Haber Sitesi SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Yapılan araştırmalar, internetten erişilebilen haber kaynaklarının ana akım medyaya göre daha çok tercih edildiğini gösteriyor. İnternet, haberleri kitlelere hızlı bir biçimde ulaştırmak için verimli bir mecra olmakla birlikte, bu alanda rekabet etmek de ciddi çaba gerektiriyor. Bir haber sitesinin görünür olması, kalıcı ve etkili hit alabilmesi için, arama motorlarında iyi bir sıralamaya sahip olması gerekir. Dolayısıyla, haber sitelerinin başarısı büyük ölçüde SEO çalışmalarının niteliğine bağlıdır. 

Haber Sitesi İçin SEO Çalışması Neden Önemlidir?

“Haber” kelimesi ve bu kavramla ilgili sözcüklerde yoğun bir rekabet olduğunu belirtmek gerekir. Birçok haber sitesi, her saat hatta her dakika içerik güncellemektedir. Google reklamları ve diğer platformlara verilen reklamlar, sitenin hitlerini arttırsa da organik bir SEO çalışmasının yerini tutmamaktadır. Sonuç olarak, internet haberciliği ciddi bir rekabet alanıdır ve haber sitesinin hedef kitlesine ulaşabilmesi ve dönüşüm sağlayabilmesi için, arama motorlarında görünür olması gerekir.

Google, dizine eklenen siteleri değerlendirirken birçok kritere sahiptir. Google algoritması büyük ölçüde, sitelerin bu kriterlere uygunluğunu denetlemek üzerine kuruludur. Ancak haber siteleri için istenen kriterlerin, diğer platformlardan daha fazla olduğunu belirtmekte fayda var. Yanlış bir içerik yönetimi veya SEO’ya uygun olmayan bir sayfa idaresi, haber sitenin dizinden çıkarılmasına sebep olabilir. Böyle bir durum, haber sitesinin güvenilirliğini zedelemekle birlikte, mevcut kitlesini kaybetmesine sebep olacaktır. 

SEO Çalışmasına Başlamadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Öncelikle haber sitesinin faaliyet göstereceği alanın ve hedef kitlesinin belirlenmesi gerekir. SEO ve anahtar kelime çalışmaları, bu hedeflere göre yapılır. Örnek vermek gerekirse, spor haberleri yayını yapan bir sitenin çalışmaları için, bu içerikle ilgili kelimelerin çıkarılması, sosyal medya ve diğer kanallar üzerinden bu haberlerle ilgilenecek kitleye ulaşmak için çalışmalar yapılması gerekir.

Google News, Bing Haberler gibi dizinlere kayıt olunması da hem SEO çalışmalarının başarılı olması hem de sitenin yayın içeriğiyle ilgilenen kitlelere ulaşabilmesi için gereklidir. Google, haber siteleri için ayrı bir indeks almakla birlikte, bu indeksler arama motorlarında önceliğe sahiptir. Aynı durum Bing, Yahoo gibi arama motorları için de geçerlidir. Haber siteleri, diğer bloglardan ve e-ticaret sitelerinden farklı bir biçimde değerlendirilirler ancak bunun için sitenin bir haber sitesi olarak tanımlanması, dolayısıyla indekse eklenmesi gerekir.  

Haber Siteleri İçin SEO Çalışmalarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Standart optimizasyon koşulları, haber siteleri için de geçerli olmakla birlikte, haber siteleri için gereken standartlar diğer platformlara göre çok daha fazladır. Haber siteleri, “gelişmiş blog” olarak kategorize edilir. Buna bağlı olarak, SEO çalışmasının temel kapsamı sitedeki içerikleri ön plana çıkarmak olmalıdır. Diğer yandan, haber sitelerinde yer alan içerikler, gündeme bağlı olarak sürekli güncellenmektedir. Dolayısıyla, haber siteleri için SEO çalışması yürütürken, kısa sürede sonuç alınabilecek yöntemlerin uygulanması gerekir.  

İçerik Yönetimi

Her ne kadar, yukarıda bahsedilen durum bir problem yaratmasa da, haber sitesinin ön plana çıkabilmesi için özgün içeriklerin olması gerekir. Yalnızca ajans haberlerine yer vererek sitenin optimizasyon değerini yükseltmek mümkün değildir. Alınan haberlerin özgün olarak güncellenmesi, haber içi linklerin doğru biçimde yerleştirilmesi, haber uzunluğunun ve paragrafların kolay okunabilecek biçimde ayarlanması gerekir.

Google algoritması, kullanıcıların içerikleri okurken geçirdiği zamanı da kayıt altına almaktadır. Bu zaman ne kadar uzun olursa, optimizasyon değeri o kadar yükselecektir. Dolayısıyla, içeriklerin okunabilirliği ve anahtar kelimelerin yerleşimi, sitenin arama motorlarındaki sıralaması için büyük bir öneme sahiptir.

AMP Kullanımı

İstatistikler, haber sitelerine yapılan erişimin büyük ölçüde mobil cihazlarla sağlandığını göstermektedir. Google, mobil cihazlardan bağlanan kullanıcıların deneyimlerini iyileştirmek için, haber sitelerine “AMP” yani hızlandırılmış mobil sayfa sistemini zorunlu kılmıştır.

Haber siteleri, dakika dakika güncellenmektedir. Özellikle sürmekte olan olaylar için canlı blog yayını yapılıyorsa, güncellemelerin hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesi gerekir. AMP, sitenin kullanıcılarına hızlı bir biçimde erişmesini ve kullanıcıların içerik güncellemelerinden anbean haberdar olmasını sağlar. Mobil platformlarda yayın yapan haber siteleri için bir zorunluluk olduğunu belirtmek doğru olacaktır. Google, haber sitelerini değerlendirirken AMP uygulamasına içerik özgünlüğü kadar önem vermektedir. 

URL ve Kategori Yapılandırması

Bir sitenin SEO uyumlu olabilmesi için, kullanıcıların aradıkları her şeyi bulabilmeleri gerekir. Bu durum haber sitelerinde çok daha elzemdir. Birbirini tekrar eden kategori isimleri, sitenin optimizasyon değeri ve okunurluğu için büyük bir sorun yaratacaktır. Diğer yandan, içeriklerin her zaman ilgili kategorilere eklenmesi gerekir. Bu sayede, kullanıcıların aradıklarını kolaylıkla bulmaları ve içeriklerin Google gibi arama motorlarında ön plana çıkması sağlanabilir.

Link yapısı da SEO bakımından oldukça önemlidir. İçerik linklerinin, başlıkla ve anahtar kelimelerle uygun bir biçimde düzenlenmesi, sitenin SEO değerini arttıracaktır. Güncellemeler sık olacağı için, siteye birbirini tekrar eden haber içerikleri girmek gerekebilir. Ancak URL yapılarının birbirinden farklı olmasına özen gösterilmelidir. 

Haber Kaynaklarının ve Uygulamaların Kullanılması

Mobil ve masaüstü cihazlardan kullanılan haber uygulamaları, backlink kazanmak için büyük bir avantaj sunar. Güncel haberleri kullanıcılarına bildirimler vasıtasıyla gösteren bu kaynaklar, haber sitesinin kitlesini genişletmek ile birlikte SEO çalışmalarına büyük bir katkı sunacaktır. Flipboard, Bundle gibi haber uygulamaları, SEO çalışmalarında güç kazanmak ve haber güncellemelerini kullanıcılara ulaştırmak için kullanılabilir. 

Sosyal Medya Çalışmaları

Sosyal medya, geniş kitlelere ulaşmak ve backlink kazanmak için iyi bir alternatif olarak kabul edilebilir. Günümüzde internet kullanıcılarının önemli bir kısmı Facebook, Twitter, Instagram, Linkedin gibi sosyal medya platformlarından en az birinde aktif olarak kullanılan bir hesaba sahiptir. Siteye organik hit kazandırmak ve backlink almak için, sosyal medya efektif bir biçimde kullanılabilir. Haberler, görsel ve metin içerikleriyle sosyal medyada paylaşılarak, buradan link alınabilir ve sosyal medya kullanıcıları siteye yönlendirilebilir. 

Optimizasyon Sağlamak İçin Nelerden Kaçınmak Gerekir?

  • Özensizce yazılmış içerikler, arama motorları tarafından “özgün ve kaliteli” olarak kabul edilmemektedir. Sitenin içerik özgünlüğüne sahip olması için, içeriklerin dil kurallarına uygun ve kaliteli bir üslupla yazılması gerekir. Paragraf kurallarına, imlaya ve anlatıma dikkat edilmeden yazılan içerikler, sitenin hitini düşüreceği gibi, SEO açısından da dezavantaj yaratır.
  • Haber sitesinden sürekli link çıkışı vermek, sitenin “Linkin Farm” olarak kategorize edilmesine ve dizinin dışına çıkarılmasına sebep olur. Link çıkışları, belli bir düzen içinde, içerikler ve referans verilen siteyle ilişkili olarak verilmelidir.
  • Site için backlink alırken de, inorganik bir trafik yaratmamak gerekir. Backlinkler, referans kuralları içinde, kaliteli sitelerden ve belli bir oranda alınmalıdır. Aksi takdirde, sitenin SEO puanı düşürülebilir hatta site dizin dışına çıkarılabilir.
  • “Clickbait” olarak bilinen başlık ve içerikler, SEO açısından dezavantaj yaratabilir. İçeriklerin başlıklar ile ilişkili olması son derece önemlidir. Diğer yandan, doğru kaynaklara dayanmayan haberler de SEO açısından problem yaratacak, sitenin gerek arama motoru dizininden gerekse Google News indeksinden çıkarılmasına sebep olacaktır. Bu bakımdan, belli bir kaynağa dayanmayan veya yanlış kaynaklara dayanan haber içeriklerinden uzak durulması gerekir.
  • Etiket kullanımı her ne kadar önemli olsa da, belli bir miktarın üzerindeki etiket kullanımı Google’ın siteyi spam olarak yorumlamasına sebep olabilir. Bu yüzden, yoğun etiket kullanımından kaçınılmalıdır. 

Bot ve Ajans Haberlerinin Kullanımı

Anadolu Ajansı gibi kaynaklardan çekilen haberler, haber siteleri için SEO açısından bir sorun yaratmaz. Bu haberler, ulusal bazdaki siteler tarafından otomatik olarak çekilir. Haber sitelerini değerlendirirken kullanılan özgünlük kriterleri, diğer sitelerinkinden farklıdır. Özetlemek gerekirse, ajanslardan alınan haberler, kopya içerik olarak algılanmayacaktır. Ancak haber sitesi yeniyse, bot ve ajans haberlerini kullanmamak faydalı olacaktır.

Her ne kadar bu haberler kopya içerik olarak algılanmasa da, yeni açılmış bir haber sitesinde, kullanıcı bakımından dezavantaj yaratır. Aynı haber metnine başka sitelerden ulaşabilen bir kullanıcı, yeni açılmış bir siteyi tercih etmeyecektir. Dolayısıyla, ilk etapta özgün haber içerikleri tercih edilmeli, ajanslardan alınan haberler özgün bir hâle getirilerek ve yine kaynak gösterilerek kullanılmalıdır.

 

Haber sitesi seo çalışması fiyatları hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir ya da hizmet pakelerini inceleyebilirsiniz.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir