İnfluencer Nedir?

İnfluencer Nedir?

Bu ismi sıklıkla duyduğunuzu biliyoruz. Peki İnfluencer nedir? İnfluencer; sosyal medya üzerinde fenomen olan bir kişinin bir ürün ya da markayı kendi hesabı üzerinden tanıtan kişiye denir. Sosyal medya kanalları olarak; Instagram, Facebook, youtube, gibi platformlar sıklıkla kullanılmaktadır. Zaman zaman şirketler de İnfluencer kişileri tercih ederek firmalarının tanıtılmasını sağlar. Bu sayede kolaylıkla hedef kitleye ulaşma imkânı sağlanır. İnsanların marka ve firmayı yakından tanıması için de fayda sağlar.

Kişilerin ve markaların Influencerlar’ı seçme sebeplerinin en başında düşük maliyetli reklamlara sahip olmaları gelir. Diğer reklam verme mecralarına bakılacak olursa; televizyon, bilboard gibi ortamlarda reklam bütçeleri oldukça yüksek olduğundan dolayı İnfluencer (sosyal medya fenomeni) daha fazla tercih edilmektedir.

Örnek verecek olursak; bir kozmetik firması instagram’da fenomen olan makeup kullanıcısından ürün tanıtımı konusunda destek alırsa, istediği hedef kitleye rahatlıkla ulaşabilir. Çünkü bu sayfayı takip eden kişiler firmanın hedef kitlesini oluşturan kişilerdir. Bu şekilde kolaylıkla, ürün tanıtımı yapılabilir ve satışların arttırılması sağlanabilir. Burada önemli olan nokta, doğru kişiyi bulmaktır. Eğer konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilse bu durum markanızı olumsuz yönde etkileyebilir. Aynı zamanda, yüksek takipçisi olan kişiler tercih edilmelidir. Burada da dikkat edilmesi gereken şey takipçilerin gerçek olup olmadığıdır. Bu durumu anlayabilmenizin yolu da hesabın mavi tik almış olmasıdır. Yani onaylı hesap olması anlamına gelir. Hesap isminin yanında mavi tik şeklinde bir simge görürseniz bu hesap instagram’dan onay almış güvenilir hesap anlamına gelmektedir. Bot takipçiye sahip olan bazı kullanıcılar vardır. Bunlar sizlere bir fayda sağlamayacağı gibi vakit kaybına da sebebiyet verir.

Bu tür durumların yaşanmaması adına bahsetmiş olduğumuz durumları göz önünde bulundurarak İnfluencer seçimi yapmanız gerekir.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir