kişisel web sitesi nasıl kurulur

Kişisel Web Sitesi Nasıl Kurulur ?

İnternet artık günümüzün en vazgeçilmez elektronik araçlarından bir tanesi olmuştur. İletişim, haberleşme ve bir çok alanda artık insanlar internet kullanmadan yapamaz bir hale gelmiş durumdalar. Durum böyle olunca artık insanlar vücutlarında hissettikleri en küçük ağrıyı bile internet üzerinden araştırma durumuna geldiler. Türkiye’de internet kullanımı bu denli fazla olunca insanlar da kişisel web siteleri kurma fikirlerine yönelmektedirler. Özellikle son zamanlarda internet üzerinden gelir elde edenlerin sayısı gün geçtikçe arttığını da düşünürsek bir çok insan bu sektöre yönelmiş durumdalar. Peki herkesin merak ettiği konu olan kişisel web sitesi nasıl kurulur? İşte sizler için oluşturduğumuz rehber…

Kişisel web sitesi nasıl kurulur adlı rehberimizde toplam 5 aşamadan bahsedeceğiz. İşte o aşamalar…

  • Web sitesinin ne hakkında olacağını belirleme
  • Web siteniz için gerekli bir alan adı ve barındırma hizmeti satın alma
  • Web siteniz için alt yapıda en önemli konulardan birisi olan cPanel bilgisi
  • Web siteniz için alt yapı sağlayıcı hizmeti olan WordPress kurulumu
  • İçerik yönetimi

İlk aşama: Sektör, site kategorisi belirleme!

Kişisel web sitesi nasıl kurulur adlı rehberimizin ilk aşamasında siteniz hangi kategoride hizmet vereceği, sitenizin ne ile ilgili olacağını belirlemektir. Kişisel web sitesi kurulumunda ise blog olarak tanımlayabiliriz. Peki siz hangi konularda kendinizi yetenekli, tecrübeli görüyorsunuz? Web site kurulumundan sonra içerik yönetimi kısmında bunlar oldukça bizlere lazım olacak. Bilgi ve fikir sahibi olduğunuz konularda içerik oluşturmak sizler için daha kolay olacaktır. İlk aşamada sitenizin hangi kategoride hizmet vereceğinizi kararlaştırmalısınız.

İkinci aşama: Alan adı ve barındırma hizmeti satın alın!

Rehberimizin ikinci aşamasında ise internet adresimizin adını belirlemek gerekmektedir. İnternet adresimizin adına ise domain diğer bir deyişle alan adı diyoruz. Alan adınızı belirledikten sonra Google üzerinden alan adı, domain kelimelerini aratarak bütçenize uygun firmalardan alan adınızı satın alabilirsiniz.

Alan adımızı satın aldık, ikinci aşamada ise dosyalarınızı, içeriklerinizi barındıracak bir servere ihtiyacınız olacaktır. Buna ise hosting (site barındırma) adı verilmektedir. Bunun içinde alan adı aldığınız firmalardan alan adı alımlarınıza özel kampanyalar ile sunmaktalar ya da farklı firmalardan bütçenize uygun şekilde satın alabilirsiniz.

Artık siteniz için ilk adımları atmış durumdasınız. Alan adı ve hosting işlemleri hallettikten sonra sitemizi artık oluşturma kısmına geçiyoruz.

Üçüncü aşama: cPanel kurulumu!

Üçüncü aşamada ise artık sitemizi tasarlama kısmına geçeceğimiz adımdan bir önceki adım olarak tanımlayabiliriz. Bu aşamada hosting hizmetini aldığımız yer bizlere cPanel, plesk panel olarak geçen bir giriş bilgisi verecekler. Buradan site dosyalarımıza, sitemiz ile ilgili bir çok ayarların bulunduğu panele gireceğiz.

Size verilen bilgiler ile cPanel oturumunuzu açın ve dilerseniz güvenlik açısında şifrelerinizi hosting aldığınız firmadan değiştirerek devam edebilirsiniz.

Dördüncü aşama: WordPress kurulumu!

Web sitesi nasıl kurulur adlı rehberimizin artık site tasarlama aşamasındayız. Bir önceki aşamada öğrendiğimiz cPanel ile oturumunuzu açın. cPanel oturumunuzu açtıktan sonra cPanel sayfanızda WordPress logosu gördüğünüz kısımda üstüne tıklayın ve gelen kısımda “Bu Uygulamayı Kur” butonuna basarak artık siteniz için en önemli adımı atmanız gerekmektedir.

Gelen kısımda sitenize giriş yapabileceğiniz “kullanıcı adı ve şifre” kısımlarını doldurarak artık sitenizi oluşturun.

WordPress kurulumunu başarıyla tamamladınız! Bunun sonrasında ise Türkçe olan panelinizden Temalar kısmından WordPress’in sizlere sağladığı ücretsiz temalardan birini seçerek web siteniz için ilk adımı atın!

Son aşama: İçerik yönetimi!

Kişisel web sitesi nasıl kurulur adlı rehberimiz aslında bir önceki aşamada son bulması gerekiyordu fakat siz değerli okuyucularımız için içerik yönetiminden de bahsetmek istiyoruz. Bu aşamada ise sitenizi oluşturdunuz ve özelleştirdikten sonra artık sitenizin Google aramalarında çıkması ve kullanıcıların sitenizi ziyaret edebilmeniz için özgün ve eşsiz içerikler oluşturmanız gerekmektedir.

Kişisel web siteniz için oluşturduğunuz içerikler, ziyaretçilerin sitenizi fark edebilmesini ve yazılarınızı okuması için oldukça önemlidir. Web sitenize kesinlikle başka sitelerde yer alan içeriklerden değil kendi oluşturduğunuz bilgi ve fikir sahibi olduğunuz konulardan içeriklerinizi girerek okuyucu sayınızı arttırın!

 

İlginizi çekebilir: Kurumsal web sitesi neleri içermelidir ?

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir