ilk bir ayın sonunda o ay için koyduğunuz hedeflere ulaşamadıysanız, bunun nedenini tespit edebilmeniz ve bu nedene dayanarak aksiyon planınızı değiştirmeniz yerinde olur. Sosyal medya bu tür analizleri yapabilmeniz için birçok aracı size sunar. Dolayısıyla size yalnızca doğru yorumları yapabilecek tecrübeli bir ekip kurmak kalır. Sosyal medya uzmanı hizmeti bir şirketten alındığında, sözünü ettiğimiz tüm takipler yapılacak ve aksiyonlar gerekli olduğunda hedefleriniz doğrultusunda revize edilebilecektir.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanı; kısıtlı verilerle, stratejik planlamalar yaparak markaların sosyal medya kanallarında, maksimum düzeyde algı kazandırılması görevini yürüten kişidir. Markaların artık dijital mecralarda da konumlanıyor olması daha aktif ve dinamik bir yapıda olmalarını gerekli kılıyor. Bu noktada da devreye sosyal medya uzmanı giriyor. Sosyal medya uzmanı firmaların ilk olarak bu dijital mecralarda konumlandırılmasını sağlar. Sonrasında ise bu konumun korunarak ilerletilmesi için çalışmalar gerçekleştirir.

Kısaca sosyal medya uzmanı; sosyal mecralar ile iç içe olan, sosyal beceri ve tecrübelere sahip, sosyal platformlardaki gelişmeleri yakından takip eden ve bu doğrultuda bilgilerini güncelleyen, elindeki kısıtlı verilerle özgün içerikler oluşturabilen ve sosyal mecraların yönetimini gerçekleştiren kişilerdir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijitalleşen dünya ile firmalar da sosyal medyanın büyüklüğünün farkına varmış durumda. Bu da her geçen gün sosyal medya uzmanlarına olan ihtiyacın artmasına neden oluyor. Günümüzde gerek devlet gerek vakıf üniversiteleri, sertifika programları ile sosyal medya uzmanları yetiştirebilmek adına çalışmalar gerçekleştiriyor. Bunların dışında özel kurslar da sosyal medya danışmanlığı ve uzmanlığı gibi programlar açabiliyor. Fakat internetteki bilgilerin her geçen gün değiştiği düşünülürse tek bir eğitimle yetinmek doğru olmayacaktır.

Sosyal medya uzmanı olabilmek için yenilenen ve gelişen teknolojiyi takip etmek gerekir. Öğrenilen bilgilerin de uygulanması kalıcılık açısından oldukça önemlidir. Sıralayacak olursak;

Sosyal medya eğitimi almak.

· Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin, Pinterest gibi en fazla kullanılan sosyal platformlarda hesaplara sahip olunmalı. Öğrenilen bilgiler ilk olarak bu hesaplarda uygulanmaya çalışılmalıdır.

· Bu sosyal platformlarda aktif olmak ve her gün paylaşımda bulunmak oldukça önemlidir.

· Bunların yanı sıra kişisel bir blog da açılarak bilgiler pekiştirilebilir. Ayrıca öğrenilmiş olan bilgiler başkalarına da aktarılmış olur.

· Paylaşımların en çok etkileşim aldığı saatleri, kullanıcıların nelerden hoşlandıklarını, potansiyel müşteriye ulaşmada kullanılacak olan dilin ne olduğu konuları detaylı bir şekilde öğrenilmelidir.

· Sosyal medya uzmanları sosyal mecralarla ilgili her şeyi bilmelidir. Sektörle alakalı makaleler ve blog yazıları mutlaka okunmalıdır.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

· Sosyal medya hesaplarının incelenmesi ve hataların giderilmesi.

· Sosyal medya ile diğer kanalların optimize edilmesini sağlamak.

· Sosyal medyada reklam ve pazarlama stratejilerini belirlemek ve uygulamak.

· Sosyal medya aracılığı ile markaya ulaşan kullanıcıların istek, şikâyet ya da taleplerini etkili bir şekilde yönetmek.

· Yazılı ve görsel içeriklerin hazırlanarak zamanında paylaşımını yapmak.

· Beğeni ve takipçi arttırılması konusunda çözüm önerileri sunmak.

· Sosyal medya projelerini raporlamak.

· Rakip analizleri yaparak stratejik planlamalar ortaya koymak gibi konularda markalara destek veren sosyal medya uzmanları başarılı bir sosyal medya uzmanı olarak kabul edilebilir.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir