SEO Nedir, Neden Önemlidir?

SEO Nedir, Neden Önemlidir?

SEO (arama motoru optimizasyonu) günümüzde her zamankinden daha fazla önemli hale gelmiştir, kısaca SEO’nun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu açıklamaya çalışacağız.

SEO nedir?

Arama motoru optimizasyonu veya kısaca SEO, arama motoru kriterleri dikkate alınarak web sitelerini optimize etmek ve böylece arama motoru sıralamalarında web sitesini daha üst sıralara çıkarmak için yapılan çalışmalardır. Arama motoru nedir yazımızı okuyarak arama motorlarının çalışma algoritmaları hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Ek olarak, kullanıcı dostu, daha hızlı ve kolay gezinmeyi sağlayan, böylelikle web sitenizin kullanıcı deneyimini arttırmanın harika bir yoludur. SEO çalışmaları sürecinde bir dizi kurallar takip edildiği ve yapılan çalışmaların sürekli kontrol edilmesi gerektiği için kontrol listesi olarak da görülebilinir.

 

SEO Neden Önemlidir?

Her geçen gün artan pazar rekabeti görünürlüğü daha önemli hale getirdiği için, SEO pazarlama planlarında her zamankinden daha fazla önem verilen bir çalışma haline gelmiştir . Değişen müşteri davranışları, günde milyonlarca kullanıcının sorularına cevap aramak veya çözüm bulmak için arama motorlarını kullanması gibi, işletmeleri dijital pazarlama faaliyetlerine yönlendirmiştir. Kurumsal veya e-ticaret siteniz varsa, SEO işletmenizin büyümesine ve iş hacminin genişlemesine yardımcı olabilir.

 

SEO önemlidir çünkü:

  • Arama motorlarının büyük çoğunluğunda internet kullanıcıları, arama sonuçlarında karşılarına çıkan ilk 5 sonucu daha fazla ziyaret etmektedir. Bundan yararlanmak ve web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmek için web sitenizin en üst sıralarda yer alması bir zorunluluk haline gelmiştir.
  • SEO sadece arama sonuçlarıyla ilgili bir çalışma değil aynı zamanda  kullanıcı deneyiminin yüksek olduğu bir web sitesi geliştirmektedir.
  • Kullanıcılar arama sonuçlarında üst sıralarda çıkan web sitelerine daha fazla güvenir ve aradığı anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alan şirketlerle iş yapma olasılıkları daha fazladır.
  • SEO, web sitenizi sosyal medya platformlarında  pazarlamak için iyidir. Web sitenizi Google veya Yahoo’yu arayarak bulan kişilerin yanısıra Facebook, Twitter, Google+ veya diğer sosyal medya kanallarında içeriklerinizi paylaşarak daha fazla trafik elde edebilirsiniz.
  • SEO kapsamlı bir web sitesinin düzgün çalışması için önemlidir. Birden fazla yazara sahip web siteleri, SEO’dan doğrudan ve dolaylı olarak faydalanabilir. Doğrudan yararı, web sitesi ziyaretçilerinin artışı ve dolaylı yararı ise, sitede içerikler yayınlamadan önce kullanılabilecek ortak bir kontrol listesinin olmasıdır.
  • SEO sizi rekabetçi piyasa koşullarında rakiplerinize karşı işletmenizi ön plana çıkarabilir. İki web sitesi aynı şeyi satıyorsa, arama motoru optimize edilmiş web sitesinin daha fazla müşteriye sahip olması ve daha fazla satış yapması muhtemeldir.

Özetlemek gerekirse, arama motoru optimizasyonu  arama motorlarında daha üst sıralarda yer edinmek için yapılan çalışmalardır. İyi bir SEO çalışması, kurumsal veya e-ticaret sitenize daha fazla organik trafik çekmesine yardımcı olur. Böylece daha fazla müşteri kazanabilir, satış yapabilir ve iş hacmininizi geliştirebilirsiniz.Öte yandan SEO çalışması yapmadan web sitenize ziyaretçi  için internet reklamları‘nı kullanabilirsiniz.  İhtiyacınız olan SEO çalışmalarıyla ilgili profesyonel SEO hizmeti almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: E-ticaret SEO Çalışması Nedir ? 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir