e-ticaret yapmak

E-Ticaret Yapmak İçin Sektör Araştırması

İnternet sektörünün gelişmesi ile birlikte artık bir çok esnaf ve bireysel çalışanlar e-ticaret sektörüne yönelmeye başladı. Peki e-ticaretin bu kadar gelişmesi sektörde rekabeti arttırıyor mu? Şüphesiz e-ticaret sitelerinin gün geçtikçe artması sektörde rekabeti arttırırken bu işi layıkıyla yapamayanların ise silinmesine yol açmakta. Peki e-ticaret sektöründe tutunabilmek için hangi sektörde iş yapılmalı? E-ticaret yapmak için sektör araştırması nasıl yapılır? Bu rehber yazımızda sizlere bunların cevaplarını arıyoruz…

E-ticaret başarılarını gören ve okuyan iş sahipleri e-ticarete giriş yapmak istemektedir. Giriş yapmak isteyen ya da sektörde yer alıp pazar hakkında bilgi arayışı yapmak isteyen bir çok insan bulunmaktadır. Her yeni işte pazar araştırması yapmak oldukça önemlidir. Rekabetin yüksek olduğu yerlerde ilk etapta markanın kendini belli edebilmesi ve güven oyu toplayabilmesi daha da zorlu olacaktır. O sektörde ki rekabet yeni açılan e-ticaret sitelerine bazen yarar sağlarken bazen ise çok büyük zarar verebilmekte.

E-ticaret yapmak için sektör araştırması yapabilmeniz için bir çok ücretli ve ücretsiz programlar yer almaktadır. Bunlar arasında en sağlıklısı ise sizlerin bir çok sanal mağaza yerleri olan siteleri ziyaret ederek kategorilerde ki satıcıları listeleyerek hangi kategoride daha az satıcının olduğunu tespit ederek o sektöre yönelmek sizler için ilk aşamalardan birisi olabilir. İnternet üzerinde bir çok kişinin satıcı olarak üye olup, pazar yerlerinde sanal mağaza açarak müşteriler erişmekte. Bu kategorileri ziyaret ederek sizlere en uygun gözüken kategoride pazar ve sektör araştırması yapabilirsiniz.

Online Pazar Yerleri

İnternet ortamında N11, Gitti Gidiyor ve Hepsi burada gibi bir çok online pazar yerleri bulunmaktadır. Bu pazar yerlerinde ki satıcıları, ürünlerin hangi ürünlere daha çok satın alıp yorum yaptığı ve bunun gibi bir çok demografik özelliği araştırabilir ve kendiniz sektör araştırması yaparak en doğru kararı verebilirsiniz.

Online pazar yerlerinin satıcılara sunduğu en önemli imkanlar ise bu pazar yerlerinin internet ortamında yerleri oldukça sağlam olması ile beraber girilen tüm ürünler Google’da sıralamaya girerek bir çok müşteriye daha hızlı bir şekilde ulaşabilmenizi sağlamaktadır. Ürün fiyatlarınızı iş yerlerinizdeki fiyatlara oranla bir tık daha yüksek koyarak kar marjınızı yükseltmeniz de online pazar yerlerinde satıcıların memnun olduğu konular arasında yer almaktadır.

Sosyal Medya Pazarı

Sosyal medyanın çok popüler olması ile birlikte artık e-ticaret yapan bir çok marka, firma, şirket ve bireysel şahıslar sosyal medya kullanmaktadırlar. Sosyal medyanın faydalı olarak kullanımı olarak yer alan bu pazar yerlerinde iyi işler çıkaran bir çok firma mevcut. Bu firmaları inceleyerek sizde bu pazarlar hakkında daha net bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnsanlar geçtiğimiz yıllarda Facebook aracılığıyla incelediği ürünleri artık gelişen teknoloji ve Instagram’ın oldukça popüler olması ile birlikte Instagram üzerinden oldukça satış yapmaktadır. Günümüzde sosyal medya hesaplarında bir çok butik tarzı hesaplar mevcut ve insanlar internet sitelerine, iş yerlerinin adresini ve markalarının reklamını kolay bir şekilde yapabilmektedir. Bu iş yerlerini, sanal mağazalarını ziyaret ederek sektör ve pazar arayışınızda daha olumlu sonuçlar alabilmeniz daha sağlıklı olacaktır.

İlginizi çekebilir: E-ticaret uzmanlığı nedir ?

E-Ticaret yapmak için sektör araştırmasında dikkat edilmesi gereken konular..

E-ticaret sektörü bir çok alanda gelişmiş ve insanların en çok satış yaptığı sektörlerden birisi haline gelmiştir. Satıcılar için bu durum oldukça olumlu gözükse de satıcıların dikkat etmesi gereken bir çok husus vardır. Seçeceğiniz sektörde en iyisi olabilmek adına müşterilerinizin daima iade, değişim ve bir çok ürün kalitesi durumlarında sektörde öncü firmalardan birisi olmanız gerekmektedir.

E-Ticaret sektörü diğer sektörlerle kıyaslandığında ivmeli bir sektör olarak tanımlandırılmaktadır. Müşteriler sizi aldıkları ürünler ile sektörün en iyi e-ticaret firması yapabilirken sizlerin yapabileceği bir konuda ki hata ile açılan şikayet konuları sonrası e-ticaret firmanız büyük bir düşüş de yaşayabilmektedir. E-Ticaret sektörü ivme açısından diğer sektörlere oranla çok dikkat edilmesi gereken sektörlerden bir tanesidir.

E-Ticarete girmek isteyen satıcıların ilk olarak dikkat etmesi gereken konulardan birisi de sektör araştırması yaptıkları kategoride ürün alanların şikayet edip etmemesidir. Şikayet edilen konuları inceleyerek müşterilerin en çok hangi konulardan şikayetçi olduğu müşterilerin olumsuz olarak gördüğü olayları dikkate alarak girecekleri sektörde kesinlikle diğer firmaların yaptıkları hataları yapmamalı ve onların yaptıklarını tam tersini uygulamalıdır. Sektör araştırması sonrası yapılacak aşamalarda en önemli konu pazarda yaşanılan şikayetlerdir.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir