sosyal medya pazarlaması

İşletmeler için Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması,  her boyuttaki işletme için potansiyel müşterilere ulaşmanın ve iletişim kurmanın güçlü bir yoludur. İnternet kullanıcılarının %70’inden fazlası sosyal medyayı kullanıyor ve diğer markalar bunu bir pazarlama fırsatı olarak değerlendirilirken, işletmenizin sosyal medya pazarlamasına yatırım yapmaması potansiyel müşteri kaybı demektir. Sosyal medyada başarılı bir pazarlama kampanyası yürütülmesi işinize katkı sağlayabilir, marka bilinirliğinizi ve satışlar arttırabilir.

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, işletmelerin markalaşma süreçlerindeki ve pazarlama kampanyalarındaki hedeflere ulaşmak için sosyal medya hesaplarında içerik oluşturma ve paylaşmayı temel alan dijital pazarlama çalışmasıdır. Sosyal medya üzerinden pazarlama yapmak; hedef kitlenin ilgisini çekebilecek metin, resim ve video gibi içerik üretip paylaşmanın yanı sıra oluşturulan ücretli reklam kampanyalarıyla potansiyel müşterilere erişmeyi kapsar.

Kısaca sosyal medya pazarlaması nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık, yazının devamını okuyarak sosyal medya pazarlamacılığında planlama yapma, hedef oluşturma ve ipuçlarını  kullanarak işletmenizin sosyal medya pazarlama çalışmalarını geliştirebilirsiniz ya da sosyal medya danışmanlığı hizmeti alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlama Planı Oluşturma

Sosyal medya pazarlamasına başlamadan önce işletmenizin hedeflerini göz önünde tutmanız gerekir. Bir hedef ve yöntemler olmadan, sosyal medya üzerinden potansiyel müşterilere ulaşmaya çalışmak, samanlıkta iğne aramaya dönebilir. Ve yaptığınız yatırım muhtemelen size dönüşü olmayan bir sosyal medya hesabından ileri gitmeyecektir.

Sosyal medya pazarlama hedeflerini oluştururken cevaplamanız gereken sorulardan bir kaçı :

  • Sosyal medya pazarlaması ile neyi başarmayı umuyorsunuz?
  • Hedef kitlenizi kimler oluşturuyor?
  • Hedef kitleniz hangi platformları kullanıyor?
  • Sosyal medya hesaplarını kullanırken nasıl bir imaj çizmeyi planlıyorsunuz?
  • Hedef kitlenize hangi mesajları göndermek istiyorsunuz ? ( kaliteli ürünler, trend ürünler, ucuz hizmet gibi)

Sektörünüz ve rakip şirketlerin çalışmalarını göz önünde tutarak sosyal medya hesaplarınızı geliştirmeli ve düzenli olarak analiz etmelisiniz.

Örnek verecek olursak, bir e-ticaret sitesinin yoğunlaşması gereken sosyal medya platformu Instagram olmalı ve içerik olarak yüksek kalitede ve çözünürlükte ürün fotoğrafları ve videoları kullanılmalıdır. Twitter veya LinkedIn üzerinden pazarlama yapmak, Instagram’a kıyasla daha az verimli olacaktır.

Sosyal Medya Pazarlamasının Size Ne Sağlar?

Sosyal medya pazarlaması, aşağıda verdiğimiz örneklerdeki gibi pazarlama ve markalaşma sürecinde size yardımcı olabilir.

  • Daha fazla web sitesi ziyaretçisi
  • Potansiyel müşterilerle doğrudan iletişim
  • Marka bilinirliğini arttırmak
  • Marka kimliği oluşturmak
  • Yeni ürün veya hizmetleri tanıtmak

Takipçi sayınız ve hedef kitlenizin ilgisini çeken içerikleri paylaşmanız arttıkça, sosyal medyanın pazarlama çalışmalarınıza olan katkısı artacaktır.

Sosyal Medya Pazarlamasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sosyal medyada pazarlamasına yatırım yapmak istiyorsanız, başarınızı arttıracak birkaç ipucu:

Sosyal Medya İçerik Planlaması: Daha önce de bahsettiğimiz gibi, bir sosyal medya pazarlama planı oluşturmak hedeflerinize doğru ilerlemeniz için şarttır. Hedef kitlenizin ilgisini çekecek içerikleri ve anahtar kelimeleri araştırabilirsiniz. Rakip firmaların hesaplarını inceleyip verimli çalışmaları belirledikten sonra kendi içerik planlamanızı yapmalısınız.

Tutarlı İçerik: Dijital pazarlama faaliyetlerinizde kullandığınız renklerin ve kurumsal dilin sosyal medya hesaplarına uyması başarınızı arttıracaktır.  Düzenli olarak içerik paylaştığınızdan ve içeriklerinizin bir biri ile uyumlu olduğundan emin olun. Hedef kitlenizin yararlı ve ilginç bulacağı bilgileri videolar, infografikler ve görsellerle paylaşmak başarınızı arttıracaktır.

Tutarlı Bir Marka İmajı:  Pazarlama amaçlı sosyal medyayı kullanmak, işletmenizin marka imajını geniş kitlelere duyurmayı ve erişilebilir olmalı sağlar. Her platformun kendine özgün bir kimliği olsa da, markanızın tutarlı bir imajı olmalıdır. Mesajlara cevap verme süresi, yaklaşım, kullandığınız görseller veya yazılar marka imajınızı sosyal medyada oluşturan dinamiklerden bir kaçıdır.

Sosyal Medyada İçerik Paylaşmak
: Sosyal medya üzerinden web sitenizdeki içerikleri paylaşabilir ve böylelikle sitenize trafik çekebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızda kayda değer bir takipçi sayısına ulaştıktan sonra sitenizdeki içerikleri paylaşmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Sosyal medya danışmanlığı ücreti nelerdir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir