SEO Uyumlu İçerik Yazımı

SEO Uyumlu İçerik Yazımı

Markalar, firmalar ve internet sitesi sahipleri web sitesi çözümleri için SEO uyumlu içeriklere ihtiyaç duymaktadırlar. Gelişen Google güncellemeleri, algoritmaları ile birlikte Google insanların arama motorlarında arattıkları sonuçları hızlı bir şekilde insanlara ulaştırmak istemektedirler. Kullanıcı dostu internet sitelerini arama sonuçlarında yüksek sıralamalara çıkartan Google, gelişen güncellemeler ile artık web sitesi sahiplerinin arama motorlarında yükselebilmesi için SEO uyumlu içeriklere daha fazla özen göstermesi gerekmektedir. Son gelen güncellemede artık backlinklerinde eski önemini yitirdiği ve SEO uyumlu içeriklere olan revacın arttığını görebilmekteyiz. SEO uyumlu içerik yazımı için bir çok dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmakta ve Google yönergelerine uygun bir şekilde hazırlanabilmesi adına markalar, firmalar, internet sitesi sahipleri makale ihtiyaçları duymaktadırlar.

SEO uyumlu içerik yazımı bilinildiği üzere arama motorlarında içeriğinizin kullanıcılar tarafından daha kolay ve hızlı bir şekilde bulunmasını sağlamaktadır. SEO uyumlu içerik yazımının belli kuralları bulunmaktadır. Bu kurallara uyularak içerik hazırlanılması durumunda zaman içerisinde arama motorlarında üst sıralara daha taşınmasına neden olacaktır. Peki SEO uyumlu içerik yazımı nasıldır? İçerikler nasıl SEO uyumlu hale getirilir?

SEO uyumlu içerik yazımında içerikler SEO’ya uygun olduğu kadar anlamda içermelidir!

SEO uyumlu içerik yazımında içeriklerin sadece SEO’ya uygun olması yeterli değildir. İçeriklerin bir anlam bütünlüğü olması gerekmektedir. Makalelerinizin anahtar kelimenizin uygunluğu, yazım biçimi, meta açıklaması ve URL yapılarınız uygun olsa bile SEO uyumlu olduğunu kesinlikle varsayamayız. Google geliştirilen güncellemeler ve yapay zekaların sürekli olarak internet sitelerini incelemesi ile birlikte artık internet siteleri makalelerin teknik olarak SEO’ya uyumlu olması kusursuz bir içerik için yeterli değildir. Google yaptığı tüm yeniliklerde kullanıcıların arama motorlarında arattıklarını hızlı bir şekilde bulmasını istemektedir. Kullanıcılara en doğru bilgiyi en hızlı şekilde bulan internet siteleri arama motorlarında üst sıralarda yer almaktadır. SEO uyumlu içerik yazımında ise teknik konuların dışında içeriğin dolu dolu olması oldukça önemlidir.

Kullanıcılar makalelerinizi okurken sitenizden 3 dakikanın altında durarak, hemen çıkış yapıyorsa Google bu durumda hemen çıkma oranınızı oldukça yükseltecektir ve Google açısından siteniz çokta iyi durumda gözükmeyecektir. Bu anlamda hazırladığınız makalelerde kullanıcıları sitenizde tutmanız gerekmektedir. Kullanıcılarınız siteniz de ne kadar fazla vakit geçirirse Google’da da sıralamanıza o kadar etki edecektir.

SEO uyumlu içerik yazımında makaleleriniz kesinlikle özgün olmalıdır!

İçeriğiniz kesinlikle başka internet sitelerinden çalıntı, kopya ve düzenlemeli bir şekilde alınmamalıdır. Hazırladığınız içerik muhakkak tamamen özgün olmalı ve kullanıcılara bilgi veren içerikler olmalıdır. Özgünlük, Google’ın en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesidir. Google yönergelerinde kopya içerik hazırlanan internet siteleri kesinlikle spam siteler arasına alınarak sıralamada yer kaybetmenize sebep olacaktır. Bu sebepten dolayı kesinlikle içerikleriniz özgün bir şekilde kusursuz hazırlanmalıdır.

SEO uyumlu içerik yazımında site içi optimizasyona dikkat edilmelidir!

İnternet sitelerinde SEO ilk önce içeriden başlamaktadır. Site içi optimizasyonlarını yaptırmanız sitenizin arama motorlarında yer almasını sağlamaktadır. Sitenizin sadece içerik durumunda değil her konuda optime edilmesi ve Google’ın politikalarına uyumlu bir şekilde düzenlenmelidir. Bu düzenlemelerden bazıları da meta başlığı, meta açıklaması ve URL – bağlantı gibi ayarlarınızın eksiksiz yapılması gibidir. Arama motorlarına sitemde bu anahtar kelimeleri içeren yazıları bulunduruyorum mesajı vermiş olmaktasınız. Google’ın yapay zekaları da bu durumu tespit ederek özenle hazırladığınız içerik yazımınızın arama motorlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. SEO uyumlu içerik yazımında yazınızdan başlayıp site içi optimizasyonunuza kadar dikkat etmeniz en önemli faktörlerden bir tanesidir.

SEO uyumlu içerik yazımında bunlara dikkat edin!

İçeriğin hazırlanmasında ki teknik konular tabii ki bu işin vazgeçilmez parçalarından bir tanesi olarak göze çarpmaktadır. Başlık makalenizin kalbidir. Kullanıcıların sitenize tıklaması adına ilgi çekici ve anahtar kelime ile ilgili bilgi yer alan başlıklar yazınızın kalbi olarak nitelendirilmektedir. Fakat bu noktada dikkat çekmek adına yazı ile alakasız bir başlık kullanmamanız gerekmektedir. Anahtar kelimeniz başlığınızın içerisinde an az bir kez geçmelidir.

İçeriğinizin başlığı mümkün olabildiğince boşlukları da hesap ederek 60 karakteri geçmemesi SEO adına en önemli kriterlerden birisi olarak bilinmektedir. Yazı içerisinde ki anahtar kelime dağılımınıza kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Yazınızın uzunluğu ile orantılı olarak anahtar kelimeniz yazınızda %3 ve %4 gibi oranlarda kullanılması doğru olacaktır. Hazırlanacak içeriğinizde diğer bir husus ise yazınızın 300 kelime aşağısında olmamasıdır. Kısa oluşturulan yazılarda kullanıcılar sitede fazla gezinmemekte ve bu durum Google açısından kötü olarak algılanmaktadır.

İlginizi çekebilir: SEO uyumlu içerik neden önemlidir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir