seo çalışması nedir

SEO Çalışması Nedir ?

SEO çalışması, web sitenize trafik çekmenin ön koşuludur. SEO “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kelimedir. SEO ile ilgili tüm çalışmaları yapılmış olan web siteleri, arama motorları tarafından aramayı yapan kişi için faydalı olarak algılanır ve diğer sitelerden daha üst sıralarda çıkar. Şirketinizin ya da bireysel web sayfanızın arama motorlarında en üst sıralarda çıkması, web sitenizin organik trafiğini arttırır.

SEO Çalışması Adımları Bir web sitesi için SEO çalışmalarının yapılacağını varsayalım. Öncelikle SEO uzmanları sizin web siteniz ile birlikte rakiplerinizin web sitelerini incelerler. SEO konusunda size rakip olan firmalarla, dijital dünyanın dışındaki rakipleriniz farklı olabilir. Burada önemli olan, sizin aktif olduğunuz alanda, arama motorunda hangi web sitelerinin ilk sırada çıktığıdır. Örneğin kargo şirketiyseniz, bir kişi internete girerek “kargo göndermek” gibi aramalar yaptığında ilk sırada çıkan şirketler sizin rakibinizdir. SEO çalışması için ilk adım, rakiplerinizin web sitelerinin neden ilk sıralarda çıktığını anlamaktır. Bu konuda sektörünüzle ilgili trend anlaşıldıktan sonra, sizin web sitenizde ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği kararlaştırılır.

SEO ile ilgili çalışmalar bir strateji dahilinde yürütülür. Web sitesi içinde ve dışında atılması gereken adımlar farklı olabilir. Web sitesinin tasarımından, blog içeriklerine kadar her şey SEO’ya uyumlu hale getirilirken, bir yandan da hem içerikte hem tasarımda kalite ve fayda korunmalıdır. Web sitesi dışında yapılacak çalışmaların hedefinde backlink oluşturma vardır. Arama motorları, bir web sitesinin belli bir konuda kullanıcı için faydalı bilgiler içerip içermediğine karar verirken dışarıda ne kadar insanın o web sitesine referans verdiğine de bakarlar. Yani web sitenizin linkinin birçok yerde paylaşılması, arama motorları açısından içeriklerin faydalı olduğunu gösterir. Bu yüzden SEO çalışması yürütülürken site dışında sosyal medya çalışmaları da yürütülür.

Firmalar Arasında Seçim Yapmak

SEO ile ilgili yardım almak istiyorsanız, bunun bir ekip işi olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Tek başına SEO ile ilgili analizler yapmak yetmez. Çünkü SEO çalışmalar; analizden içerik yazımına, tasarımdan sosyal medyaya kadar uzanır. Bu yüzden firma seçerken, firmanın bu konuların hepsinde uzmanlaşmış bir ekipten oluştuğundan emin olmalısınız. SEO çalışmasının sonuçları beğenilere ve yorumlara yer bırakmayacak kadar analitiktir. Bir web sitesinin arama motorlarında kaçıncı sırada çıktığı, kaç kişi tarafından ziyaret edildiği ölçülebilir. Bu yüzden firma seçerken geçmiş çalışmalarına

bakmak, müşterilerinin web sitelerine ne kadar ziyaretçi kazandırdığına ve bu web sitelerinin kaçıncı sırada çıktığına bakmak iyi bir yöntemdir. SEO çalışması ile ilgili bu önemli özellik, aslında firma seçimini de kolaylaştırmaktadır.

SEO Uyumlu İçerik Yazımı Bir web sitesine SEO uyumlu içerikler yazarak eklemek, tek başına sitenin arama motorundaki sıralamasına etki etmeyecektir. Bütünsel bir bakış açısıyla tüm SEO çalışmalarının bir parçası olarak düşünüldüğünde ise içerik önem kazanır. Her ne kadar etrafta genel geçer SEO kuralları dolaşıyor olsa da aslında içeriklerin nasıl yazılması gerektiğine rakip analizlerinden sonra karar verilir. Arama motoru algoritmaları faydayı ölçmeye yönelik hazırlandığı için sadece anahtar kelimelerin geçtiği, bunun dışında faydalı bir bilgi içermeyen içerikler arama motorları tarafından elenirler. Burada web sayfanıza tıklayan bir kişinin ne kadar zaman geçirdiğinin de önemi vardır. Eğer içerikleriniz faydalı ise insanlar okumak için zaman ayırırlar, eğer sadece anahtar kelimelerin tekrar ettiği anlamsız metinler varsa, insanlar bunu saniyeler içinde anlar ve sitenizi terk ederler. Bu nedenle kaliteli içerik yazımı SEO çalışması söz konusu olduğunda ciddiyetle ele alınması gereken konulardan birisidir.

Seo Çalışması Nasıl Yapılıyor?

Arama motorları, web sitelerinde belirlenen kurallara göre kalite puanı belirler. Bu puanlar; metin ve görsel içerikler, hızlı kod yapısı, kullanıcı dostu ara yüz ve arama motorları etiketleri ile sağlanır. Site içi optimizasyonda temel amaç, kaliteli ve kullanıcı yararına içeriklerin bulundurulduğunu arama motorlarına ispatlamaktır.

Metin ve görsel içerik optimizasyonu: Site içindeki metin, görsel gibi içeriklerin özgün, keyifli ve okuyucu yararına uygun olması gerekir. Site içerisindeki metinler ne kadar özgün ve kaliteli olursa kullanıcıların da sitede kalma süreleri o kadar fazla olur.

Hızlı kod yapısı: İnternet kullanıcılarının geneli yavaş açılan siteleri hızlı bir şekilde terk etmektedir. Bu durum site puanının hızlı bir şekilde düşmesine neden olur.

Kullanıcı dostu: Ziyaretçileri yanıltan yönlendirmeler, uzun ve akılda kalıcı olmayan URL yapısı, kalitesiz içerikler kullanıcı dostu olmayan ve site kalitesini düşüren nedenlerdir. Seo’nun asıl amacı aslında kullanıcılara faydalı bilgiler sunabilmektir. Kullanıcı dostu olan siteler aynı zamanda da arama motorları dostudur.

Arama motoru etiketleri: Meta etiketleri olarak da bilinen bu etiketlerin içinde; sayfa başlığı ve açıklamaları, sayfanın dil etiketleri ve siteyi botlara tanıtan tüm etiketler yer alır. Bu etiketlerin kullanılmasında mutlaka profesyonel bir destek almak gerekir.

Dış Seo çalışmalarında ise backlinkler yer alır.

Seo Çalışması Yapan Firmalar Arasında Seçim Yapmak

Seçeceğiniz firmanın bir yol haritası belirleyerek sizi yapılacaklar konusunda bilgilendirmesi oldukça önemlidir. Görüşme yapılan firmadan mutlaka referans talep edilmeli ve bu kişi ya da firmalarla iletişime geçilmelidir.

Seçeceğiniz Seo ajansı için Google’daki sıralaması oldukça önemlidir. Sonuçta Seo ajansı olarak hizmet alacaksınız. Bunu ilk olarak kendi bünyesinde gerçekleştiriyor olması gerekir. Seçeceğiniz ajans ile aranızda bir güven duygusu oluşmalıdır. Seo çalışmalarının bitiminde dahi size destek vermesi gereken noktalar olabilir. Bu güveni ilk görüşmede ve yazışmalar esnasında alabilirsiniz.

Seçeceğiniz Seo ajansının gerçekten var olup olmadığını da anlamanız gerekir. Sizin belirleyeceğiniz bir zaman diliminde ofisleri içerisinde bir toplantı talep edebilirsiniz. Böylece aktif olarak çalışıp çalışmadıklarını da görmüş olursunuz.

SEO Çalışması Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Anahtar kelime aramalarındaki Google sonuç sayısı oldukça önemli bir faktördür. Google genel sonucu kadar Türkçe sonuç sayısına da bakılması gerekir. Sitenin yaşı yani yayında olduğu süre ne kadar fazla ise Seo çalışması da o kadar kolay olur. Bu durum yeni açılan web sitelerindeki Seo çalışmalarının fiyatlarını arttırabilir. Sitenin dmoz.org kayıtlı olması Seo çalışmalarını az da olsa kolaylaştıracaktır. WordPress Seo açısından hazır ve açık kaynaklı bir sistemdir. Bu da Seo’nun daha kolay yapılabilmesini sağlar. Site alt yapısının WordPress temelli olması firmaların Seo çalışmaları için fiyatlarda daha uygun teklifler sunmasına neden olabilir. Ödeme şekli de Fiyat konusunda değişikliklere neden olabilir. Seo fiyatlarına etki eden bir diğer nokta ise firmanın ya da şahsın çalışma şeklidir. Seo çalışmasını bir kişinin yani freelancer ya da bir ekibin yapıyor olması fiyat konusunda değişiklikleri ortaya çıkarır. Tabi ki bir ekip tarafından yapılan Seo çalışması her alanda kendini gösterecektir

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir