seo çalışması nedir

SEO Çalışması Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO , internet ortamlarında kendini ön plana çıkarmak isteyen firmalar için yapılan çalışmaya verilen isimdir. Seo çalışması, çeşitli reklam içerikleri, anahtar kelime kalıpları, kısa slogan niteliğinde ilgi çekici ifadeleri kapsamaktadır. Tek bir koldan yapılabildiği gibi birkaç farklı koldan çalışma yürütülmesi mümkündür. Bunun için Google arama motorunda üst sıralara çıkmayı sağlayacak, en çok aranan kelimelerin kullanıldığı meta açıklamaları tercih edilmektedir.

Yapılan çalışmalarda meta açıklamaları, odak anahtar kelime, seçilen metin başlığı son derece önem taşımaktadır. Bunun dışında ise firmanın arama motorunda üst sırada yer almasını sağlamak amacıyla verilen reklamlar bu çalışmanın parçasıdır. Hatta Google reklamları, sosyal medya etiketleri de çalışma için oldukça önem taşıyan noktalardır.

SEO Çalışması Nedir?

Yukarıda biraz giriş yapmış olduğumuz SEO hakkında biraz daha kapsamlı bilgi vermek gerekirse: Bu çalışma, internette en üst sırada ya da ilk sayfada yer almak ve dikkat çekmek için yapılan bir dijital pazarlama çalışmasıdır. Seo, Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltmasıdır. Yani, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Çalışmaların amacı, çeşitli alanlarda hizmet veren internet sitelerinin internetteki aramaya göre en popüler konuma gelmesini sağlamaktadır. Bu, blog sayfaları, çeşitli dijital sözlükler, haber siteleri, e-ticaret siteleri için yapılabilen bir çalışmadır. Yani kıyafet satan bir sanal dükkândan alışveriş yapmak için arama yapan kişi kısa kollu elbise yazdığında ilk sırada x sitesinin yer alması böylece sağlanabilir. Kısacası çalışmanın amacı A sağlık sitesinin akciğer kanseri yazınca ilk sırada yer almasıdır.

SEO Kimler İçin Yapılır?

Günümüzde işlerin dijital ortamda daha yoğun yer alması sebebiyle arama motorlarında üst sıralarda bulunmanın önemi daha fazla artmıştır. İnternetten satış, haber, bankacılık, alışveriş gibi farklı amaçla açılmış her site için seo çalışmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın kimler için yapıldığı söz konusu olduğunda internetten çok sayıda kişiye ulaşmayı amaçlayan şirketler ilk sırada yer almaktadır.Arama motoru optimizasyonu , müşterilerin aradığını en kısa sürede, en kurumsal firmalardan bulmasını sağlayan bir dijital reklam çalışmasıdır. Arama motoru optimizasyonu için yapılan çalışmalar, son dönemde yardımcı anahtar kelimeleri elle girmek yerine metin içinde kullanma esasına dayanmaktadır. Yani, seo uzmanları, Word press üzerinden girdikleri anahtar kelime alanını kullanmak yerine metin içinde odak anahtar kelime çeşitlemeleri kullanmaktadır. Bu da arama yapanların istediğini daha çabuk bulmasını ve Google tarafından daha çabuk fark edilmeyi sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse kiralık araba, kiralık araç, araç kiralama, araba kiralama gibi farklı kullanımları yazı içinde kullanmak, arama yapan daha çok kişiye ulaşmayı sağlamaktadır.

Google SEO Nedir?

SEO çalışmaları farklı arama motorları için yapılabilmektedir. Yukarıda anlattığımız çalışmalar bütün arama motorları için adapte edilebilmektedir. Google seo çalışması ise çoğunlukla kullanılan ve birçok internet sitesi için daha çabuk üst sıraya ulaşmayı sağlayan dijital pazarlamadır. Site özelliklerinin iyileştirilerek trafiğin arttırılması ve daha çok kişinin kısa sürede internet platformuna ulaşması, bu arama motoru optimizasyonu ile mümkündür. En çok aranan kelimeleri web site içinde çeşitli içeriklerde kullanan, meta açıklamalarına giren site sahipleri dünya çapında daha çok tanınırlık kazanabilmektedir. Google seo için ihtiyaç duyulan en önemli çalışma ise Google Adwords kanalı ile reklam vermek olarak bilinmektedir. Belirli bir bütçe ile sitenin reklamını yapmak, arama yapanların siteyi en üst sırada belirli süre için de olsa görmelerini sağlamaktadır. Bu tanıtma çalışması bir süre sonra reklama gerek kalmadan çok fazla kişiye ulaşmaya yaramaktadır.

Kimler Arama Motoru Optimizasyon Çalışması Yapabilir?

Google SEO belirli bir uzmanlık alanı gerektiren ve odak anahtar kelime konusunda yetkin kişilerce yapılmalıdır. Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edilmeli, metin içinde %2,5 oranında odak anahtar kelime kullanılmalıdır. Seo uyumlu makale yazılarında En fazla %3 oranında kullanılması gereken odak anahtar kelime daha fazla kullanıldığında spam özelliği taşımaktadır. Ayrıca kullanılan metinlerin ve meta açıklamalarının dikkat çekici, anlamlı içeriklerden oluşması gerekmektedir. Arama motoru optimizasyonu için vazgeçilmez olan bu tanıtım makaleleri, satış ve blog siteleri içinde kullanılarak internet kullanıcılarının dikkatini çekmektedir. Google dışında Yandex ve diğer arama motorları için de bu çalışma yapılmaktadır. Odak anahtar kelime, çarpıcı başlıklar, ürünler için kısa ve dikkat çeken sloganlar, en çok aranan kelimelerden kurulu açıklamalar kullanılmaktadır. Instagram reklamları ve Facebook reklamları yapılırken popüler etiketler tercih edilerek firmanın her alanda görülmesi sağlanmaktadır.

SEO Çalışması Alt Başlık Konumlandırması

Seo uyumlu makale yazılarında en önemli olan şey, başlık ve ana anahtar kelime dışında alt başlıklardır. Arama motoru optimizasyonu yaparken kullanılan makalelerde anlatım örgüsü ve alt başlık tercihi son derece önemlidir. Alt başlıkların tamamında olmasa da çoğunda odak anahtar kelime yer almalıdır. Bunun yapılma nedenlerinden bir tanesi metin içinde odak anahtar kelime dağılımının dengeli olmasıdır. Arama motorlarının sayfanızı indexlemesi için tercih edilen kelime sayısı 300 olarak bilinmektedir. Bu kelime sayısında alt başlık 2 en fazla 3 kez kullanılmaktadır. Aksi takdirde Google kullanılan fazla anahtar kelime sayısı nedeniyle metni spam olarak değerlendirmektedir.

SEO Çalışması Fiyatları Nasıl Değişiyor?

Yaptırılacak olan Google arama motoru optimizasyon çalışmaları için seo uzmanları farklı ücretler istemektedir. Seo hizmeti fiyatları bu nedenle belirli bir rakamla ifade edilememektedir. Seo uyumlu makale yazıları, etiket kullanımları, odak anahtar kelime kullanımları, meta açıklamaları, Google reklamları farklı ücretlerle değerlendirilmektedir. Bütün Seo çalışmalarının içinde olduğu kurumsal ve dijital hizmet veren şirketler için bu ücret daha yüksek olabilmektedir. Ancak kurumsal bir firmadan dijital pazarlama çalışması talep etmek, daha güvenilir bir çalışma yaptırmayı sağlamaktadır. Verilen ücrete değecek, site trafiğini doğal yolla arttıracak çalışmalar, çok daha fazla kişiyi siteye çekmeye yaramaktadır. Bireysel olarak hizmet veren, ancak çalışma alanlarından sadece bir tanesini ya da birkaçını yapan kişiler de bulunmaktadır. Seo çalışması, bu yönüyle farklı kişiler tarafından aynı anda farklı kollardan yürütülebilmektedir. Bu şekilde yaptırılan bir çalışma planı için herkese ayrı bir ücret ödemek gerekmektedir. Piyasada yapılacak olan araştırmalar, kişilerin tercihlerine ve ihtiyaçlarına göre her bütçeye uygun çözümler bulmayı sağlamaktadır.

SEO Neden Önemlidir ?

İnternette hizmet verecek olan bir firma ya da kişisel blog sayfası için seo çalışması olmazsa olmazdır. Bunun nedeni ise dijital ortamda her geçen gün oluşturulan yeni bir platform olmasıdır. Seo çalışması yaptırılmadığı takdirde internette açılan dükkân, blog ya da herhangi bir web ortamında fark edilmek mümkün olmayacaktır. Bunun için kesinlikle bir SEO uzmanı ile görüşmek, çeşitli sosyal medya reklamları vermek, açılan platformun bu ortamlara optimize olmasını sağlamak gerekmektedir. İnternet ortamında var olabilmek için sosyal medya platformlarında da bulunmak artık son derece önem taşımaktadır. Çünkü sosyal medya ortamları alışveriş ve haber alma kaynağı olarak çok fazla kullanılmaktadır. Buralardan kendi sitenize trafik çekmek amacıyla reklam verebilir, tanıtım çalışmaları yapabilir, yaptırabilirsiniz. Yaptırmak istediğiniz bu çalışma, düzenli ve sürekli güncellenen türden olmalıdır ki rakiplerinizin gerisine düşmeyin! SEO çalışması fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir