SEO Araçları

SEO Çalışmalarında Kullanılması Gereken Araçlar

Sitenizin arama motorlarında yüksek bir sıralamaya sahip olması için, etkili analizlere ve yoğun bir çalışmaya ihtiyacınız var. Elbette, site içi SEO çalışmaları optimizasyonun ilk adımını oluşturuyor. Ancak kendi sitenizi, rakiplerinizi analiz etmeden veya öne çıkmak istediğiniz anahtar kelimelerde rekabet oranını görmeden etkili bir SEO çalışması yürütmek de mümkün değil. Bununla birlikte, organik olmayan backlink ve BlackHat SEO yöntemleri sitenizin ceza almasına ve dizinden çıkarılmasına sebep olabilir. Dolayısıyla, arama motorlarında iyi bir sıralamaya sahip olmak için inorganik link kaynaklarına değil, etkili analiz ve ölçüm araçlarına başvurmanız gerekir.

Anahtar Kelime Analiz Araçları

SEO çalışmasının temel amacı, belli anahtar kelimelerde ön plana çıkabilmektir. Sitenizin içeriğiyle veya firmanızın hizmetleriyle alakalı anahtar kelimelerde ön plana çıkabilmek için, bu kelimeleri analiz etmeli ve anlam ilişkili kelimeler üzerine de çalışma yapmalısınız. Site içeriklerini, konsept ile ilgili kelime ve kelime gruplarını ön plana çıkaracak şekilde oluşturduğunuzda, sitenize bu kelimeler ile yapılan aramalardan trafik sağlanması daha kolay olacaktır.

 1. UberSuggest: Lokasyon bazlı sonuçlar gösteren UberSuggest, anahtar kelime grupları ve arama öbekleri üzerine araştırma yaparken işinize yarayacak, kullanışlı bir araç. UberSuggest ile sitenizin konseptiyle ilgili kelimeleri ve kelime gruplarını görebilirsiniz. Başka bir deyişle, üzerinde çalışma yapacağınız anahtar kelimelere karar vermek için UberSuggest’ı kullanabilirsiniz.
 2. WordTracker: Wordtracker, arama terimlerinizle ilgili anahtar kelimeleri göstermekle birlikte, bu kelimelerin aranma oranlarını ve tıklama başına reklam bedellerini de listelemektedir. Kelimeleri PPC veya SEO değerlerine göre listeleyebilir, sayfada görüntülediğiniz listeleri doküman hâline getirerek cihazınıza indirebilirsiniz. WordTracker, en eski kelime analiz araçlarından biri olmakla birlikte, raporlama konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır.
 3. Google AdWords Keyword Tool: Google Keyword Tool, Adwords hesabı üzerinden ulaşılabilen, tamamen ücretsiz bir araçtır. Bu araç sayesinde lokal sonuçları alabilir, arama terimleriyle ilgili kelime gruplarının trendini inceleyebilirsiniz. Google Keyword Planner ile eşzamanlı olarak kullandığınızda etklili bir SEO çalışması yürütebilirsiniz.

Link Analiz Araçları

Sitenizin sıralamasını görmeniz SEO açısından oldukça önemli. Nitekim bu sıralamalar her dakika değişiyor ve çalışmalarınızın başarılı olup olmadığını görmek için bu sıralamaya dikkat etmeniz gerekiyor. Diğer yandan, SEO çalışmalarında başarılı olmak ve sıralamada yükselmek için kaliteli backlink almanız gerekiyor. Aşağıdaki link analiz araçlarını kullanarak hem sıralamanızı görebilir hem de backlink kaynaklarınızın kalitesini kontrol ederek sitenizin SEO açısından analizini yapabilirsiniz.

 1. Ahrefs: Rusya merkezli bir SEO aracı olan Ahrefs, bu alandaki en kapsamlı araçlardan biri. Siteniz ile ilgili detaylı bir analiz sunan Ahrefs, arama motorlarındaki sıralamadan backlink kaynaklarına ve bu kaynakların kalitesine kadar birçok konuda bilgi edinmenizi sağlıyor. Ahrefs, ücretli bir araç ancak deneme sürümünü ücretsiz olarak kullanabilir ve siteniz için faydalı olacak verilere ulaşabilirsiniz.
 2. Link Diagnosis: Diğer ücretsiz SEO araçlarının aksine, Link Diagnosis veri sağlama konusunda oldukça iyi. Detaylı bir link analizi yapan Link Diagosis, MOZ Api sistemiyle çektiği bilgileri sunuyor. Periyodik olarak kullandığınızda, SEO konusunda ne kadar başarılı olduğunuuz görebilirsiniz.
 3. Open Site Explorer: Backlink analizi için bir araç arıyorsanız, Open Site Explorer tam size göre. Trafik aldığınız sayfaların domain otoritesini, kalitesini ve link verimliliğini ölçmek için bu aracı kullanabilirsiniz. Open Site Explorer, aynı zamanda rakip analizi konusunda da ciddi bir veri sağlıyor.
 4. MOZ SEO: Google algoritmalarıyla çalışan Moz SEO, sitenin Google’daki yerinin görülmesini sağlar. Dünya üzerindeki spam durumunu belirleyerek, oluşturulan puanı yansıtır. Aynı şekilde, sitenin Google üzerinden ceza alıp almayacağına dair ölçüm yaparak kullanıcıya bildirim oluşturur. Sitey link çıkışı, özgünlük gibi kriterlerle inceleyerek, Google’ın sonuçlarını çok ufak bir yanılma payıyla simüle eder

Rakip Analiz Araçları

SEO, temelde bir rekabet işidir. Sıralamada yükselmek için, aynı arama terimlerinde sonuçlanan diğer web siteleriyle rekabet etmeniz gerekir. Rakiplerinizi analiz ederek onların önüne geçebilir ve arama terimlerindeki gücünüzü arttırabilirsiniz. Rakip analizi için ise aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

 1. SpyFu: SpyFu, anahtar kelime çalışmalarıyla ilgili bilgi ve veri sağlayan bir araçtır. Rakiplerinizin hangi kelimeler ve kelime grupları üzerinde çalıştığını öğrenmek için SpyFu’yu kullanabilirsiniz. SpyFu, rakiplerinizin beslendiği backlink kaynakları hakkında da bilgi sunmaktadır.
 2. Semrush: SemRush, yalnızca rakip analizi üzerine yoğunlaşmış bir SEO aracı değil. Ancak sistemin sunduğu detaylı raporlar, rakip analizini de içeriyor. Sizinle aynı arama terimlerinde rekabet eden siteler hakkında bilgi edinmek, sitelerin domain otoritelerini ve kelimeler üzerindeki rekabet güçlerini öğrenmek için SemRush’ı kullanabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte, yukarıda bahsedilen Ahrefs ve Open Site Explorer araçları da rakip analizi yapmanızı sağlayacak veriler sunmaktadır.

Sunucu Analiz Araçları

Sayfa açılış hızı, SEO’nun en önemli unsurlarından biridir. Sayfanız ne kadar hızlı çalışır ve kullanıcının taleplerine ne kadar hızlı yanıt verirse, sitenizin SEO puanı o kadar yüksek olacaktır. Sitenizde gerekli düzenlemeleri yapmak için sayfa açılış hızını gözden geçirmeniz gerekir.

 1. Google PageSpeed: Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir araç olan PageSpeed, sayfa hızınız hakkında detaylı bir bilgi vermektedir. Ayrıca, sitenizin SEO durumunu iyileştirmek için Google Hız Güncellemesi gibi metinleri okuyabilir ve ideal değerler hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 2. Pingdom: Pingdom, sayfa hızı hakkında bilgi veren başka bir araç. 14 günlük deneme süresi boyunca ücretsiz olarak kullanabilir ve sitenizin sayfa hızı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

İçerik Analiz ve Kontrol Araçları

Google başta olmak üzere, arama motorlarının temel amacı, arama terimleriyle ilgili sayfaları listelemektir. Dolayısıyla, sitenizde arama terimleriyle ilgili kaliteli ve özgün içeriklerin yer alması gerekir. Diğer yandan, sitenizde kopya içerik tespit edildiğinde, bu durum sıralamadan çıkarılmanıza sebep olabilir. İyi bir SEO çalışması yürütmek için, sitenizdeki içeriklerin özgünlüğünü kontrol etmeniz gerekir. Özgün bir biçimde kaleme alındığından emin olsanız bile, ifadelerin başka içeriklere gereğinden fazla benzemesi de sitenizin puanını düşürecektir.

 1. Copyscape: Genellikle akademisyenler tarafından kullanılan bir yazılım olan Copyscape, sitede yer alan içeriğin başka bir yerde mevcut olup olmadığını göstermektedir. Aynı şekilde, sitenizdeki içerikler başka yerlerde kullanıldıysa bunu Copyscape üzerinden tespit edebilirsiniz. Sonuç verilerini özgünlük oranıyla birlikte veren Copyscape, bu alandaki en iyi yazılım olarak kabul ediliyor.

Sosyal Medya Analizi

Sosyal medya bağlantıları SEO için oldukça önemli. Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında paylaşılan içerikler Google tarafından ciddiye alınıyor ve otoriter backlink olarak kabul ediliyor. Sitenizin sosyal medyadaki durumunu görmek ve rakiplerinizi analiz etmek için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar bulunuyor.

 1. Shared Count: Shared Count, sitenizin sosyal medyadaki paylaşım ve beğenilerini veri olarak sunan bir platformdur. Facebook, Twitter, Pinterest gibi platformları tarayarak, sitenizin bağlantısının bulunduğu bütün gönderileri ve bu gönderilerdeki beğeni, paylaşım oranlarını listeler. Sosyal medya stratejilerinizi belirlerken mutlaka kullanmanız gereken bir araç olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir