İnternet Reklamları Nedir, Nasıl Çalışır?

İnternet reklamları nedir, Nasıl çalışır?

Kısaca, internet reklamları (internet reklamcılığı, internet pazarlaması, dijital medya reklamcılığı ) tam olarak yazıldığı gibi internet üzerinden ürün ve/veya hizmetlerin pazarlanması, reklamının yapılması veya tanıtımıdır. İnternet reklamcılığı türleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Farklı internet reklamları türleri hakkında  kitap bile yazılabilinir, bunun yerine web sitenize ücretli trafik çekmek için kullanabilececeğiniz internet reklam türlerinden en popüler olanlarını size genel olarak anlatmaya çalışacağız.

 

İnternet Reklamları Çeşitleri

Google Arama Reklamları

Arama motoru reklamları , en yaygın kullanılan internet reklamlarından  biridir. Google AdWords ve Bing gibi arama motorları, reklamınızı belirli anahtar kelimeleri arayan internet kullanıcılarına organik sonuçların önünde gösterir. Reklam metni yazarak, alakalı anahtar kelimeleri araştırarak ve kullanıcıların ziyaret edeceği uygun bir açılış sayfasını seçerek reklam kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz. Google’ın  Google Ads reklamlarına yeni başlayanlara verdiği 100 TL değerindeki reklam kuponu sizin için hedef kitlenizi tanımak ve tıklama başı maliyetleri görmek için bir avantaj olabilir.

 

Görüntülü Reklamlar

Görüntülü reklamlar, potansiyel müşterilerinizi hedeflemek için için seçilen farklı web sitelerinde Google gibi firmalar tarafından sizin hazırladığınız banner, resim veya metinlerin gösterilmesidir. Bu reklamlar kullanıcılarını sizin web sitenize yönlendirir.. Genelde, arama reklamlarına kıyasla daha düşük bir tıklama oranına sahip olmasına rağmen marka bilinirliği oluşturmak için faydalı olabilir.

 

Sosyal Medya Reklamcılığı

Facebook gibi sosyal medya platformları, potansiyel müşterileriniz sayılabilecek çok sayıda kullanıcıya sahiptir. Bu platformlardaki tıklama başı maliyetlendirme prensibiyle çalışan sosyal medya pazarlama reklamları  , web sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenize, ürün ve hizmetlerinin daha geniş kitleler tarafından bilinmesine yardımcı olacaktır. Sosyal medya platformları demografik ve ilgi alanına göre hedeflemenin başarılı olduğu sektörlerde kullanabilinir.

 

Yeniden Pazarlama(Re-marketing)

Yeniden pazarlama da , internet kullanıcıların daha önceki işlemlerinin incelenip belirli reklamları yeniden göstermek için kullanıcının tarayıcısında bulunan çerezler kullanılır. Örneğin, yaz tatili için otel araştıran bir kullanıcıya, seyahat acentesinin indirimli kampanyaları yönelik görüntülü reklamlar kullanılarak gösterilebilinir. Yeniden pazarlama, görüntüleme, arama ve sosyal medya reklam kampanyalarının bir parçası olarak da kullanılabilir. E-mail pazarlama gibi diğer dijital pazarlama biçimlerinde de kullanılabilir.

Fiyat Karşılaştırma Siteleri

Fiyat karşılaştırması yapan web siteleri, iş ortağı işletmelerin e-ticaret web sitelerinden ürün ve hizmetler için fiyat ve özellikleri toplar ve internet kullanıcılarına gösterir. Kullanıcılar ilgilendikleri ürün ve hizmetlere tıklayarak doğrudan satıcının web sitesinden veya fiyat karşılaştırma sitesinden alışveriş yapabilir.

Ancak, bu sitelerden bazılarında kullanıcılar farklı satıcıların fiyatları ve müşteri yorumları gibi diğer içeriklerle  ‘meşgul’ olma eğilimindedir. Bu da potansiyel müşterileri alışveriş yapmadan dikkatlerini dağıtabilir. Fiyat karşılaştırma web siteleri farklı maliyetlendirme seçenekleri sunar ve bunları kullanıyorsanız, dönüşüm ve tıklama oranını düzenli olarak kontrol etmenizi öneriyoruz.

Satış Ortaklığı

Satış ortaklığı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtan tıklama başı maliyetlendirme prensibiyle çalışır ve reklamları aşağıdaki platformlara yerleştirir:

  • Arama motorları
  • Fiyat karşılaştırma siteleri
  • Bloglar
  • Yoğun ziyaretçi olan siteler

Bazı şirketler performansa dayalı bir maliyetlendirme modeli kullanır. Örneğin, her işlem için ödeme – ödeme elde ettiğiniz sonuçlarla yakından ilişkilidir. Başarılı satış ortaklığı kampanyası sürekli denetim gerektirir ve oldukça zaman alıcı olabilir. Zayıf reklam yerleşimi başta olmak üzere düşük geri dönüşler, itibar kaybı gibi sonuçlar olabilir ve bütçenin yanlış kullanımına yol açabileceği için bir çok işletme tarafından tercih edilmeyen internet reklamları  çeşitlerinden biridir.

Bu yazımızda size internet reklamları nedir, nasıl çalışır  sorusuna cevap vermeye çalıştık, eğer uzun dönemde internet reklam bütçenizi azaltmak istiyorsanız sizin için hazırladığımız SEO paketleri arasında uygun olanı seçebilirsiniz .

 

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir