sosyal medya hesap yönetimi

Sosyal Medya Hesap Yönetimi

Sosyal medya hesap yönetimi, günlük hayatta kullandığımız bireysel hesaplarımızın yönetimi kadar kolay bir iş değildir. Bir şirketin ya da reklam yolu ile kar amacı güden bireylerin sosyal medya hesaplarının yönetilmesi, özenle ele alınması gereken bir konudur. Böyle bir durumda ticari hedefler sosyal medya hesaplarının nasıl yönetilmesi gerektiğini belirler. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey de, hedef kitlenin doğru belirlenmesi ve sosyal medya faaliyetlerinizin ticari hedeflerinizle uyumlu olmasıdır.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi Profesyonel Olarak Ele Alınmalıdır 

Bir şirket olarak sosyal medya hesaplarınızı güvenilir ellere teslim etmeniz gerekir çünkü sosyal medyada yapılan hatalı bir paylaşım, dakikalar içinde binlerce insana ulaşma potansiyeline sahiptir. Bu işi profesyonel olarak yapan şirketler, bu yüzden aylık planlarla ilerlerler. Her ay hangi platformlardan hangi paylaşımların yapılacağı belirlenir ve bu paylaşımlar çeşitli araçlar kullanılarak düzenli bir şekilde yapılır. Sosyal medya yönetim sürecinin bir de etkileşim kısmı vardır. Yani takipçilerinizin size sorduğu sorular ve attıkları mention’lar da bir şekilde karşılık bulmak zorundadır. Ne var ki, bunu planlamanın bir yolu yoktur. Sorular, şikayetler, övgüler değişiklik gösterebilir ve günün her saati sosyal medya hesaplarından paylaşılabilir. Hesaplarınızı yöneten profesyoneller, iletişim konusunda tecrübeli olduklarında, takipçi etkileşimleriniz de pürüzsüz ilerleyebilir. Aslında sosyal medyayı canlı tutan ve gerçek hayatla bağlarını sağlayan da, bu spontane yürüyen iletişimdir. Spontane olması, kesinlikle tecrübe ve bilgi gerektirir.

Takipçileriniz Kimler ?

Bir sosyal medya hesabı açtıktan kısa süre sonra takipçi toplamaya başlayabilirsiniz. Sosyal medya hesabının güvenilir olup olmadığını gösteren şey takipçileridir. Günümüzde belli miktarlarda ücret ödeyerek takipçi satın almak mümkündür. Ticarete dökülen bir iş olduğu için birçok sahte hesap türemiştir. Sahte hesapların takip ettiği sosyal medya hesapları, sizin hedeflediğiniz gerçek tüketiciler için güvenilmezlik duygusu yaratır ve imajınızı olumsuz etkiler. Sosyal medya hesap yönetimi, gerçek takipçiler kazanmayı hedeflemelidir.  Gerçek takipçilerin etkileşime girdiği hesaplar, daha fazla gerçek takipçi çeker ve böylece hedef kitlenizden daha çok insana ulaşma şansı yakalarsınız. Bunun olamadığı durumlarda, sosyal medya hesaplarınızdaki hiçbir aktivite iş sonuçlarınıza yansımaz.

Sosyal Medyada Ne Paylaşmalısınız ?

Sosyal medyada yapılabilecek olan paylaşımların sınırı yoktur. Eğer profesyonel olarak sosyal medya yönetimi hizmeti alıyorsanız, her içeriği paylaşamayacağınızı bilirsiniz. İçerikleriniz öncelikle kurumsal kimliğinizle uyumlu olmalıdır. Görsel tasarımlarında belli kurallara uygun hareket etmeniz, kurumsal imajınızı da güçlendirir. Ayrıca kurum kimliğinizden çıkmadan, insanları aksiyona yönlendiren paylaşımlar da takipçi kazanmanız açısından faydalı olabilir. Burada yaptığınız iş, şirketinizin büyüklüğü gibi konular etkilidir. Bir ilaç firmasının sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımların kurumsallığı ile bir restoranınki aynı olmayacaktır. Sosyal medya içerikleri hazırlanırken, içerikler şirketin imajına, diline, kimliğine ve dokusuna uygun tasarlanır.

Paylaşımlar sırasında hashtag kullanımı önemlidir. Sosyal medyada arama yapan kişiler, sizin paylaşımlarınıza hashtag’ler sayesinde ulaşabilirler. Trend topic’de yer alan hashtag’ler zaman zaman sizin ilgi alanlarınızla uygun olabilir ve böyle durumlarda kullanılabilir. Fakat sırf çok popüler kelimeler olduğu için bazı hashtagleri kullanmak, eğer içeriğiniz ve yaptığınız işle ilgisizse, takipçilerinizde güvensizlik oluşturur ve sosyal medya hesaplarınıza zarar verir. Hem hashtag konusunda hem de genel olarak içeriklerinizde her zaman aklınızda olması gereken şey, uyum ve bütünlüktür. Sosyal medya hesap yönetimi hizmetleri veren şirketlerin bu işi profesyonel olarak yapabilmelerinin nedeni, şirketinizi ve hedeflerinizi iyi anlamaları ve size bütünlüklü bir sosyal medya imajı sunabilmeleridir.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir