SEO Uyumlu İçerik Nasıl Üretilir ?

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Üretilir ?

İnternet siteleri gelişen teknoloji çağı ile birlikte her geçen gün sayısını arttırmaktadır. İnternet aleminde her sektörde rekabet oldukça üst düzeyde ve markalar, firmalar ve internet sahipleri arasında büyük, çetin bir rekabet bulunmaktadır. Google algoritmaları sürekli olarak güncellemekte ve kullanıcılarına daima en doğru bilgiyi ulaştırmak adına çalışmaları sürdürmektedir. Google algoritmalarının sürekli olarak güncellenmesi ile birlikte Google’ın yönergeleri ve politikaları da aynı oranda değişime gitmektedir. Site sahipleri arama motorlarında yükselebilmek adına bir çok çalışmalar yapmakta ve bunların başında içerik yönetimi çalışması gelmektedir. SEO uyumlu içerik üretimi konusu günümüzde oldukça popüler konulardan birisi olurken Google yönergelerine uyumlu olarak kusursuz bir şekilde hazırlanan makalelerde sitelerin arama motorlarında yükselişe geçmesini sağlamaktadır. Peki yükselişe geçmesini sağlayan SEO uyumlu içerik nasıl üretilir?

Makale yazımında artık herkes SEO uyumlu olmasına dikkat etmektedir. SEO uyumlu içerik üretiminde ise çok hassas konular vardır. Makalenin okuyucu kitlesine hitap etmesi, kullanıcının arattığını bulabilmesi, makalenin niteliği, özgünlüğü, kelime sayısı gibi kısımlar makalenin teknik kısımlarıdır. Önemli olan kısımlarında ise makale başlıklarının, meta başlıklarının, yazı içi başlıkların ve makalenin diğer hassas konular Google’ın dikkat ettiği ilk konulardan bir tanesidir. SEO uyumlu içerik üretimi oldukça özen ve titizlik gerektiren bir iştir. SEO uyumlu içerik üretimine dikkat edilmelidir.

Başlık kısmına dikkat edin!

İçeriğin kalbi başlıktır. SEO uyumlu içerik üretiminde hazırlamış olduğunuz içeriğinizde başlığınıza büyük özen göstermeniz gerekmektedir. Başlığınız kesinlikle anahtar kelimenizi içermelidir. Anahtar kelimenizi içeren bir başlık Google’ın yönergelerinde dikkat edilmesi gereken konular olarak listelenmektedir. Başlığınız anahtar kelime ile başlamalıdır. Okuyucu kitleniz anahtar kelimenizi aratarak başlıkta geçmesi durumunda aradığı bilgiye bir adım daha ulaştığını hissetmesini sağlamaktadır. Başlık kullanımında teknik konulardan diğerleri ise başlığınız muhakkak en az 3 kelime içermelidir ve başlığınızın karakter sayısı da maksimum 66 karakter olmalıdır. Google’ın yönergelerine göre hazırlanan bir başlık SEO uyumlu içerik üretiminin kusursuz olarak tamamlanmasında büyük rol oynamaktadır. Hazırladığınız içeriğin bağlantısında da anahtar kelimenin geçmesi içeriğinizin ilk aşamasını başarıyla tamamlamanıza sebep olacaktır.

Meta kısmını özenle hazırlayın!

İçerik üretiminin ikinci aşamasında ise meta kısmı yer almaktadır. Meta kısmı hazırladığınız içeriğin açıklaması olarak nitelendirilmektedir. Örnek verecek olursak Google’da arattığınız bir kelime sonrası listelenen internet sitelerinin bağlantılarının altında yer alan açıklama metnine meta kısmı adı verilmektedir. Meta kısmı da SEO uyumlu içerik üretiminde etken bir yapıya sahiptir.

Meta kısmında açıklama kısmı kesinlikle anahtar kelimeyi içermelidir. Açıklama kısmına hazırladığınız metin maksimum 160 karakterden oluşturulmalıdır. 160 karakterden fazla oluşturulan açıklama kısmı ise hazırladığınız içeriğin spam içeriğe dönüşmesini sağlar. Açıklama kısmının en dikkat çekici kısmı ise anahtar kelime ile başlaması olmasıdır.

Makale içi başlık kısımlarını düzenleyin!

SEO uyumlu içerik üretiminin en çarpıcı, dikkat edilmesi gereken konu ise makale içi başlıklardır. Makale içerisinde kullandığımız yüksek puntolu başlıklar, Google’ın yönergelerinde yer alan headings etiketi olarak geçmektedir. H etiketleri makale içerisinde kullanılmalı ve SEO uyumlu içerik üretiminde büyük bir etkendir. Makale içi başlık kısmında anahtar kelime H1 etiketi ile başlamalıdır. H1 etiketi ile başlayan başlık düzeni SEO uyumlu içerik üretiminde en önemli konulardan bir tanesi olarak yer almaktadır. H1 etiketiniz de anahtar kelime ile başlamalıdır. Anahtar kelimeleriniz makale içi başlık kısımlarınızda H2 ve H3 etiketleri de kullanılmalı ve H1-H2-H3 tandemi oluşturularak kusursuz bir yazı düzeni oluşturulmalıdır.

En teknik konuları muhakkak gerçekleştirin!

Makaleniz kesinlikle minimum 300 kelime olmalıdır. 300 kelime altında yer alan makaleler kullanıcıların sitede daha az durduğunu tespit edilerek makalenin SEO uyumlu olmasında kötü bir işlev görmektedir. İçeriğinizde kullandığınız anahtar kelime oranınız kesinlikle %2 – %3 bantlarında olmalıdır. Anahtar kelimeniz hazırladığınız içeriğin ilk paragrafının 50-100 kelimesi ile son paragrafın 50-100 kelimesinde yer almalıdır.

Makale hazırlanması emek veren büyük bir iştir. SEO uyumlu makale hazırlanmasında ise bir çok konulara dikkat edilerek kusursuz bir makale hazırlanmalıdır. Google geliştirdiği politikalar ile daima kullanıcılara en doğru bilgiyi en iyi sıralamalar ile vermek istemektedir. Bu doğrultuda SEO uyumlu içerik hazırlanmasının değeri de oldukça fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir