Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO Nedir?

Kullanıcıların bilgisayar üzerinden arama yaparken arama motorlarında kullandıkları anahtar kelimeler ile mobil cihazlar üzerinden arama yaparken arma motorları üzerinde kullandıkları anahtar kelimeler birbirlerinden tamamen farklıdır. Bu yüzden SEO çalışmaları yürütülürken mobil SEO çalışmalarına ayrı bir titizlik ve özen gösterilmelidir.

Mobil cihazlar üzerinden arma yapan kullanıcılar genellikle daha kısıtlı zamana sahiptir ve daha hızlı bir arama imkanına sahip olmak adına, bilgisayarda yaptıkları aramalara göre daha değişik anahtar kelimeler tercih ederler. Bu tür aramalar için de değişik bir SEO stratejisine ihtiyacınız olacaktır.

Bu konuda yardım alacağınız ilk ve en önemli kaynak Google arama konsolu olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta analiz kısmından mobil seçeneği seçmeniz gerekliliğidir.

İçerik Önemlidir

Mobil cihazlar üzerinden arama sorgusu gerçekleştiren kullanıcıların büyük bir bölümü kalabalık metinler yerine, sade, kısa ve öz anlatıma sahip metinleri tercih etmektedirler. Aynı zamanda görselliğin ön planda olduğu tasarımları tercih ederler.

Bu yüzen yapacağınız çalışmalarda paragraflarınızı 4’er cümleden oluşacak şekilde yazmanızda yarar vardır, böylece uzun ve sıkıcı metinlerden kaçan kullanıcılar için cazip bir site görünümü elde etmiş olursunuz.

Sıkıcı ve Uzun Metinlerden Uzak Durun

Kullanılacak olan metnin tasarımı sitelerin başarısında büyük önem taşımaktadır. Mobil siteler için içerik oluştururken listeli anlatımlar ve başlıklar çok daha doyurucu ve kullanıcı tarafından çok daha tercih edilen seçeneklerdir.

Zaman sıkıntısı olan kullanıcıların olacağı düşünüldüğünde, daha kıza ve işin özüne inmiş cümleler tercih etmeli ve bu cümlelerin içinde anahtar kelimeleri mutlaka kullanmalısınız. Bazı durumlarda uzun paragraflardan oluşan içeriklerin oluşturulması kaçınılmazdır. Böyle durumlar ile başa çıkmak için de paragrafların arasına konu ile ilgili görseller koyarak içeriği zenginleştirebilir, monotonluktan kurtarabilirsiniz.

Mobil SEO İle Fark Yaratmak Mümkün

Mobil SEO ile fark yaratmak için bazı konulara dikkat etmeniz gerekmektedir, bu noktalardan kısaca bahsetmek gerekirse;

– Mobil siteler için çok daha akıcı ve parmaklar ile çok daha rahat kullanılacak tasarımlar kullanmaya dikkat edin.

– Sitenize eklediğiniz videoların mobil cihazlar ile uyumlu olması için HTML5 videoplayer kullanmaya dikkat edin.

– Ziyaretçilerinizin zoom yapmaya ihtiyaç duymadan rahatlıkla okuyabilecekleri pixel ve fontlar ile oluşturulmuş tasarımları tercih edin.

– Mobil cihazlar ile uyumlu olacak yazılımlar tercih edin.

– Masaüstü tasarımlar ile mobil tasarımlarınızın eşleştiğinden emin olun.

– Mobil cihazların ekranlarında kesinlikle ve kesinlikle mobil cihazlar kullanmayın.

– Görünmesini istediğiniz içeriği mobil ekranın en üst kısmına yerleştirmenizde yarar vardır.

– Mobil sitenizin hem iOS (Apple) hem de Android işletim sistemine sahip cihazlarda sorunsuz olarak işlediğinden mutlaka emin olmalısınız.

Hız Sizi Zirveye Taşır

Mobil SEO çalışmalarından dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli nokta ise sitenizin hızı yani performansıdır. Sitenizin hızı ne kadar iyi olursa kullanıcıları için o kadar iyi bir mobil deneyim olacaktır. Sadece ziyaretçiler için değil Google için de hızlı olan siteler her zaman ön plandadır. Oluşturmuş olduğunuz sitenizin performansını sürekli test ederek, yenilikler ile güçlü ve güncel tutunuz. Bilgisayar tabanlı web hizmetlerinde olduğu gibi mobil tabanlı web hizmetleri için de mutlaka kaliteli hosting hizmeti alan firmalar ile çalışmanız atacağınız ilk adım olmalıdır.

Kullanıcı Deneyimi Olmazsa Olmaz

Mobil SEO çalışmaları yaparken mutlaka kullanıcı deneyimlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Kullanıcıların arama davranışlarını iyi değerlendirme ve analiz etmenizde fayda vardır.

– Tıklanacak buton ya da sekmeleri hazırlarken büyük parmakları da göz önünde bulundurun.

– Tıklanabilecek alanların arasını mümkün olduğunca geniş tutun.

– Menüler arası geçişlerin kolay olacağı tasarımlar oluşturun.

– Telefon numarası kullanacaksanız tıklandığında arama yapılacak tasarımda hazırlayın.

– İletişim bilgilerini mutlaka doğru ve güncel tutun.

– Sitenize mutlaka yorum bölümü koyun ve kullanıcılarınızdan yorumlar almaya çalışın.

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir