SEO Uyumlu İçerik Nedir ?

SEO Uyumlu İçerik Nedir ?

İnternet siteleri, sitelerinde yayınlamak üzere makaleler yazmaktadırlar. Makaleler günümüzde oldukça önemli bir duruma gelmiş ve Google politikalarına göre de nitelikli, bilgi dolu makaleler oldukça önemlidir. Siteler için makale yazımları bu doğrultuda oldukça önemli olurken, gelişen teknoloji ile internet siteleri arasındaki rekabet oldukça artmış durumda. Bir çok siteler arasında yükselebilmek için ise Google algoritmalarını sürekli güncellemektedir. Sitelerin kalite farkını ölçmek ve sıralamada yükselebilmek adına ise SEO uyumlu içerikler yazılmaktadır. Peki nedir bu SEO uyumlu içerik? Sitelerde yayınlanan içerikler Google politikaları doğrultusunda yazılması ve arama motorlarına etki edebilmesi adına yazılan makalelere SEO uyumlu içerik adı verilmektedir.

SEO uyumlu içerik günümüzde tüm sitelerin ihtiyacı olan bir makale yazımıdır. Makale yazımında artık şirketler, markalar ve site sahipleri SEO uyumlu içerik yazan yazarlar aramaktadırlar. SEO uyumlu içerik yazımında ise dikkat edilmesi gereken bir çok konu bulunmaktadır. Bu makalede Google politikaları doğrultusunda etkili olacak bazı ipuçları vardır.

SEO, makale sayısı ile birlikte doğru bir orantı çizmektedir. Makalelerin niteliği, özgünlüğü, sayısı ve kullanıcı odaklı sağladığı fayda, SEO için en önemli kriterlerden biri olarak değerlendirilmektedir. Günümüzde sosyal medya kullanımının artması ile birlikte sosyal medya ve SEO rekabeti de oldukça artmış durumda. Google’ın getirdiği son güncellemeler ile SEO ve sosyal medya arasındaki rekabet hızlı bir şekilde devamlılığını sürdürmektedir. Sosyal medya siteleri aldıkları reklamlar ile kullanıcıları direk site ile bağlantı kurarken, SEO ise siteleri arama motorundan aratacak oldukları kelimeler ile bulmaktadır. SEO ve sosyal medya sitelerinin rekabeti de bu doğrultuda devam etmektedir. Site sahipleri sosyal medyaya daha az bütçelerle reklam vererek istediği kitleye ulaşırken günümüzde ise SEO yapılarak arama motorunda sitelerin üst sıralamalarda çıkması için daha büyük bütçeler ayırılmaktadır. Dolayısı ile SEO oldukça önemli bir noktadadır ve gelişen çağımız ile etkisi daha da artacaktır. Özellikle Google’ın son gelen güncellemesi ile birlikte backlinklerin değeri azalırken, SEO uyumlu içerik yazımının ise değeri oldukça artmış durumda. Markalar, şirketler ve site sahipleri artık SEO uyumlu içerikler için çalışmalarını daha titizlik ve özenle sürdürmektedir.

İnternet üzerindeki sitenize çalışmalar yaparken projeniz tamamı ile Google’a bağlı bir proje ise Google’a yazılım gözüyle bakmanız sizi bir adım geriye atacaktır. Google sürekli olarak mühendislerinin getirdiği algoritmalar ve güncellemeler ile kullanıcılarına en doğru bilgiyi vermeyi amaçlamaktadır. Google’ın politikalarında da bu açıkça belirtilmekte ve şartlarına uygun bir şekilde sitelerini yöneten ve içerik üreten site sahiplerine sürekli olarak uyarılarda bulunmakta ve kullanıcıların arattıkları bilgileri bulmasını sağlayabilmek adına çalışmalarını her geçen gün devam ettirmektedir. SEO uyumlu içerik yazımı oldukça önemlidir ve Google’ın yönergelerine uyarak yazılmalıdır. Peki kusursuz bir SEO uyumlu içerik nasıl yazılmalıdır?

SEO uyumlu içerik yazımında dikkat edilmesi gerekenler

Google yaptığı araştırmalar neticesinde kullanıcıların sitede en az 3 dakika gibi bir süre kalmasını amaçlamaktadır. Bu 3 dakikada makale yazımında minimum 300 kelime olarak nitelendirilmektedir. Kullanıcı sitede 3 dakikanın aşağısında kalıyor ve hemen çıkıyorsa Google yapay zekası bu sitede kullanıcının arattığı bilgiyi bulamadığını anlamakta ve bu sizi sıralamanızda bir adım geriye atacaktır.

SEO uyumlu içerik yazımında ise 300 kelime dışında dikkat edilmesi gereken bir çok detaylar vardır. Yazınızda başlık kısmına büyük önem vermeniz gerekmektedir. Bunlardan bazıları..

 • Kullandığınız başlık anahtar kelimeyi kesinlikle içermelidir.
 • Başlığınız anahtar kelime ile başlamalıdır.
 • Başlığınız minimum 3 kelimeden oluşturulmalıdır.
 • Başlığınız maksimum 66 karakterden hazırlanmalıdır.

Başlık dışında hazırladığınız yazının bağlantı linkinde de anahtar kelimeniz geçmelidir. Oluşturulan içeriğin açıklaması diğer bir deyişle Google aramalarında site bağlantınızın altında yer alan meta bilgi kısmında da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmalıdır. Bunlardan bazıları…

 • Açıklama kısmı anahtar kelimenizi içermelidir.
 • Açıklama kısmı en fazla 160 kelimeden oluşturulmalıdır.
 • Açıklama kısmı anahtar kelimeniz ile başlamalıdır.

SEO uyumlu içerik hazırlanmasında makale içi başlıklarda özen ve titizlikle hazırlanmalıdır. Makale içi başlık kısmında yer alması mutlaka gereken dört durum…

 • Anahtar kelime H1 etiketi ile başlamalıdır.
 • H1 etiketi anahtar kelimeyi içermelidir.
 • Anahtar kelime H2 etiketinde kullanılmalıdır.
 • Anahtar kelime H3 etiketinde de kullanılmalıdır.

Kusursuz bir makale hazırlanmasında son aşamalarda ise en önemli konular yer almaktadır. İçerik ile ilgili önemli olan konulardan bazıları da içeriğinizin kesinlikle minimum 300 kelime olmasıdır. İçerikte yer alan anahtar kelime oranı %2-%3 oranlarında seyretmelidir. Anahtar kelimeniz ilk paragrafınızın 50-100 kelimesinde muhakkak geçmelidir. İçeriğinizde görsel kullanmış iseniz resim altı başlıkta muhakkak anahtar kelimeniz olmalıdır. Son olarak ise anahtar kelimeniz son paragrafınızın 50-100 kelimesinde de tekrar yer almalıdır.

SEO uyumlu içerik yazımı gelişen teknoloji ve Google güncellemeleri ile en hassas konulardan bir tanesi olarak günümüzde önemini devam ettirmektedir.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir