seo çalışması nedir

SEO Çalışması Nedir ?

SEO çalışması web sitenize trafik çekmenin ön koşuludur. SEO “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kelimedir. SEO ile ilgili tüm çalışmaları yapılmış olan web siteleri, arama motorları tarafından aramayı yapan kişi için faydalı olarak algılanır ve diğer sitelerden daha üst sıralarda çıkar. Şirketinizin ya da bireysel web sayfanızın arama motorlarında en üst sıralarda çıkması,  web sitenizin organik trafiğini arttırır.

SEO Çalışması Adımları

Bir web sitesi için SEO çalışmalarının yapılacağını varsayalım. Öncelikle SEO uzmanları sizin web siteniz ile birlikte rakiplerinizin web sitelerini incelerler.SEO konusunda size rakip olan firmalarla, dijital dünyanın dışındaki rakipleriniz farklı olabilir. Burada önemli olan, sizin aktif olduğunuz alanda, arama motorunda hangi web sitelerinin ilk sırada çıktığıdır. Örneğin kargo şirketiyseniz, bir kişi internete girerek “kargo göndermek” gibi aramalar yaptığında ilk sırada çıkan şirketler sizin rakibinizdir. SEO çalışması için ilk adım, rakiplerinizin web sitelerinin neden ilk sıralarda çıktığını anlamaktır. Bu konuda sektörünüzle ilgili trend anlaşıldıktan sonra, sizin web sitenizde ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği kararlaştırılır.

SEO ile ilgili çalışmalar bir strateji dahilinde yürütülür. Web sitesi içinde ve dışında atılması gereken adımlar farklı olabilir. Web sitesinin tasarımından, blog içeriklerine kadar her şey SEO’ya uyumlu hale getirilirken, bir yandan da hem içerikte hem tasarımda kalite ve fayda korunmalıdır.  Web sitesi dışında yapılacak çalışmaların hedefinde backlink oluşturmak vardır. Arama motorları, bir web sitesinin belli bir konuda kullanıcı için faydalı bilgiler içerip içermediğine karar verirken dışarıda ne kadar insanın o web sitesine referans verdiğine de bakarlar. Yani web sitenizin linkinin birçok yerde paylaşılması, arama motorları açısından içeriğinin faydalı olduğunu gösterir. Bu yüzden SEO çalışması yürütülürken site dışında sosyal medya çalışmaları da yürütülür.

Firmalar Arasında Seçim Yapmak

SEO ile ilgili yardım almak istiyorsanız, bunun bir ekip işi olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Tek başına SEO ile ilgili analizler yapmak yetmez çünkü SEO çalışmaları, analizden içerik yazımına, tasarımdan sosyal medyaya kadar uzanır. Bu yüzden firma seçerken, firmanın bu konuların hepsinde uzmanlaşmış bir ekipten oluştuğundan emin olmalısınız. SEO çalışmasının sonuçları beğenilere ve yorumlara yer bırakmayacak kadar analitiktir. Bir web sitesinin arama motorlarında kaçıncı sırada çıktığı, kaç kişi tarafından ziyaret edildiği ölçülebilir. Bu yüzden firma seçerken geçmiş çalışmalarına bakmak, müşterilerinin web sitelerine ne kadar ziyaretçi kazandırdığına ve bu web sitelerinin kaçıncı sırada çıktığına bakmak iyi bir yöntemdir. SEO çalışması ile ilgili bu önemli özellik, aslında firma seçimini de kolaylaştırmaktadır.

SEO Uyumlu İçerik Yazımı

Bir web sitesine SEO uyumlu içerikler yazarak eklemek, tek başına sitenin arama motorundaki sıralamasına etki etmeyecektir. Bütünsel bir bakış açısıyla tüm SEO çalışmalarının bir parçası olarak düşünüldüğünde ise içerik önem kazanır. Her ne kadar etrafta genel geçer SEO kuralları dolaşıyor olsa da, aslında içeriklerin nasıl yazılması gerektiğine rakip analizlerinden sonra karar verilir. Arama motoru algoritmaları faydayı ölçmeye yönelik hazırlandığı için, sadece anahtar kelimelerin geçtiği, bunun dışında faydalı bir bilgi içermeyen içerikler arama motorlarınca elenirler. Burada web sayfanıza tıklayan bir kişinin ne kadar zaman geçirdiğinin de önemi vardır. Eğer içerikleriniz faydalı ise insanlar okumak için zaman ayırırlar, eğer sadece anahtar kelimelerin tekrar ettiği anlamsız metinler varsa, insanlar bunu saniyeler içinde anlar ve sitenizi terk ederler. Bu nedenle kaliteli içerik yazımı SEO çalışması söz konusu olduğunda ciddiyetle ele alınması gereken konulardan birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir