h1-h6 etiketi ve seo

H1 H6 etiketi ve SEO

Kurumsal şirketler, markalar, e-ticaret siteleri ve bloglar internet sayfalarına sürekli olarak özgün makale yazdırmaktadırlar. Makale ihtiyaçları sürekli olarak insanların internet sektöründe en çok yatırım yaptığı konulardan bir tanesidir. Makale yazımlarında ise insanlar Google’ın önerdiği politikalar doğrultusunda SEO uyumlu içerik yazdırmak istemektedirler. Makale yazımının en önemli konularından birisi olan H1-H6 etiketleri de makale yazarlarının en çok kullandığı etiketlerden bir tanesidir. H etiketi aslında headings kelimesinin kısaltımıdır. Bu taglar her hangi bir internet sitesinde ki makaledeki kelimeleri büyütmek için kullanılmaktadır. Bir çok internet sitesi genelde başlıklarında bu kodları kullanmaktadır. H1-H6 etiketlerinin de Google tarafından önemsendiği ve benimsendiği söylenilmektedir.

Doğru makale yazımının bir çok ana mantığı bulunmaktadır. Makale yazarlarına ihtiyaç duyan markalar genelde yazdıracakları konular hakkında yazara bilgi vermekte ve yazarın bu makaleleri oluştururken SEO uyumlu olmasına ve Google tarafından kusursuz makale olarak gözükmesini istemektedirler. Kusursuz bir makale oluşturulmasında en önemli etkenlerden birisi de H1-H6 etiketleridir. H1-H6 etiketi ve SEO oldukça önemlidir. Makale yazımlarında kullanan bu etiketler sitenizdeki kelimelerin boyutunu yükseltmekte ve büyüttüğünüz kelimelerin Google arama sonuçlarına etki ettiği gibi bir çok konular Google’ın önerdiği yönergeler arasında yer almaktadır. H etiketleri 1 ve 6 arasında yazılmaktadır. H7 etiketi kesinlikle olmaz. Bu etiketler arasında ise H1 etiketi en büyüğü ve H6 etiketi en küçük puntolu yazılardır. Google sayfaları ise indexleme konusunda H1 etiketlerine H6 etiketlerine oranla daha çok önem verdiği söylenmektedir.

İnternet sitelerinin her sayfasında kesinlikle H1-H6 etiketleri yer almalıdır. H etiketleri kesinlikle hiyerarşik yapıda bulunması gerektiğini de söylemeliyiz. H1 etiketlerini web sayfamızın içeriğinde kullanırken ardışık bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Örneğin ilk alt başlıkta H2 ve sonrasında H3, H4 gibi şekilde kullanılmalıdır. Heading etiketleri sırasıyla kullanılmalı ve kesinlikle H4’den sonra H2 kullanılmamalıdır. H1 etiketlerini her sayfada sabit bir şekilde kullanmamanız gerekmektedir. H1 etiketlerini her sayfada farklı kelimeler üzerinde kullanmanız SEO açısından oldukça önem arz etmektedir.

Google’ın yönergelerinde ise bir sayfada maksimum 1 adet H1, 4 adet H2, 4 adet H3 ve 6 adet H5 bulunması gerekmektedir. Bu etiketler konu içeriğine uzak olmamalıdır. Konu içeriği ile tam anlamıyla özdeşleşen etiketler kullanılarak SEO açısından %100 uyumlu bir makale hazırlanabilir. H etiketlerinde anahtar kelimenizin kullanılması da SEO açısından oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde kullanılan etiketler ile hazırlanan bir makalede sitenizin Google üzerinde ki itibarında ciddi bir anlamda gelişmeler yaşanacak ve istediğiniz kelimelerde üst sıralarda yer almanıza kesinlikle etki edecektir. H1-H6 etiketi ve SEO makaleler için vazgeçilmez bir etkendir. Etiket kullanımlarına kesinlikle dikkat edilmeli ve SEO uyumlu bir şekilde oluşturan makaleler ile arama sonuçlarında yükselişe geçmek hiçte zor olmayacaktır.

İlginizi çekebilir: H1 Etiketi kullanımı neden önemlidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir