profesyonel google seo uzmanı

Profesyonel Google SEO Uzmanı

SEO uzmanı olmak isteyen bireyler için ülkemizde de yakın zamanda kimi üniversiteler ve özel eğitim kurumları eğitim vermeye başlamıştır. Bu eğitimler şimdilik sadece sertifika programı halinde olsa da akademik alanda bu konuda çalışmalar yapılıyor oluşu son derece önemlidir. Bu kurumlardan alınacak sertifika iş başvuruları için iyi bir avantaj sağlayacaktır. Ancak SEO uzmanlığı alanında yetkinleşmek isteyen kişinin bununla yetinmesi düşünülemez. Her şeyden önce sanal mecra kendisini her gün yeniden üreten ve baş döndürücü bir hızla büyüyen bir alan olarak SEO hizmetleri sizden çok yönlü bireyler olmanızı bekleyecektir. Temel olarak; kodlama bilgisi sahibi olmak, en az bir yabancı dili iyi derecede bilmek bu mesleği tercih edenler için olmazsa olmazdır.

En önemli unsurlardan birisi kişinin araştırmacı kimliğini sürekli beslemesidir. Arama motorları söz konusu algoritmalarını açık bir şekilde paylaşmazlar, dolayısıyla trafiği kuvvetli siteleri takip etmek ve onlara web trafiğini çeken unsurları ayırt edebilmek arama motoru optimizasyonu verilerini takip etmek son derece önemli bir araştırma gerektirir.

SEO uzmanı sadece teknoloji alanında değil entelektüel olarak da kendisini iyi yetiştirmiş birey olmak mecburiyetindedir. Yazılı içeriklerde rakiplerine karşı özgünlüğü korumanın ön koşulu, sitenin yayın yaptığı dile hâkim olmaktır. Dolayısıyla kendisi için teknoloji ile içli dışlı olmak kadar edebiyat bilgisine sahip olmak, kendini yazılı olarak ifade edebilecek şekilde eğitmek de son derece önemlidir.

Web tasarım içerisinde yer alacak görsel materyallerin yazılı içeriği besleyici olması, gözü yormayan sadelikte olması, yazılı içerikte altı çizilen hususları tamamlayıcı bir unsur olarak kullanılabilmesi önemlidir. SEO uzmanının görsel malzemelerin, ziyaretçi üzerinde yaratacağı etkiyi ön görebilecek bir resim ve kadraj algısı olması, çalışmalarında işini oldukça kolaylaştıracaktır. Dolayısıyla iyi bir SEO hizmeti sunucusu olmak için bir eğitim kurumundan alınacak sertifika bu alanda sadece bir başlangıç görevi görebilir. Bu alanda başarılı olmak ve hayatını bu meslek çerçevesinde devam ettirebilmek için bilgi ve birikimin bir arada olması gerekir.

Her yaştan bireyin son derece aktif olarak kullandığı internet mecrasında faaliyet yürütebilmek için SEO hizmetleri sunan kişilerin hedef kitle seçerken özel bir dikkat göstermesi gerekir. Ülkemizde ve dünyada çeşitli yaş grupları arasındaki beğeniler oldukça ciddi farklılıklar gösteriyor. Dolayısıyla web tasarım ve yazılım uzmanı kişinin yaşadığı toplumu iyi analiz etmesi, sosyal ve kültürel yapısına hâkim olması hem hedef kitle belirlemede hem de bu kitlenin ihtiyaçlarını karşılamada son derece önemli bir yerdedir. Arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlaşmak isteyen kişinin çalışma yaptığı toplumun; güncel politik yönelimlerini, kültür ve sanat alanındaki tercihlerini, günlük yaşantısındaki alışkanlıklarını gözlemleme gücüne sahip olması gerekir.

Profesyonel SEO Uzmanı

Profesyonel SEO uzmanı yetiştirilmesi için Avrupa ve Amerika’nın çeşitli ülkelerinde bulunan üniversitelerin bilgi ve teknoloji merkezli yüksek lisans programları SEO uzmanlığı dersleri açılmıştır. Ülkemizde de bu alanda kimi üniversiteler çeşitli sertifika programları açmış ve ilk öğrencilerini yetiştirmeye başlamışlardır.  Gelişen teknoloji ve internetin her an ulaşılabilir hale gelmesiyle SEO uzmanlığını profesyonel bir meslek alanı haline getirmiştir. Web tasarım bölümleri ve kursları, bu alanda kendini yetiştirmek isteyen bireylere yıllardır hizmet veriyor olsa da SEO uzmanları bazı teknik bilgileri aşan özellikler taşımalıdır. Profesyonel SEO uzmanı olmak, teknik işlerin sosyal gerçeklikte yeniden sınanmasını gerektirir ki bu sosyal gerçeklik de altını çizdiğimiz gibi son derece değişken olabilmektedir.

Ülkemizde yıllık bir buçuk milyar doları bulan reklam pastasının dört yüz milyon dolarlık kısmı şimdiden dijital reklama ayrılmış durumda. Söz konusu bu maddi kaynak, internet sitelerinden yapılan alışverişlere de hız bir şekilde yansıyor. İnternet mecrası çeşitli ihtiyaçlarımıza dair son derece pratik bir bilgilenme alanı oluşturmakta. Ülkemizde özellikle gençlerin internet ile kurdukları güçlü bağ, şirketlerin internet mecrasına olan ilgilerini hızla arttırıyor, bu durum içerisinde web sitelerinin kendi özgünlüklerini ön plana çıkarabilmeleri, alıcı kitle ile hızlı ve etkili bir iletişim sağlayabilmeleri rakip firmalar arasından sıyrılmayı kolaylaştırıyor. Bu urumun sürekliliği; uzun yıllara dayalı bir bilgi ve deneyim birikimi ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Profesyonel SEO uzmanı kimliği taşıyan insanlar olmadan web sitelerinin kendilerine bir yol açabilmeleri oldukça güç ve zaman alıcı olacaktır.

Profesyonel SEO uzmanı; web sitesi içerisinde kullanılacak içeriklerin Google’ın kendi bünyesinde hazırladığı kriterlere uygun şekilde kodlanması, kimi kilit sözcüklerin metinde doğru sayıda ve en doğru aralıklarla yer almasına dikkat etmelidir. Üstelik bu kodlamaların metnin özgünlüğünü, ritmini ve edebi sadeliğini bozmayacak şekilde yapılması SEO hizmetleri sunan kişinin görevlerinin başında gelir. Google’ın gizli tuttuğu algoritmalarına dair Google çalışanlarının bloglarının takip edilmesi dahi başlı başına profesyonel ve tam zamanlı iş disiplini gerektiren bir uzmanlık alanıdır. Profesyonel SEO uzmanı tüm bu konularda yıllara dayalı bir birikim oluşturmuş ve asla durmayan akışkan internet mecrasının dilinin tercümanı haline gelmiş kişiler olmalıdır.

Google SEO Uzmanı Neler Yapar ?

Google SEO uzmanı; sanal arama verilerinin yüzde 85’ine sahip olan Google üzerinde ve arama motoru optimizasyonu konusunda uzmanlaşmış kişidir. Ülkemizde en çok kullanılan internet sitelerinin genel trafikleri Google üzerinden yönlendirilen kullanıcılardan oluşur. Google bu açıdan ülkemizde ve dünyada açık ara lider konumda bulunmaktadır. Bu nedenle Google SEO uzmanı olan profesyonellerin en yoğun çalışma başlığı olmayı hak eder.

Google SEO uzmanı;

 • Google’ın hazırladığı SEO başlangıç kılavuzu verileri ışığında web sitesinin hazırlanmasını sağlamak,
 • Google’a siteyi tanıtmak,
 • Siteyi kullanıcı odaklı Google kriterlerine uygun hale getirmek,
 • Google aramalarında siteyi üst sıralara taşımak,
 • Benzer içeriklere sahip rakip sitelerin detaylı analizlerini yapmak ve bu analizler doğrultusunda web sitesini canlı ve ilgi çekici içerikler ile aktif tutmak,
 • Web sitesinin trafiğini arttırmak ve bu trafiği korumakla sorumludur.

Web tasarım ve kodlama bu sürecin birinci aşaması olmakla beraber SEO hizmetleri açısından sadece başarılı bir başlangıcı ifade eder. Hazırlanacak yazılı içeriklerin, Google’ın kullanıcı dostu hizmet politikasına uygun olması kimi kritik sözcüklere metinler içerisinde özgün ve orantılı bir şekilde yer verilmesi Google SEO uzmanı için son derece önemlidir.

Google SEO uzmanı olmadan hazırlayacağınız içeriğin alıcı ihtiyaçları ile örtüşmemesi durumunda sitenizin binlerce benzer site içerisinde kaybolması olasıdır. Kullanıcıların sizin sunduğunuz içeriklere yüzlerce farklı ihtiyaçtan ulaşma isteği olabilir. Her ihtiyaçları için yüzlerce alternatif önlerine serilmiş durumdadır. Google aramalarında kullanıcıların genel eğilimlerini ölçmek, kullanılan hizmet arama sözcüklerini listelemek, söz konusu alandan gelen kullanıcıların site içerisinde geçirdikleri zamanı, ziyaret edilen sayfa tercihlerini gözetmek ve tüm bunları raporlayarak web sitesini bu bilgiler ışığında daha görünür kılmak Google SEO uzmanı kişilerin en önemli görevidir.

Profesyonel SEO Uzmanı

SEO uzmanı; milyonlarca içerik barındıran internet içerisinde, çalışma yaptığı web sitesini ilgili kullanıcılarla doğrudan buluşturmak üzere rakip siteleri gözden geçiren, kullanıcıların ihtiyaçlarını ve özellikle arama motorlarını kullanma alışkanlıklarını analiz eden, web sitesi içeriklerini bu doğrultuda yayına hazırlayan ve bu bilgiler doğrultusunda web tasarım hizmeti sunan kişidir. SEO uzmanının temel çalışma amacı web tasarım hizmetinizin doğru ve sonuç odaklı trafiği çekmesini sağlamaktır.

SEO sözcüğü, İngilizce “Search Engine Optimization” kelimesinin baş harflerinden oluşmaktadır. Türkçesi arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Öncelikli amaçları, arama motorları üzerinden gerçekleştirilen aramalarda hizmet verdikleri web sitesinin üst sıralarda görünmesini sağlamaktır.

Milyonlarca kullanıcının ihtiyaç duyduğu içerik ya da hizmetlere arama motorları üzerinden ulaştıkları düşünüldüğünde, sanal alemde biriken milyarlarca verinin içerik üretici firmalar için ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. SEO uzmanı, gerçekleştirdiği güncel araştırmalar doğrultusunda arama motorları üzerinde biriken verileri kendi çalıştığı site içeriklerinin daha kolay ulaşılabilir olması için kullanır.  Arama motoru optimizasyonu verileri sayesinde hizmet sunulan sitenin hem daha ulaşılabilir hem de daha anlaşılabilir hale gelmesi görevlerinin başında gelir.

Arama motorlarının web siteleri için verdikleri kalite puanı, web sitesinin trafik akışı temel belirleyici rolünde olacaktır. Söz konusu web sitesini arama motorlarının kriterleri dahilinde kodlamak, içeriklerini basit, anlaşılır ve işlevli hale getirmek, üstelik tüm bunları sürekli ve hızla değişen internet kullanım alışkanlıklarını gözeterek yapabilmek başlı başına uzmanlık gerektiren bir alandır. Bunun için yapılabilecek en pratik çalışma; web tasarım sürecinden başlayarak işi bu konuda uzmanlaşmış kişilere bırakmaktır.

Web Sitesinin içeriğinde yapılan çalışmalar ve optimizasyonun en önemli amaçlarından bir tanesi, web sitesini forum sayfalarında ya da sosyal medyada bahsedilir hale getirmektir. Bir web sitesini daha popüler kılmak için dış bağlantılar tarafından referans gösterilmesini sağlamak son derece önemli ve uzmanlık gerektiren bir iştir. Kendisinden farklı sitelerde de bahsedilen web sitesi Google verilerinde bulunduğu yeri hızlıca yükseltecektir.

SEO uzmanı hedef kitleniz ile buluşmanızın en kestirme ve kazançlı yolunu sizlere sunacaktır. Çağımız internet dünyasında alanında uzmanlaşmış kişilerin rehberliği olmadan yol alabilmek ne yazık ki mümkün değildir.

SEO Uzmanları Arasında Seçim Yapmak

İnternetin ticari hayatımızdaki önemi ortada, bu durumun giderek artacağına dair ise kimsenin herhangi bir şüphesi bulunmuyor. Durum böyle iken internet üzerine yapılacak çalışmalarınızı bir başınıza yürütebileceğiniz yanılgısından hızla uzaklaşmanız gerekmektedir. Sizin için en etkili yöntem SEO hizmetleri sunan ve hedef kitlenize dönük ikna edici argümanları bulunan bir uzman ile çalışmaktır. Peki bu uzmanı belirlerken neleri göz önünde bulundurmanız gerekir?

Kurumsal seo uzmanı seçmek yukarıda da belirttiğimiz hususlar dolayısıyla son derece meşakkatli bir süreçtir. Kurumsal SEO uzmanlığının teknik bir iş olmanın çok ötesinde meziyetler istediği son derece açık, dolayısıyla işe alacağınız ya da iş vereceğiniz birisini ararken gözetmeniz gereken temel husus, SEO uzmanının sizin hedef kitlenize dönük geçmişte çalışma yapıp yapmadığı olmalıdır. İhtiyaçlarınızı bir SEO uzmanına emanet etmeden önce kendi ihtiyaçlarınızı doğru bir şekilde gözden geçirmeli ve yapacağınız tercihi ihtiyaçlarınız ışığında belirlemelisiniz.

Bir kurumsal SEO uzmanının geçmiş deneyimlerinde başarılı sonuçlar almış olması son derece önemli bir kıstas olmakla birlikte, kendisinin hedef kitlenize dönük çalışmalarını, kat ettiği yolu ve elde ettiği başarıları muhakkak gözden geçirmelisiniz.

SEO uzmanı sizin kullanıcılarınıza daha kolay ulaşmanızı sağlayacağı gibi kullanıcılar için de daha kullanışlı bir internet deneyimi sunacaktır. Siteniz hedef kitle ile buluşmanın avantajlarına kavuşurken, kullanıcılar için de internetin daha efektif kullanılmasının yolu açılmış olacaktır. Böylelikle internet mecrası her iki taraf için de öncelikli bilgi ve alışveriş alanı olmayı sürdürecek ve internet üzerinden yürütülen reklam ve ticaret hacmi büyümeye devam edecektir.

Freelance SEO Uzmanı ile Neden Çalışmamalısınız?

Çünkü;

 • Freelance seo uzmanı ile çalışırsanız iş teslim edilme süresinde aksaklıklar yaşanabilir. Bu durum site içinde de aksaklıklara neden olacaktır.
 • Sözleşme gibi belgeleri kabul etmeyebilir. Yaşanacak herhangi bir sorun karşısında sorumluluk üstlenmeyerek sizi yarı yolda bırakabilir.
 • SEO hizmeti için fatura kesemeyecektir. Bu durum da yapılan ödemelerin belgelenmesi konusunda sizin için sorunlara sebep olacaktır.
 • Destek sürecinde eksik hizmet verebilir. Sözleşme gibi bir prosedürler uygulanmadığı için eksik hizmet vermesi durumunda hem site için hem de maddi kayıplar oluşabilir.
 • İletişim konusunda kopukluklar yaşanabilir. İletişim her konuda ilk sırada gelir. Böyle bir bozukluğun yaşanması bütün işlerin olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır.
 • Size ayırması gereken zamanı, yeni bir iş aldığında kısıtlayabilir. Bu da aksamalara sebep olacaktır. İşin geç teslim edilmesi, iş teslimi sonrasında eksik ilginin bulunması hem firma/kurum için hem de web site için zaman, emek ve maddi kayıplar doğurur.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir