içerik pazarlama

İçerik Pazarlama Neden Önemlidir?

Geleneksel pazarlama yöntemleri, internetin yaygınlaşması ve akıllı cihazların kullanılmaya başlanmasıyla etkisini ciddi anlamda yitirmiştir. Zira geleneksel pazarlamanın temel amacı, markanın mesajını hedef kitleye reklam çalışmaları yoluyla ileterek, satın almaya teşvik edebilmektir. Diğer yandan, içerik pazarlaması geleneksel yöntemlerin aksine hedef kitlede ciddi bir etkileşim yaratmakta, ürün veya hizmet satışından çok marka güveninin ve bağlılığının arttırılmasını sağlamaktadır.

İçerik Pazarlama Nedir?

Content Marketing Institute (İçerik Pazarlama Enstitüsü) kurucusu Joe Pulizzi, içerik pazarlamayı tanımı net bir biçimde yapılmış ve doğru anlaşılmış hedef kitleyi müşteriye dönüştürecek bir hareket yaratmayı hedefleyerek etkilemek olarak tanımlamaktadır. Pulizzi’nin tanımına göre, içerik pazarlamanın temel amacı müşterinin bağlılığını sağlamak ve bu amacı güden içerikleri yaratmaktır.[1]

İçerik pazarlamanın tanımını bilgi kavramıyla yapmak mümkündür. İnternet, birçok kullanıcı tarafından bir bilgi kaynağı olarak görülmektedir. Aksiyona çağrı içerik pazarlamada bir hedef olarak görülebilir ancak esas mesele, hedef kitleyi sadık müşterilere çevirecek enformasyonun yaratılması ve bunun marka hakkında bilgi veren, kitleye hitap eden içeriklerle yapılmasıdır. İçerik pazarlama, bu prensiplerle geleneksel pazarlama yöntemlerinden ayrılmaktadır.

Düşük Maliyetle Yüksek Performans

İçerik pazarlama, markanın hedef kitleyle doğrudan etkileşime girmesini sağlar. Dolayısıyla burada iletişim, tek taraflı bir iletiden ibaret değildir. İçerik pazarlama temelli kampanyalar, geleneksel pazarlama ve reklam kampanyalarına göre daha yüksek geri dönüş sağlamaktadır. Ayrıca, yapılan araştırmalar içerik pazarlama yöntemlerinin maliyet bakımından standart yöntemlere göre %62 oranında daha düşük olduğunu göstermektedir.[2]

Örnek vermek gerekirse, sosyal medya gönderileri kullanıcıların aksiyona geçmesini sağlamaktadır. Etkili bir sosyal medya stratejisi yürüterek, Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlarda içerik pazarlaması yapıldığında, kullanıcı kampanyanın gönüllü bir parçası hâline gelecektir. Bu durumda da, yüksek bir reklam bütçesiyle dâhi sağlanamayan geri dönüş oranına etkili bir içerikle sahip olmak mümkün olacaktır.

İçerik Pazarlamayla Görünürlük Kazanmak

Görünürlük, bir markayı başarıya ulaştıran en temel unsurlardan biridir. Markayı görünür kılmanın günümüzde tek taraflı bir iletişimle mümkün olmadığını da belirtmekte fayda var.

Yapılan araştırmalara göre, 1984 yılında bir kişinin gün boyunca maruz kaldığı reklamlar 2000 civarındayken, 2014 yılında bu rakam 5000’e çıkmış durumdadır.[3] Reklam SMSleri, televizyon, radyo reklamları, billboardlar, afişler gibi birçok öge bu rakama dâhil edilebilir. Elbette, bannerlar, video reklamları, reklam mailleri ve internet sitelerinde görüntülenen reklamlar da bu kategorinin içinde yer almaktadır.

Bu reklamlardan gelen geri dönüşlerin genellikle beklenenin altında olduğunu belirtmekte fayda var. Kullanıcı, özel olarak ilgili ürün veya hizmetle ilgilenmiyorsa, bu reklamlar genellikle ilgisini çekmemekte, hatta çoğu zaman olumsuz bir etki yaratmaktadır. Reklam engelleyici bir yazılım olan AdBlock’ın tüm dünyada 617 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğu bilinmektedir.

İçerik pazarlama, bu durumda marka görünürlüğünü arttırmak için de daha avantajlıdır. Kullanıcıların aramalarıyla ve aktiviteleriyle alakalı olarak karşılarına çıkan içerikler, markaya duyulan güveni ve marka bağlılığını arttırır. Zira içerik pazarlama kullanıcılara maruz kaldıkları bir iletiden çok, ilgilendikleri ve bilgi edinmek istedikleri konularla ilgili bir iletişim ve enformasyon olanağı sunar.

Marka Bağlığını Arttırma ve Güven Kazanma

Belirtildiği gibi, internet kullanıcılarının önemli bir kısmı bu mecrayı bilgi edinmek amacıyla kullanmaktadır. İçerik pazarlama, kullanıcının marka hakkında bilgilenmesini sağlar. Tek taraflı ve satış odaklı bir stratejinin ötesinde, marka güveni yaratarak kullanıcının satın alma alışkanlıklarını etkiler.

Tüketicilerin genel olarak güven duydukları markaları tercih etme eğiliminde oldukları bilinmektedir. [4] Satın alınacak ürün ya da hizmet hangisi olursa olsun, müşterinin motivasyonunu etkileyen ürüne ve markaya duyulan güven olacaktır. Müşteri ve marka arasındaki ilişkinin sürekliliği de büyük ölçüde bu güvene bağlıdır. Müşterinin markaya olan bağlılığı arttıkça, sonraki alışverişerde tercih etme ihtimali de artacaktır. Bu güvenin sağlanması için de potansiyel müşterinin markayı ve ürünü bilmesi gerekir. İçerik pazarlama, markayı güvenilir kılacak bir enformasyon sağlamak açısından büyük bir öneme sahiptir. Etkili bir pazarlama stratejisiyle, müşteride güven yaratacak bir bilgi sunmak mümkündür.

Diğer yandan, bir bloga sahip olan küçük işletmelerin diğerlerine göre %126 oranında daha hızlı bir büyüme kaydettiği bilinmektedir. [5] Otoriter, etkili ve güven verici içerikler üreterek neredeyse yüz yüze etkileşim kadar güvenilir bir iletişim kurmak mümkündür. Tüm bunlarla birlikte, ABD’de yaşayıp online alışveriş yapan kullanıcıların %61’i, alışveriş yapmadan önce ürün veya hizmet hakkında blog içeriklerini araştırmakta ve bu içeriklere yapılan geri dönüşleri okumaktadır.[6]

SEO ve Trafik Arttırma

Yapılan araştırmalar, arama motorlarında arama yapan kullanıcılarının %80’inin yalnızca organik arama sonuçlarıyla ilgilendiğini göstermektedir. [7] Organik arama sonuçları, arama motoru ve web sitesi reklamlarından daha çok ilgi çekmekte ve daha çok güven vermektedir. Diğer yandan, akıllı cihazların yaygınlaşması SEO’nun önemini ciddi anlamda arttırmıştır. Tech Times dergisinin 2017 yılında düzenlediği bir anket, Amerikalıların %46’sının uyandıktan hemen sonra ilk iş olarak mobil cihazlarını kullandıklarını ve bu oranın önemli bir kısmının belli terimleri Google gibi arama motorlarında arattıklarını göstermektedir.[8] Arama motorlarında görünür olmanın yolu ise etkili bir içerik pazarlamasından geçmektedir.

Bilindiği gibi, arama motorları dizine eklenen web sitelerini çeşitli kriterlere göre puanlandırırlar ve içerik kalitesi en önemli husus olarak kabul edilir. Ancak işin pazarlama kısmından bahsetmek gerekirse, kaliteli ve hedef kitleye hitap eden içerikler sosyal medya platformları gibi mecralarda kullanıcılar tarafından paylaşılacaktır. Bu etkileşim, sitenin arama motorlarındaki yerini yükselttiği gibi, siteye yönelen trafiği de arttırarak daha fazla insanın markadan haberdar olmasını sağlayacaktır. SEO konusunda avantaj kazanmak ve kullanıcıların ilgisini koruyarak siteğe yönelen trafiği arttırmak için ise belli sıklıklarda içerik üretilmesi gerekir.

Kaynak:

[1] https://contentmarketinginstitute.com/about/mediaroom/latest-press-releases/joe-pulizzi-releases-comprehensive-content-marketing-book-epic-content-marketing/

[2] https://contentmarketinginstitute.com/2017/10/stats-invest-content-marketing/

[3] https://sjinsights.net/2014/09/29/new-research-sheds-light-on-daily-ad-exposures/

[4] dergipark.ulakbim.gov.tr/esosder/article/view/5000068420

[5] https://www.impactbnd.com/blogging-statistics-55-reasons-blogging-creates-55-more-traffic

[6] https://contentmarketinginstitute.com/2017/10/know-like-trust-content/

[7] https://www.hubspot.com/marketing-statistics

[8] https://www.techtimes.com/articles/199967/20170302/survey-finds-people-check-smartphones-before-getting-out-bed.htm

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir