Mobil SEO Neden Önemlidir ?

Mobil SEO Neden Önemlidir ?

Akıllı telefonlar giderek fazla yaygınlaşıyor ve kullanım oranlarının çok artması ile birlikte internet kullanımının çok büyük bir bölümü mobil aramalar ile gerçekleşiyor. PC üzerinden bazı aramaların oranı giderek düşmüştür. Bu yüzden mobil SEO‘nun önemi her zaman yerini korur.

SEO Önemi

Günün her zamanında, internet ağının olduğu her platformda, mobil telefonla internete girip e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan, haber okuyan ve sosyal medyada gezinenlerin sayısı giderek artıyor. Mobil kullanımın aşırı artması ile mevcut olan internet sitesi alıcılarının ve sahiplerinin, mobil SEO optimizasyonunu çok iyi yapması daha fazla geniş kitlelere ve alanlara ulaşmak için kaçınılmaz olmuştur. Google yaptığı duyuruda mobil SEO önemini bir kez daha vurgulamıştır. Artık masaüstü yerine, mobil sürümü kalitesine göre belirlenecek. Eğer mobil uyumlu, hızlı ve kullanıcı dostu bir siteye sahipseniz süper bir sıralama elde etmeniz kaçınılmaz olacaktır.

Mobil SEO Nedir?

Hedeflediğiniz müşterilerinizi doğru zaman ve doğru alanda ulaşmanız adına, çok iyi bir deneyim sunmanızı sağlamak için, mobil SEO ayarlaması olmazsa olmazlarınız arasında bulunur. Mobil SEO programı ile web sitesi sıralamanızı güzel duruma getirmek için, kamera boyutlarını farklı cihazlara göre ayarlar. Görüntünüzü uyumlu sisteme getiren bir web sitesi sıralama aşamasına geçer. Masaüstü akışını geride bırakan mobil akışı ile geniş alanlara ulaşmak için, mobil SEO stratejisi kaçınılmaz görünür. Sitelere giriş yapan ziyaretçiler mobil optimizasyon ve kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunar. Sitenin telefon ve tabletlerde sayfa tasarımı, yapısı ve haritası gibi kolay kullanıma sahip olması, çok ziyaretçi çekeceğinden, Google durumu mobil dostu testinde değerlendirecektir. Web sitenizin mobil cihazlar ile optimize edilip edilmediğini öğrenmek için uyumluluk testi aracını kullanabilirsiniz.

Detaylı bilgi için : https://kolaypazarlama.net/mobil-seo-nedir/

Mobil Anahtar Kelimeniz

Kullanıcıların tarama yaparken kullandıkları sistem anahtar kelimeler ile, masaüstü bilgisayarlardan yaparken kullanılan anahtar kelimeleri ile farklıdır. Zaman azlığından dolayı, kısa ve hızlı ulaşmalarını sağlayacak fazla kelimeler tercih edilir. Bununla birlikte harika bir strateji geliştirmeniz gerekecektir. Google konsolu üzerinden kolaylıkla yardım alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken yer analiz kısmından mobili seçmek olacaktır. Mobil net kullanıcıları, çoğunlukla metinleri tercih etmezler ve görselliğin ön planda olduğu kısa ve öz kelime ve cümlelerden hoşlanırlar. Bunun için paragraflarınızı dört cümle içinde tutarak, uzun sıkıcı bir sayfa görünümünden kurtulabilirsiniz. Kullanılan metnin tasarımı, kullanımı, sitenizin başarısı için büyük önem taşır. İçeriği oluştururken başlıklar ve içerikler kullanarak, mobil kullanıcı bilgisine ulaşılıp memnun edebilirsiniz.

Kullanıcı İpuçları

Zamanı kısıtlı olan kullanıcıları daha özlü cümleler ile kelimelerin yer aldığı içerikler tercih etmelisiniz. Uzun cümleli içeriklerinizi okurken izleyicilerinizin sıkılmasını önlemek sayfa yapısının estetiği ve akıcılığı ile önemlidir. Kullanıcınızın yazılan yazıyı görür görmez siteden ayrılıp gitmesini önlemek için resimler, videoları maddeler ile zenginleştirmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Sitenizin mobil ile basit ve bir o kadar kullanışlı görünmesi için, iyi tasarımı tercih etmelisiniz.

Mobil kullanıcı deneyiminde etkili faktörlerden olan site mimariniz için, birkaç ipucu bulunur. Sitenizi gezen kişilerin daha akıcı ve parmaklarını rahat kullanabilecekleri alanlar ve tasarımlar hazırlayınız. Siteye koyduğunuz videolarınızın ekrana uyum sağlaması için, HTML5 oynatıcısını kullanmanız sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Sitenizdeki içerikleri okumak ziyaretçilerin yakınlaştırma yapmadan, kolaylıkla okuyabileceği fontları ve pixelleri tercih ediniz.

Önemli Ayarlar

Mobil cihaza uyumlu olmayan sistemlerden uzak durunuz. Mobil ve masaüstü tasarımlarınızın uyuştuğundan emin olunuz. Mobil ekranda pencere “pop-up” kesinlikle kullanmayınız. Önemli ve görünmesini istediğiniz mobil ekranın en üst kısmına yerleştiriniz. Mobil siteniz Android ve iPhone cihazlardan iyi şekilde görüntülendiğinden emin olmak için minik testler yapınız. Mobil SEO çalışmalarınızda başarmanız gereken en önemli şeylerden biri site performansıdır. Site hızı ne kadar çok iyi olursa kullanıcı bir o kadar mutlu ve sevinçli olacaktır. Mobil interneti kullanan ve sitenize giren misafirleriniz birkaç dakika beklerse vazgeçip başka yerlere girebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir