e ticaret tasarım

E-Ticaret Sitesinin Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?

Günümüzde e-ticaretin artması ile beraber bir çok web tasarım firması e-ticaret yazılımları, e-ticaret temaları oluşturmaktadır. İnsanlar e-ticaret açarken ilk olarak dikkat ettikleri konum olan görünüme çok fazla dikkat etmektedirler. Özellikle siteye giren müşterilerin, kullanıcıların site tasarımına oldukça önem ve dikkat vermesi bu konunun ne kadar önem arz ettiğini gösteren durumlardan bir tanesidir. E-Ticaret sektöründe ki görünümün önemli oluşu müşterilerin ürün alacağı internet sitelerinde gezinirken temanın kullanıcı odaklı temalar olması da önem arz ediyor. İnsanlar rahat gezinebildikleri, alışveriş yaparlarken kenardan, yukardan çıkan kutucuklar yerine kullanıcı odaklı, sade ve rahat gezinebilecekleri temalar aramaktalar. Bu noktada da e-ticaret sitesinin tasarımı nasıl olmalı? Sorularının cevabı bir nebze olsa çıksa da e-ticaret site tasarımları konusunda bir çok özellik olmalıdır. Bu içeriğimizde sizlere e-ticaret sitesinin tasarımının nasıl olması gerektiği konusunda rehber oluyoruz…

İnsanlar e-ticaret sitelerini ziyaret ettiklerinde genelde uzun süre kalmaktadırlar. Fakat bazı internet sitelerinde insanlar gerek ödeme sayfasında gerek ürünleri inceleme sayfalarında temaların kullanıcı odaklı olmayışının sorununu yaşamakta ve ödeme sayfasına gelirken ve gelmeden siteden ayrılmaktadırlar. Müşteriler beğendikleri bir ürün olsa dahi site yazılımının yaşattığı sıkıntılar sonrası sinirlenerek kararlarından vazgeçmektedirler. Bu konuda bir çok tema ve yazılım şirketleri de bu konuda büyük uğraşlar ve çabalar göstermektedirler. E-Ticaret sitesinin tasarımı nasıl olmalıdır rehberimizde sizlere tasarım seçimlerinizde dikkat etmeniz gereken konuları aşama, aşama anlatacağız…

İlginizi çekebilir : E-ticaret sitesi nedir ?

E-Ticaret Site Tasarımı Seçerken: Hız ve Pratik kullanışlı olmalı!

E-Ticaret müşterilerinin en önemli ihtiyaçları hız ve sitelerin pratik bir sayfa görünümü olması en büyük etkendir. Müşteriler sitenin performansı, hızı ve kolay kullanışlı olması en çok dikkat ettikleri konudur. Bir çok insan sitelerin görünümünden çok site tasarımlarının kullanışlı ve basit olmasına dikkat etmektedir. Tasarım ya da yazılımı tercihinde bulunurken sitelerin pratik olup olmadığına özellikle dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sadelik!

E-Ticaret site tasarımları seçiminde bir çok insan gösterişli yazılım ve tasarımlar seçerken müşteriler ise karışık görünümlü sitelerden hoşlanmamaktadır. Burada müşterilerin yerine düşünelim. Sizler bir müşterisiniz ve internet üzerinden e-ticaret sitelerinin birisinden alışveriş yapacaksınız. Ürün ararken, ürün ayrıntıları ve detaylarına bakarken alıcı olarak istediğiniz bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde erişmek istersiniz. Ödeme sayfasında ise sayfa tasarımının sade ve kullanışlı olması da müşterilerin en çok dikkat ettiği konulardan bir tanesidir. Müşterilere para gözüyle değil de kendiniz alışveriş yapıyor gibi bakış açısıyla bakan potansiyel satıcılar bir çok e-ticaret projesinde başarılı olmaktadır.

 Kategori ve Arama Çubuğu!

Sitenize giren bir müşteri ürün araştırması yaparken kategorilere bakmaktadır. Kategorilerin hızlı ve kullanışlı olması müşterinin en dikkat ettiği konudur. Müşteri kategoriler kısmından istediği ürün kısmına hemen gelerek ürünlere göz atmak ister. Bu noktada kategori ve sayfanın geç açılması müşteri kaybına yol açabilen seçeneklerden bir tanesidir.

Ürün kategorileri oluştururken ve kategori hızlarına dikkat etmenin yanı sıra diğer bir kısımda arama çubuğu kısmıdır. Sitenize giren bir müşteri arama çubuğunu kullanmak isteyecektir. Tüm sitelerde yer alan arama çubuğu en çok e-ticaret sitelerinde kullanmaktadır. E-ticaret sitenizde muhakkak kullanışlı bir arama çubuğu olmalı ve sitenize giren müşteri arama çubuğunu eliyle koyduğu gibi bulabilmeli ve site içerisinde aradığı şeyi bulabilmelidir.

Ürün Bilgileri ve Ödeme Sayfaları!

Tasarım seçerken dikkat etmeniz gereken bir konuda ürün bilgileridir. Sitenize giren müşteri ürün bilgilerini kolayca görebilmelidir. Ürün hakkında sizlerin ürün alırken merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını eksiksiz bir biçimde ürün sayfa kısmına yerleştirmeniz satıcının merak ettiği soruların cevaplarını bulabilmeli ve satışı gerçekleştirirken kafasında hiç bir şüphe ve soru bulundurmamalıdır. E-Ticaret sitelerinin tasarımı seçilirken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisinden birisi de budur.

Müşterilerin diğer bir sorunu ise e-ticaret sitelerinin ödeme sayfalarıdır. Ödeme sayfasına gelen bir müşteri ödeme sayfasının kullanışsız, sürekli olarak aynı hataları vermesinden yakınmaktadır. Ürün ödeme sayfasında kullanışlı bir arayüz bulamayan müşteri sitenizden kaçacaktır. Sitenizden satışlarınızı eksiksiz, sorunsuz ve güvenli bir şekilde yapabilmesi için ödeme sayfalarınızın kusursuz olması en önemli konulardan bir tanesidir.

 

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir