Kadın Müşteri Kitlesi ve Pinterest

Kadın Müşteri Kitlesi ve Pinterest

Sosyal medya yönetimi, e-ticaretin en önemli enstrumanlarından biri. Sosyal medyada varlık göstermeyen bir işletmenin müşteri kitlesine ulaşması ve onları kazanması mümkün değil. Her sosyal medya platformunun farklı bir fonksiyonu var ve etkili bir sosyal medya stratejisi izlemek için bu platformlara hâkim olmak gerekiyor.

Her ay 250 milyon kullanıcının[1] faaliyet gösterdiği Pinterest, kadınlar tarafından en çok tercih edilen sosyal medya platformlarından biri. Kullanıcıların görsel koleksiyonlar oluşturmalarına olanak sağlayan Pinterest, kadınlara yönelik işletmelerin gözden kaçırmamaları gereken bir platform. Sebeplerini anlayabilmek için bu platformu biraz tanımakta fayda var.

Pinterest Hakkında

Pinterest, görsel içeriklerin ön plana çıktığı bir sosyal paylaşım sitesi olarak tanımlanabilir. Sitenin adı iğnelemek anlamına gelen Pin sözcüğünden türetilmiş. Pinterest, kullanıcılara içerik yükleme ve beğendikleri içerikleri oluşturdukları panolara ekleme olanağı sunuyor. 2009 yılında Evan Sharp ve Ben Silbermann tarafından geliştirilen Pinterest, kısa sürede Türkiye’de dâhil olmak üzere tüm dünyada popüler bir platform hâline geldi.

Pinterest, oldukça basit bir kullanıma sahip. Burada içerik yüklemek, beğenilen içerikleri koleksiyonlara kaydetmek ve diğer kullanıcıları takip ederek koleksiyonları hakkında bildirim almak mümkün. Türkçe dil desteği de bulunan Pinterest, bilgisayarlar ve akıllı cihazlar üzerinden kullanılabilmektedir.

Güncel istastistikler, kadınların Pinterest kullanıcıları arasında ciddi bir yoğunluğa sahip olduğunu gösteriyor. Son verilere göre, kullanıcıların %80’ini kadınlar oluşturuyor. [2]Moda, güzellik, dekorasyon gibi kadınların ilgisini çeken konularla ilgili içerikler, Pinterest’te paylaşılan gönderilerin önemli bir kısmını teşkil ediyor. Pinterest, her ne kadar yalnızca kadınlara yönelik bir sosyal medya platformu olmasa da, görsel odaklı paylaşım sistemi, kadınlara yönelik içeriklerin ön plana çıkmasını sağlamış gibi görünüyor.

Pinterest İşletmeniz İçin Neden Faydalı?

Pinterest, gerek kullanıcı profili gerekse içerik sistemiyle diğer sosyal medya platformlarına göre farklı yapıya sahip. Zira Pinterest’te diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi ünlüler değil, şirketler ön plana çıkıyor. Sitede irili ufaklı 500.000 işletmenin kurumsal hesabı bulunmakta[3]. Zira Pinterest kullanıcıları, siteyi genellikle ihtiyaç duydukları ve satın almak istedikleri ürünler hakkında bilgi edinmek için kullanıyor.

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Pinterest kullanıcılarının %52’si bu platformu yaptıkları alışverişler hakkında fikir edinmek ve satın almak istedikleri ürünlerin muadillerini araştırmak için kullanıyor. Her ne kadar bir görsel paylaşım sitesi olarak yapılandırılmış olsa da, günümüzde global e-ticaret paylaşımının %44’ü Pinterest üzerinden gerçekleşiyor.[4] Dolayısıyla, işletmenizi büyütmek ve müşteri kitlenizi genişletmek istiyorsanız Pinterest kesinlikle gözden kaçırmamanız gereken bir platform.

Pinterest’te her ay 250 milyona yakın kullanıcının faaliyet gösterdiğinden bahsetmiştik. Bu kullanıcıların 175 milyonu, koleksiyonlarını satın alma tercihlerine göre oluşturuyor ve Pinterest’i yeni ürünler keşfetme amacıyla kullanıyor. Diğer yandan, bu kitlenin %61’i sitede vakit geçirdikten sonra mutlaka alışveriş yapıyor. Başka bir deyişle, Pinterest’in görsel koleksiyon oluşturma amaçlı yapısı müşterileri aksiyona çağırıyor ve ürün satışını kolaylaştırıyor.

Pinterest, SEO açısından da avantajlı bir platform. Yüklenen içerikler üzerinden web sitesine veya ürün satışına link vermek mümkün. Kullanıcıların önemli bir kısmı, pinledikleri içeriklerde yer alan linklere tıklıyor. Bu tıklamalar da genellikle ürünün satın alınmasıyla sonuçlanıyor. Örnek vermek gerekirse, kadınlara yönelik bir e-ticaret platformu olan Etsy, günlük trafiğinin önemli bir kısmını Pinterest üzerinden alıyor.

Pinterest’in Kadınlara Yönelik İşletmeler İçin Avantajları Nelerdir?

Belirtildiği gibi, Pinterest kullanıcılarının büyük kısmını 18-50 yaş arası kadınlar oluşturmakta. Sitede kurumsal hesaba sahip olan işletmelerin büyük çoğunluğunu da kadınlara yönelik ürün satışı yapan markalar oluşturuyor.

Pinterest, kullanıcılara kaydettikleri panolarla ve ilgilendikleri içeriklerle ilgili öneriler göstererek büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar arama motorlarında ve diğer sosyal medya platformlarında bulunması zor olan içeriklere saniyeler içinde ulaşabiliyor. Diğer yandan, bu durum işletmeler için de büyük bir avantaj. Örnek vermek gerekirse, gelinlik satışı yapan ve ürünlerinin fotoğraflarını Pinterest’e yükleyen bir işletmenin içerikleri, gelinlik ile ilgilenen, bu konseptteki görselleri inceleyip panolarına kaydeden kullanıcılara öneri olarak gösteriliyor. Bu sayede, işletmenin ürün ve hizmetleriyle ilgilenen kullanıcılara ulaşması daha kolay bir hâle geliyor.

Moda, giyim, hobi, dekorasyon, bebek ürünleri gibi kadınların ilgi gösterdiği bir sektörde hizmet veriyorsanız, ürünleriniz ile ilgili görselleri Pinterest’e yükleyerek bu alanlarda arama yapan kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz. İçeriklerinize yerleştirdiğiniz linklerle, kullanıcıların firmanızı tanımasını ve ürünlerinizi satın almasını sağlamanız da mümkün olacaktır.

Pinterest’in etkileşim oranı yüksek bir site olduğunu belirtmekte de fayda var. Örneğin kullanıcı bir markayı takip ettiğinde veya bir panoyu beğendiğinde, bu içerikler kullanıcıyı takip eden diğer kişilere de öneri olarak gösteriliyor. Ayrıca Pinterest, bu önerileri kullanıcılara bildirim olarak sunuyor. Bu özelliğiyle, etkileşim oranının diğer sosyal medya platformlarına karşı daha yüksek olduğunu ifade etmek gerekiyor. Diğer yandan, kadın kullanıcıların ilgilerini çeken içeriği paylaşma ve aksiyona geçme oranının erkek kullanıcılara göre daha yüksek olduğu da bilinmekte. Dolayısıyla, Pinterest kadınlara yönelik ürünlerin bilinirliğini ve satışını arttırmaya fazlasıyla yardımcı olan bir platform.

 

[1] https://sproutsocial.com/insights/new-social-media-demographics/#Pinterest

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Pinterest

[3] http://sibelhos.com/isletmelere-ozel-pinterest-istatistikleri-guncel

[4] http://sibelhos.com/isletmelere-ozel-pinterest-istatistikleri-guncel

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir