SEO İçin Özgün İçerik Kullanmak

SEO İçin Özgün İçerik Kullanmak

İnternet teknolojisinin hızla gelişmesine paralel olarak, insanlar günlük yaşam içerisinde gereksinim duyduklar tüm bilgileri web siteleri üzerinden edinmeye başlamıştır. Elbette ki bu durum web site yaratıcıları için yoğun ve kurallara uygun bir çalışma sistemi gerektirecektir. Bir web sitesinin internet platformunda başarılı olabilmesi için seo kriterlerine uygun çalışılmış, içeriklerin de tamamen özgün ve yalın bir dille yazılmış olması şarttır. Popüler hale getirilmek istenilen platformların arama motorlarındaki optimizasyonunu sağlamak profesyonellik gerektiren önemli bir iştir. Yani web site sahipleri SEO uyumlu içerikler ya da diğer çalışmalarla, platformlarının arama motorlarında en üst sıralarda çıkmasını sağlarlar. Bu da siteye yapılan ziyaretçi oranının hızla artmasında etkili bir yöntem olacaktır.

SEO çalışmaları aslında bakıldığında site içi ve site dışı çalışmalar olmak üzere 2Ye ayrılır. Genel olarak ise arama motorlarında sitenin değerini artırmak için yapılmış optimizasyon çalışmalarının tümüdür. Özgün içerik üretimi de SEO çalışmasının olmazsa olmazlarından biridir. Öyle ki bu tarz yazılmış içeriklerde kelime yoğunlukları fazla olmamakla birlikte, konu tamamen yalın şekilde ele alınarak, kişilere en doğru bilgiler verilmektedir.

Özgün İçerik Nedir?

Makale yazarları ya da editörler bildikleri konularda, kendi anlatım tekniklerini kullanarak içerikler hazırlamalıdır. Aksi takdirde üretilen içerik siteye zarar vererek, Google gözünde değersiz hala getirecektir. Bu nedenle özgün içerik hazırlarken bazı faktörler dikkat edilmesi şarttır. Bunlar;

  • Makale içerisinde aynı kelimeleri tekrar tekrar kullanmamak
  • Cümle kalıplarının benzer olmasından kaçınmak
  • Anahtar kelimeleri kullanırken, cümle anlamını başarılı bir şekilde tutturmak
  • İnternet üzerinde bulunan ve daha önce yazılmış herhangi bir makaleyi referans alarak, yazıyı editlememek
  • Konuyu okuyucu kitlenin bilgi ve donanımları göz önünde bulundurarak detaylandırmak
  • Mümkün olduğunca halk dilinden uzaklaşmamak
  • Makale yazımında giriş, gelişme ve sonuç kısımları oluşturmak
  • Yazıları SEO’ya uygun biçimde şekillendirmek

Özgün içerik üretiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da sitenin amacı ve hedef kitlenin ilgisini çekecek konuların dışına çıkılmamasıdır. Buna göre belirlenen konularda SEO uyumlu özgün içerik üretmek için belirlenen bazı anahtar kelimelerin makalenin giriş, gelişme ve sonuç bölümünde kullanılması gerekir. Anahtar kelimenin yazı içerisinde homojen olarak dağılması şarttır. Bunun için gerek alt başlıklarda gerekse makalelerin giriş ve sonuç bölümlerinde, cümlenin anlamını bozmadan anahtar kelime kullanımı yapılmasına özen gösterilmelidir. Böylece üretilmiş özgün içerikler web sitelerinin arama motorlarında daha ön planda olmasını sağlayacak, içeriğinde kaliteli olmasıyla birlikte de ziyaretçiler sahip olduğunu platform üzerinde daha fazla zaman geçirecektir.

SEO’da Özgün İçerik Üretme Süreci Nasıl İşliyor?

Seo’da özgün içerik üretme süreci 5 aşamayı gerektirir. İlk aşamada hedef kullanıcı deneyimini test etmek, sonrasında sektöre ait hedef kitlenin aramalarına yöneltici çalışmalar yapmak, özgün içerik sunumuna dikkat ederek içerik türü seçmek ve sosyal medya paylaşımları yapmaktır. Bu işlemleri adım adım gerçekleştirdiğinizde sitenize istenilen miktarda ziyaretçi çekmek, içeriklerinizin büyük bir kitle tarafından okunmasını sağlamak, iyi bir web sitesi geliri elde etmek ve de Google gözünde değerli bir platform olma şansına sahip olmak gibi avantajlara sahip olunacaktır.

İlk Kullanıcı Deneyimi Oluşturmak ve Test Etmek

İçeriklerinizin özgün olması kullanıcıların sıkılmadan sitenizde vakit geçirmelerini sağlamak açısından çok önemlidir. Öyle ki web sitenize içerik ekledikten sonra, vermiş olduğunu bilgiler büyük kitlelere ulaşacaktır. Ziyaretçi sayınızın hangi içerikten olayı arttığını, Google’da hangi kelime araması ise sitenize gelindiğini bildiğiniz takdirde yeni konu başlıklarını da kolayca oluşturabilirsiniz. İçeriklerinizin mobil uyumlu olması, daha fazla okunma oranı elde edilmesinde etkili olacaktır.

Hedef Kitle Aramalarına Yönelmek

Bilindiği gibi günümüzde web sitelerinin ticaret amacıyla kullanımı da artmıştır. Özellikle de bu tarz sitelerde satılan bir ürün ya da sunulan bir hizmet hakkında, kişinin bilgi ihtiyacını karşılayacak aramalar hakkında bilgi edinmektir. Böylece rakip sitelerin daha önce keşfedemediği bilgileri elde ederek, daha çok ön plana çıkmanız da kaçınılmaz olacaktır. Bilindiği gibi bazı kelimelerin aranma hacmi oldukça yüksektir. Aynı zamanda rekabet ortamında anahtar kelimelerle özgün içerikler üretmek daha orijinal bir web sayfasına sahip olmakla eşdeğerdir. Hedef kitle aramalarına yönelme adımında sizin sektörünüzde olması gereken, ancak daha önce yayınlanmamış başlıklar bulmak şarttır.

Özgün İçerik Türleri

İçerik üretimi sadece düz bir yazı oluşturmaktan ibaret değildir. Web platformlarında yayımlanan her bir yazının mümkün olduğunca video, görseller, test ürünleri, anketler ya da değişik herhangi bir sunum teknikleriyle ortaya konulması sitenizi daha da değerli hale getirecektir.

Sosyal Medya Paylaşımı Yapmak

Günümüzde dijital platformlar sosyal medyadaki desteklemeler sayesinde çok daha iyi yerlere getirilebilmektedir. Facebook, Instagram ve de Twitter gibi alanlarda yaptığını içerik paylaşımları ile hem çok daha büyük bir kitleye sahip olabilecekken, hem de siteniz için ekstra link çıkışı sağlamış olacaksınız.

İlginizi çekebilir: SEO uyumlu içerik nasıl üretilir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir