e ticaret sitesi nedir

E-ticaret sitesi nedir ?

Biz insanlar alışveriş yapmayı, bir şey satın almayı çok severiz. İnsanın doğasında olan bazı özelliklerden bir tanesidir bu durum. Ülkemizde tüketimin artması ve teknolojinin oldukça gelişmesi ile birlikte sanal ortamda e-ticaret siteleri günümüzde yer edinmektedir. Dünyada bir çok insan internet üzerinden alışveriş yapmaktadır. Sanal mağazalardan aldığımız ürünler kargo ile bizlere ulaşmaktadır. İnternet ortamında ki ticaretin oldukça gelişmesi ile birlikte artık bir çok esnafta internet üzerinden açtıkları sanal mağazalar ile pazarını geniş bir ortama yaymış oldular. İnternet pazarına giren bir çok kişi ise olumlu dönüşler almaktadır. E-Ticaret firmanızın 7/24 açık bir şubesi var demektir.

E-Ticaret; elektronik ticaret anlamına gelmektedir. E-Ticaret internet üzerinden mal veya hizmet satın alma hareketidir. Günümüzde teknoloji ve internetin oldukça gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte artık bir çok firma internet pazarına geçmiş bulunmaktadır. Bazı şirketler ise bulundukları dükkanlarını kapatıp işi tamamen sanal ortama taşımış durumdadır. Ülkemizde bu duruma insanlar oldukça iyi bir reaksiyon göstermiş ve e-ticaret oldukça yayılmış durumdadır.

İnternet ortamında yer alan mağazanız ile birlikte insanlara evinizden her dakika her saniye erişebilir, müşterilerin akıllarında kalan sorulara parmaklarınızla yanıt verebilir ve müşterilerinizi internet ortamında alışverişe sürükleyebilirsiniz. İnsanlar günlük hayatlarında sanal mağazalarda oldukça vakit geçirmektedir. Anlık yapacağınız kampanyalar, indirimler ile web sitesi ziyaretçi sayılarınızı yükseltebilir ve mağazanızdan daha fazla kişiye erişebilirsiniz.

E-Ticaret sitesi nedir ?

Elektronik ticaret sitesi satıcıların internet ortamında belirli bir ücret karşılığında oluşturdukları bir mağazadır. E-Ticaret siteleri internet ortamında oldukça yaygınlaşmış ve bir çok firma bu konuda hizmet vermekte ve satıcıları alıcı ile buluşturmaktadır. İnternet ortamında yer alan büyük pazar ise satıcıların ilgisini çekmekte ve herkesi sanal mağaza fikrine yöneltmektedir. E-Ticaret sitelerini iyi bir şekilde yönetilmesi ve sosyal medya ile ilişkilendirilmesi ise mağazaların yapacakları satışlarda, cirolarda oldukça etkilidir. Marka yönetimi, alıcı ile buluşması ve bunun gibi bir çok durum e-ticaret sitelerinde en önemli durumlardan bir tanesidir. Satıcılar için oldukça faydaları olan e-ticaret siteleri bazen de sorunlar çıkartabiliyor.

İlginizi çekebilir: E-ticaret nasıl yapılır ?

E-Ticaret sitelerin yararları

Firmanın internet ortamında ki alıcılarına bilgi sunabileceği 7/24 açık olacak bir şubesi olur. Bu sayede alıcı anında satıcı ile iletişim kurabilecek ve satın alma konusunda fikir sahibi olacaktır. Elektronik ortamda ki satışlarınızda saniyeler içerisinde alım yapılarak zamandan tasarruf edilir. Bu durum bir çok çalışanın yararına olan durumlardandır. Bknz: Öğle arasına çıkan bir bankacı eşine internet ortamından alacağı sürpriz çiçeği saniyeler içerisinde gönderebilir.

İnternet ortamında oluşturacağınız sanal mağaza maddi yükünüzü azaltacaktır. Sadece sanal mağaza üzerinden satış gerçekleştirdiğinizde her hangi bir elektrik, su,  yiyecek masraflarınız olmayacaktır. Satıcı stoklarından her zaman haberdar olacaktır. Satıcının ürünü mağazasına eklerken ki gireceği stok elektronik ortamda kaybolmayacak ve hem satıcı ne kadar ürünün kaldığını bilecek hem de alıcı görebilecek. Satıcının büyük bir ofise ihtiyacı kalmayacak elektronik ortamdan sanal alışveriş merkezini oluşturarak gelir elde edebilecek. Bu sayede maddi yükü tamamen hafiflemiş olacak satıcı kar oranını da arttıracaktır.

Bu yararları alıcı ve satıcı arasında bir bağ kurarak oluşturalım ;

E-Ticaret sitelerinin müşteri tarafından yararları

Müşteriler internet ortamda almak istediği ürün görsellerini bir çok açıdan, manken üzerinde görebilir ve fikir sahibi olmalarında daha yararlı olacaktır. Hızlı bir şekilde alışveriş yapabilme imkanına sahip olacaklar. Ürün fiyatı araştırmalarında zorluk çekmeyecek ve bir kaç tık ile markalar arasında tercih yapma imkanına sahip olacaktır. Daha fazla ürün seçecek, ürünleri eleyerek daha hızlı bir alışveriş tecrübesi yaşayacaktır. Müşteriler sanal mağaza üzerinde daha önce ürünlerden alan müşterilerin yorumlarını görerek, okuyarak ürün hakkında bilgi sahibi olacak ve bu duruma göre satın almalarını gerçekleştirecektir.

E-Ticaret sitelerinin satıcı tarafından yararları

Satıcılar, firmalar ürünlerini satabileceği maliyeti düşük ve her an ulaşılabilir elektronik bir mağaza oluşturabilecekler. Ürünleri hakkında müşterilerine daha fazla görsel, bilgi ve açıklama sunma fırsatı yakalayacaklar. Satıcılar gerekirse stokları hakkında bilgi vermeden satılan ürünlere göre stok oluşturabilme imkanı yaratabilirler. Bu şekilde ürünlerinden zarar etmeyerek talebe göre stok ekleyebilme durumunda olacaklardır. Satıcılar için ise E-Ticaret’in en önemli faydası bulundukları bölgede değil tüm Türkiye ve Dünya’ya açılacak bir sanal mağaza oluşturarak müşterilerini, ziyaretçi sayılarını, satışlarını ve kazanç oranlarında ciddi bir artış yaşayacaklardır.E-Ticaret siteleri günümüzde her geçen gün geniş yelpazeye yayılarak satışlarını gerçekleştirmekte ve satıcı – alıcı arasında güvenli bir bağ oluşturmaktadır.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir