sosyal medya danışmanlığı nedir

Sosyal Medya Danışmanlığı Nedir ?

Sosyal medya danışmanlığı nedir? sorusu bu günlerde herkesin sorduğu bir soru haline geldi. Bu soruyu cevaplamak için öncelikle sosyal medyanın yaşadığı değişimi gözlemlemek gerekiyor. Günümüzde sosyal medya artık insanların özel hayatlarında vakit geçirebilecekleri bir araç olmaktan çıkıp firmaların kurumsal bir biçimde reklamını yapmasını sağlayan bir mecra haline geldi. Bununla beraber artık bu konuda bir sektör de oluşmuş durumda. Bu sektörde hizmet veren firmalar ve kişiler sizlere sosyal medya danışmanlığı hizmeti sunmaktalar. İşte bu anlamla akıllara gelen “sosyal medya danışmanlığı hizmeti nedir?“ sorusunun cevabı.

Sosyal Medya Danışmanlığı Neden Kullanılır ?

Sosyal medya danışmanlığı; bu hizmeti veren kişiler ve firmalar tarafından markanızın sosyal medya hesaplarının takip edilmesi, düzenlenmesi ve pazarlanmasıdır. Artık sosyal medya firmaların reklam yapmak için bir numaralı tercihi haline geldi zira artık insanlar bir ürün hakkında bilgi almak için internet sitelerine değil o alanla ilgili olan sosyal medya hesaplarına bakıyorlar. İnsanlar eski tarz, dönemi takip edememiş web sitelerdense dikkat çekici ve çeşitliliğin bol olduğu sosyal medya hesaplarını takip ediyorlar. İşte bu nedenle iyi bir sosyal medya danışmanlığı hizmeti almak firmaların marka gücünü arttırmasını ve piyasadaki itibarını sağlamlaştırmasını sağlıyor. Bu hizmeti alan firmalar rakiplerine karşı oldukça avantajlı duruma geçiyorlar. Çünkü gündelik yaşamın içinde olan sosyal medyada reklamının gözükmesi firmalar için tanınmanın en kolay yolu. Ayrıca güvenilir ve köklü bir firma imajı çizilmek isteniyorsa sosyal medya danışmanlığı hizmeti bunu sağlayacak en garanti yol olarak karşımıza çıkmakta. İşte bu ve bunun gibi birçok nedenden dolayı sosyal medya danışmanlığı şu anda oldukça popüler hizmet konumundadır.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Hizmeti Verir ?

İçerik Yönetimi

Firmanızın sosyal medya hesabının kullanıcılar açısından aktif görünmesi çok önemlidir. Eğer sosyal medya hesaplarınız sürekli olarak yeni içeriklerle zenginleştirilmezse bu eksiklik sizin imajınızı zedeleyecektir. İşte bu nedenle sosyal medya danışmanlığı hizmeti alarak sürekli bir içerik üretilme ve paylaşılma garantisi almış olursunuz.  Kendi hesaplarınızı yönetmek istiyorsanız, Buffer gibi online uygulamalar işinizi kolaylaştırabilir.

Sosyal Medya Hesapları Takibi ve Analizi

Alacağınız sosyal medya danışmanlığı hizmeti ile firmanızın veya markanızın sosyal medya hesaplarınızın profesyonel bir görüşüne ve sisteme sahip olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda alacağınız hizmet size hesabınızın paylaşım yapma sıklığı, paylaşımların genel içeriği, hangi tür paylaşımların daha çok etkileşim sağladığı gibi birçok bilgi sunacaktır. Bu bilgileri aylık ve haftalık olarak sunabilen sosyal medya danışmanları aynı zamanda gelen yorum ve soruları anında cevaplayarak sizin müşterilerinizin gözündeki imajınızın güvenilir bir firma olduğunuz şeklinde oluşmasını sağlayacaktır.

Dijital PR Çalışmaları

Dijital PR çalışmaları sadece tek bir sosyal medya platformunda değil, birden fazla platformda aktiflik göstermenizi sağlayacaktır. Bu şekilde birden fazla yerde tanınarak potansiyel kitleniz artacaktır. Bununla beraber sayfanızda yayınlanacak olan içeriklerin hepsi SEO uyumlu olarak yayınlanacağı için organik bir şekilde sizi arama motorlarında yukarılara taşıyacaktır. Sosyal medya hesabınızın daha çok kişiye ulaşması ve bunu etkileyici bir biçimde yapması için dijital PR çalışmaları oldukça önem arz etmektedir.

Rekabet Takibi

Sosyal medyadan reklam yapmanın oldukça revaçta olduğu bu dönemde yapılması gereken en önemli şeylerden birisi de rakibiniz firmaları takip ederek gündemden kopmamak. Zira kimi zaman rakibinizin size karşı yaptığı bir hamleyi bilmezseniz imaj olarak dezavantajlı duruma düşersiniz. Bu nedenle rakiplerinizin hamlelerini bilmeniz sizin için oldukça önemli bir husustur.

Sosyal Medya Danışmanlığı Maliyeti Nedir?

Sosyal medya danışmanlığı fiyatları beklentilerinize göre farklılıklar gösterebilir. Eğer yoğun ve sıkı denetime tabi bir hesap yönetimi istiyorsanız esnek paketlerden daha fazla ücret ödemek durumunda olacaksınız. Zira farklı kişilerden ve firmalardan alacağınız sosyal medya danışmanlığı sizlere farklı seviyelerde ve kalitelerde hizmet sunacaktır. Genel olarak fiyat farklılıklarına neden olan etmenler ise emek, marka değeri, sektör ve zamandır. Eğer siz günde 2 içerik girilen ve 10.000 kişinin görmesini istediğiniz bir hizmet istiyorsanız bunu haftada 1 içerik girilen ve 1.000 kişinin gördüğü bir hizmetin fiyatına almanız mümkün olmayacaktır. Aylık en basit paketleri 600-700 TL’ye alabileceğiniz danışmanlık hizmeti sizin için yeterli değilse ve firmanızın ölçeğine uygun değilse reklam bütçesini arttırıp 5.000-10.000 TL’ye de bu hizmeti alabilirsiniz. Bu nedenle bu hizmeti almak için en mantıklı yol size en uygun olacak hizmeti seçenekleriniz arasından seçmek veya teklif istemektir. Bu şekilde firmanıza veya markanıza en uygun hizmeti en uyguna alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır ?

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir