Sosyal Medya Nedir

Sosyal Medya Nedir ?

Günümüzün bir parçası haline gelen sosyal medya; kullanıcının ürettiği içerikleri platformda yayınladığı ve paylaştığı online sosyal ağlardır. Sosyal medya hem kurumsal hem de kişisel açıdan kullanılabilir. Kişisel kullanımlar için kişiler genellikle arkadaşlarını ve yakınlarını bulmak onlarla bu platformlarda iletişim halinde olmak amaçlı kullanırlar. Aynı zamanda sosyal medya üzerinden, video, fotoğraf, blog, makale paylaşımları yaparak kişilerin beğenisini de kazanılabilir. Kurumsal hesaplarda sosyal medya kullanımı da genellikle iş amaçlıdır. Buradan firma veya marka tanıtımlarını kolaylıkla yapabilmektedirler. Ayrıca istenen hedef kitleye ulaştıkları zaman ürünlerinde satış artışı da olduğu gözlemlenmiştir.

Sosyal medya platformlarına bakacak olursak;

· Facebook

· Instagram

· Twitter

· Youtube

· Pinterest

· Linkedin

· Swarm gibi birçok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Ama her uygulamanın farklı hedef kitlesi ve reklam mecrası bulunur.

Sosyal medya profil bilgilerimize hayatımızla alakalı şeyleri eklemekteyiz. Profil kısmında medeni durum, yaş, cinsiyet, hobiler, yaşanan şehir, meslek grubu ve eğitim durumu gibi bilgiler yer alır. Reklam veren şirketler de reklam alırken belli kriterlere göre yer almaktadır. Örnek verecek olursak; bir güzellik merkezi reklam alıyorsa öncellikli olarak yaşadığı şehre göre bir seçim yapmalıdır. Eğer Ankara’da ise Ankara’da ikamet eden kişileri seçip istenilen yaş aralığını belirleyip seçeneği bayan olarak filtreleyerek alınan reklam kampanyasının sadece bu kişilere gösterilmesini sağlamaktır. Bu sayede istenilen hedef kitleye ulaşılması daha kolaydır.

Sosyal medya doğru kullanıldığı zaman, özellikle kurumsal hesaplar için daha iyi bir durum haline gelecektir. Sosyal medyanın en önemli noktalarından birisi de hastag kullanımıdır. Hastag; Sosyal medyada paylaşılan görsellerin insanların görmesini sağlamak ve google ’a düşmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Hastag “#” simgesiyle kullanılır. Hastag kullanmanın da bazı kuralları vardır. Çok fazla ve gereksiz hastag kullanmak sayfa için zararlı bir durumdur. Hastag kullanımına örnek verecek olursak, bir bilişim firması sayfasının hastag kullanımı şu şekilde olmalıdır; #bilişim #teknoloji #ankara #istanbul #turkiye #bilgisayar #firmaismi #markaadı (konumu olan şehir) şeklinde paylaşılması gerekmektedir.

Sosyal medyanın doğru kullanımı sayfanızı ve firmanızı daha ön plana taşıyacaktır.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir