H1 Etiketi Nasıl Yapılır?

H1 Etiketi Nasıl Yapılır?

H1 etiketleri, arama motorunuzun sıralamasını iyileştirebilir. Ancak, bunun ne anlama geldiğini veya web sitenizin arama motorunun yerleşimini en üst düzeye çıkarmak için h1 etiketi nedir, doğru kullanıp kullanmadığını öğrenmeniz gerekir.

Başlık Nedir?

Başlıklar, belirli kelimeleri bir sayfada öne çıkarmanızı sağlayan HTML kodunun parçalarıdır. Başlıkların bir web sayfasında nasıl çalıştığını anlamak için, bir dergide veya gazetede bulunan bir makaleyi düşünelim. Makalenin başlığı genellikle diğer kelimelere göre daha büyük ve daha belirgindir. Kalın, renkli, altı çizili veya göze çarpacak başka bir format kalitesinde olabilir. Durum ne olursa olsun, bu bir dergide veya gazetede bir sayfa taramanıza ve okumak istediğiniz bölümleri seçmenize olanak sağlar.

H1 etiketi de bu durumların aynısını sağlamaktadır. Web sitenizin okuyucularının sayfanın hemen ne hakkında olduğunu görmesini ve bunları okumak isteyip istemediklerini belirlemesini sağlayan bazı sözcüklerin öne çıkmasını sağlar. Ayrıca, arama motorlarına sayfanızın ne hakkında olduğunu, sayfa başlığı, META açıklaması, anahtar kelime hedefli içerikle birlikte kullanıldığı hakkında bilgi verir.

Web Sitelerinin H1 Etiketlerini Kullanması

Sitenizin arkasındaki HTML koduna bakarak sayfalarınızın h1 etiketi kullanıp kullanmadığını öğrenmek mümkündür. Bu işlem için şu adımları izleyiniz.

1- İnternet tarayıcınızı açın ve kontrol etmek istediğiniz sayfanın URL’sine gidin.

2- Sayfanın herhangi bir yerine sağ tıklayarak açılan sekmeden kaynağı görüntüleye tıklayın. 3- HTML kodunu gösteren yeni bir pencere açılacak.

4- Klavyeden Ctrl + F tuşlarına tıklandığı zaman “Bul” kutusu açılmış olacaktır.

5- Bu kutuya <h1> yazınız. Bu, sitenizin h1 etiketini kullanan bölümlerini vurgulayacaktır. Bu etiketler </h1> şeklinde kapatılırlar. Aynı şekilde h2, h3, h4, h5 ve h6 etiketleri için aynı adımları izleyebilirsiniz.

H1 Etiketi Neden Önemlidir?

H1 etiketi en önemli başlıktır çünkü belirli sayfanızın ne hakkında olduğunu gösteren en üst seviye etiketidir. Arama motorları genellikle bu etiketi diğer başlıklara göre daha fazla ağırlık verir. Bu nedenle, doğru şekilde ve yerinde SEO teknikleriyle birlikte kullandığınızda, genellikle arama motorunuzun sıralamasını iyileştirir.

H1 Etiketi Optimize Edilmiş Mi?

H1 etiketinizi iyi kullanıp kullanmadığınızı belirlemek için aşağıdaki önerileri izleyebilirsiniz.

1- Web siteniz yalnızca bir h1 etiketine sahip olmalıdır. Bir sayfada birden fazla h1 etiketiniz varsa, diğer h1 etiketlerini bir h2 veya h3 olarak değiştirin.

2- H1 etiketiniz sayfa içeriğinin en üstünde olmalıdır.

Siteniz sütunlara bölünmüşse, sol sütun kodda “daha yüksek” görünebilir. Ortadaki sütun sayfanın ana içeriğini içerdiğinden büyük olasılıkla h1 etiketi içermediğinden emin olun.

3- H1 etiketiniz o sayfa için en önemli anahtar kelimelerinizi içermeli ve mümkünse h1’deki ilk kelime veya kelimeler anahtar kelimeler olmalıdır. Bunlar, sayfa başlığı anahtar kelimeleri ve META anahtar kelimeleriyle de eşleşmelidir.

4- H1 etiketiniz, okuyucunuzun sayfanın ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olmalıdır.

İlginizi çekebilir: H1 Etiketi Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir