e-ticaret nasıl yapılır

E Ticaret nasıl yapılır ?

Günümüzde internet ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar alışveriş merkezlerine gitmek yerine evlerinde oturdukları kanepeleri üzerinden web siteleri aracılığı ile sanal mağazalardan alışveriş yapabilmektedir. Oturdukları yerden alışveriş yapmak oldukça kolay gelen müşteriler artık alışveriş merkezlerine neredeyse hiç gitmemekte ve internet üzerinden tek tık ile ürünün tüm fotoğrafları, detaylarını ve alanların yorumlarını görerek alışveriş yapmaktadırlar. E-Ticaret günümüzde oldukça gelişmiş ve insanlar artık gününün çoğu vaktini sanal mağazalara ayırarak alışverişlerini gerçekleştirmektedirler. Peki günümüzde e-ticaret nasıl yapılır, e-ticaret yapmak için hangi aşamalardan geçmek gerekir, e-ticaret yapılırken bilinmesi ve öğrenilmesi gereken bilgiler nelerdir? İşte sizlere bu yazımızda e-ticaret nasıl yapılır adlı rehberimiz ile sizlerde e-ticaret hakkında aklınızda kalan bilgileri tamamlayabileceksiniz.

İnternet üzerinden ticaret nasıl yapılır?

Bir çok rehberimizde sizlere e-ticaret hakkında bilgiler verdik. Bu rehberimizde de internet üzerinden e-ticaret nasıl yapılıp yapılmayacağı hakkında insanların bilgileri olmayabilir. Sizlere bu rehberde e-ticaret yapılırken dikkat edilmesi gereken hususları ve bir çok aşamayı paylaşacağız.

İlk aşama: Satacağınız ürün için sektör belirleme!

Hayatımızda da her işe başlarken ilk adım her zaman çok önemlidir. Örneğin çocukken atacağınız ilk adım, kazandığınız ilk okul başarınız, hayatınızda edindiğiniz ilk tecrübeler vs. Gibi. Hayatınızda olduğu gibi internet ortamında da satış yapmadan önce ilk adım sektör belirleme planıdır. E-Ticaret yapacaksınız fakat ne ürünü satacaksınız, hangi kategoride hizmet vereceksiniz? Bu ve bunun gibi soruları cevaplamanız gerekmektedir.

Detaylı bilgi için : E-ticaret yapmak için sektör araştırması nasıl yapılır ?

İkinci aşama: Bir internet adresiniz olmalı!

E-Ticaret nasıl yapılır adlı rehberimizin ikinci aşamasında ise internet sitesi oluşturmak  yer alıyor. E-Ticaret sitesi nasıl açılır adlı rehberimizde bunların hepsini anlatmıştık, buraya (E-Ticaret sitesi nasıl açılır adlı siteye bağlantı) tıklayarak o rehberimize gidebilirsiniz.

Sanal mağazanızı tüm dünyaya erişimi olabilecek bir internet adresi açmanız gerekmektedir. Bunun için ise gerekli şirketlere bir miktar ücret ödemeniz gerekmektedir.

Üçüncü aşama: Şirket açmanız ya da şirketiniz olması gerekiyor!

İnternet üzerinden sanal mağazanızı açtıktan sonra ki aşamada satış yaparken ürünleri faturalandırmanız gerekmektedir. Ülkemizde internet üzerinden yapacağınız satışlarda vergi yükümlülüğü vardır. Sizlerde bir şahıs şirketi ya da tekstil, giyim ya da hangi kategoride satış yapacaksanız bunun için bir şirkete sahip olmanız gerekmektedir.

Şirketiniz var ise ya da açmış iseniz artık gönül rahatlığı ile yasal bir şekilde internet ortamında sanal mağazanız üzerinden ürünlerinizi satabilir ve milyonlarca müşteriye erişebilirsiniz.

Dördüncü aşama: Alt yapı oluşturma!

Sanal mağazanızı barındıracağınız internet sitenizin dosyaları bir veritabanın da toplanır. Bu işlem için ise bir hosting barındırma serverine ihtiyacınız olmaktadır. E-Ticaret sitesi nasıl yapılır adlı rehberimizde bunlardan bahsediyoruz. Sitenizin barınacağı internet sitesinin güvenilir bir alt yapısı olması gerekmektedir. Güvenilir bir alt yapı oluşturmak için internet üzerinden güvenilir danışmanlardan bu hizmeti satın alabilirsiniz. Bütçe durumunuzda bu durum sizi aşacak ise internet üzerinden araştırmalar yaparak hangi alt yapıyı kullanmanız konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Beşinci aşama: Belirli bir sermayeniz olmalı!

Sanal mağazanız üzerinden ürün satmak sizlere de cazip gelebilir. Bu durum bir çok esnafın iştahını kabartacak bir durum olsa da internet üzerinden satış yapabilmeniz için ilk etapta belli bir sermayeniz olmalıdır.

Özellikle her hangi bir şirketiniz de yok ise ilk etapta şirket kurma, dosyalar, muhasebe ücretleri başınızı ağrıtacak olsa da uzman kişilerden görüş alarak bu aşamaları kolayca geçerek internet üzerinden satışlarınızı gerçekleştirebileceksiniz.

Belirli bir sermayeye sahip olduktan sonra ise artık e-ticaret sektöründe satış yapmaya başlayabilir ve müşterileri kendi mağazanıza çekmek için kampanyalar başlatabilirsiniz!

Son aşama: Zaman ve emek!

E-Ticaret’e ilk girişim yapanlar genelde oturacakları yerden milyonlarca kişiye erişerek, kazançlarını daha fazla arttırmak isteyenler olmuştur. Bir çok kişi bu şekilde girişimlerini internet üzerine yoğunlaştırsa da e-ticaret sektöründe en önemli iş sabır sonrasında ise zaman ve emektir.Sanal mağazanız için ilk etapta zaman ayırmalı ve emek göstermelisiniz. Bu zaman ve emek SEO çalışmaları, sosyal medya yönetimi gibi web sitenize trafik sağlayacak çalışmalar olacaktır. Bu ayırdığınız vakti bir süre sonra nakite çevireceğinizden ise hiç şüpheniz olmamalı.

Her işte olduğu gibi e-ticaret sektöründe de sabır ve sonrasında zaman ve emek en önemli kurallardandır.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir