link ne demektir

Link Ne Demektir ?

Web sitelerini birbirine bağlayan HTML kodlarına link denir. Türkçe karşılığı iletişim ve bağlantı olarak bilinir. Linkin daha çok web tasarım için kullanılan bir terimdir. Hypertext aracı kullanılarak çeşitli sayfaları birbirine bağlanmasını sağlar.

Farklı sayfa linkleri verilebileceği gibi aynı sitenin farklı sayfalarına erişim için de link verilebilir. Linkler genel olarak mavi renkte ve altı çizili olarak görüntülenir.

Blank link kullanımı, verilmiş olunan hedef site bağlantısının farklı bir sayfa ya da sekmede açılmasını sağlar. Self link kullanımında ise hedeflenen site mevcut konumda açılacak ve önceki sayfa kanacaktır.

Yazım tamamlandıktan sonra,

1. Link verilecek yazı seçili konuma getirilir.

2. Daha sonra üst menüde bulunan bağla butonu ya da bağlantı simgesine tıklanılır.

3. Açılan pencerede ‘’Bu bağlantı hangi URL ye gitsin?’’ yazan kısmın altında bulunan bölüme, yönlendirme yapılmak istenen site yapıştırılır. Böylece link verme işlemi tamamlanmış olur.

Linklerin Anlaşılması

Web siteleri içerisindeki linkler genel olarak normal boyutlarda görülür. Link renkleri mavidir ve altı çizgili şekilde bulunur. Tıklanmış olan linklerin rengi kahverengi tonlarına dönüşecektir. Bir link rengi kahve tonlarında ise daha önce o linke tıklanmış demektir.

Link Altındaki Çizginin Kaldırılması

Linklerin altında bulunan çizgiler görünüm açısından beğenilmeyebilir. Bu çizgilerin kaldırılması için CSS kodu gereklidir. Linklerin altında bulunan çizgilerin kaldırılması için text-decoration: none kodu yeterlidir.

Bu kodu 2 farklı şekilde sitenize entegre edebilirsiniz.

1. HTML kısmında link kodu içerisinde kullanmak.

2. CSS dilinde tanımlanarak kullanmak. En çok tercih edilen ve uygulanan ikinci yöntemdir.

Link Kısaltılması

Facebook ve Twitter’ın başta olduğu ağlarda, sürekli aynı alan adı kullanılarak içerik paylaşılması sonucunda domain yani alan adını kara listeye alır. Kara listeye alındıktan sonra hiçbir şekilde bu platformlarda bu domain ve uzantılarla alakalı link paylaşılamaz. Bu durumun önüne geçebilmek için link kısaltma yapılabilir. Google’ın ücretsiz ve popüler olan link kısaltma servislerinden yararlanılabilir.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir