dijital pazarlama stratejileri

Dijital Pazarlama ve Stratejileri

Dijital pazarlama, online pazarlama ya da internet reklamcılığı, her ne şekilde bilinirse bilinsin şirketlerin ürün ve hizmetlerini internet üzerinden pazarlaması 21.yy da çok önemlidir. Artan internet kullanımı, insanların alışveriş davranışlarınızı ve şirketlerle nasıl iletişime geçtiklerini büyük ölçüde değiştirdi.

Dijital pazarlama nedir ? Dijital pazarlama diğer pazarlama çeşitleri gibi potansiyel müşteri kitlesine erişme ve onları etkilemenin bir yoludur. Asıl fark, müşterilerle yüz yüze iletişimden ziyare online platformlar aracılığıyla iletişim kurulmasıdır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Temel olarak, dijital pazarlama herhangi bir dijital platform aracılığı ile potansiyel müşterilere erişme ve şirketlerin kendilerini tanıtması ifade eder. E-mail pazarlamacılığı, Google arama reklamları, sosyal medya pazarlamacılığı ve içerik pazarlama, dijital pazarlamanın bilinen ve potansiyel müşterilerinizin şirketinizi tanımasına yardımcı olan örneklerinden bir kaçıdır.

Şirketlerin internet kullanıcılarına erişmek için kullandığı en yaygın dijital pazarlama araçları ve stratejileri şunlardır:

Dijital Pazarlama Araçları

Hemen hemen dijital platformlarda kullandığınız her şey dijital pazarlama aracı olarak kullanılabilinir. İnternet üzerinden içerik ve iletişim bilgilerinizi paylaşabileceğiniz bir platform bulmanız yeterli olacaktır. Anca, birçok insan sahip olduğu araçları pazarlama amaçlı kullanabileceklerini bilmez. Kullanılabilecek bir kaç araç:

  • İnternet siteleri
  • Markalı içerikler ( logolu kartvizit,eşyalar vb.)
  • Videolar ( ürün tanıtımları, şirket tanıtımı v.b.)
  • Görseller
  • Yazılı içerikler ( blog içeriği, haberler v.b )
  • Online araçlar ( hesap makineleri, faiz hesaplama araçları v.b )
  • Sosyal medya hesapları ( Facebook, Instagram, Youtube v.b

 

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu liste sadece genel bir resim çiziyor. Dijital pazarlama araçlarının bir çoğu bu kategorilerden birinin alt kırılımı olarak eklenebilir, ancak dijital pazarlama uzmanları sürekli hedef kitlelerini inceleyerek davranış değişikliklerine göre pazarlama planlarını değiştirmektedir.

Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama stratejileri, kullanıcıların davranışlarına göre sürekli değişiyor, şirketlerin en çok kullandığı stratejilerden bir kaçı :

Tıklama Başına Ödeme Reklamcılığı

Tıklama başına ödeme (TBM) reklamcılığı, reklamlarınıza tıklayan her internet kullanıcı için ödeme yaptığınız her tür dijital pazarlama faaliyetini kapsayan geniş bir terimdir.  Örneğin, Google AdWords, “ücretli arama ağı reklamcılığı” adı verilen bir TBM reklamcılığı şeklidir ve arama motorlarında organik aramaların üstünde çıkmak için kullanılır. Öte yandan Adsense, ürünleriniz ve hizmetleriniz ile ilgili web sitelerinin belirli bölümlerine Google aracılığıyla reklam görsellerinin yerleştirilmesidir.

İlginizi çekebilir: İnternet reklamları nedir, nasıl çalışır ?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitenize gelen her kullanıcı için ödeme yapmak istemiyorsanız, web sitenizdeki sayfaları ve blog yazılarınızı arama motorlarında daha üst sıralara yerleştirmek için arama motoru optimizasyonunu (SEO) çalışması yapabilirsiniz. Her tıklama için doğrudan ödeme yapmak zorunda değilsiniz, ama arama sonuçlarında sitenizin daha üst sıralarda görünmesi için zaman ve çaba gerektirir. Şirketler SEO hizmeti alarak, kendi kaynaklarıyla daha uzun sürecek arama motoru optimizasyonu çalışmasını daha verimli ve hızlı hale getirmektedir.

Sosyal Medya Reklamcılığı

Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Snapchat gibi sosyal medya platformlarının çoğu, daha geniş bir kullanıcı kitlesine erişmeniz için içeriklerinizi sponsorlu olarak yayınlamanıza olanak verir.Piyasaya yeni bir ürün veya hizmet sunuyorsanız hedef kitlenize tanıtmanın en verimli yolu olabilir.

Sosyal Medya Pazarlamacılığı

SEO gibi, sosyal medya pazarlaması, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlamak için kullanabileceğiniz organik dijital pazarlama çalışmalarından biridir. Ve tıpkı SEO gibi, sosyal medyada organik pazarlama yapmak  çok daha fazla zaman ve çaba gerektirir, ancak uzun vadede daha ucuz sonuçlar verebilir.Küçük ve orta ölçekli işletmeler iş rutininden dolayı sosyal medya danışmanlık hizmeti alarak pazarlama kampanyalarını daha sürdürülebilir hale getirmektedir.

İlginizi çekebilir: Sosyal medya yönetimi nedir ?

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu

Dönüşüm oranı optimizasyonu, web sitesi ziyaretçilerini potansiyel müşterileri dönüştürme çalışmasıdır. Temel olarak, işletmelerin web sitelerine gelen ziyaretçilerin şirketle daha fazla iletişim kurma, satın alma işlemi yapılmasını sağlar.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, geniş bir çalışma alanını kapsayan bir terimdir. İçerik pazarlaması, marka bilinirliği oluşturmak, web sitesi trafiğini arttırmak, potansiyel müşterilere erişmek, otorite kurmak için kullanılabilinir. En yaygın kullanılan yöntemler ise blog içeriği oluşturmak, video paylaşmaktır.

E-mail Pazarlama

E-mail pazarlaması, dijital pazarlamanın en eski yöntemlerinden biridir ve hala önemini korumaktadır. Çoğu şirket özel fırsatları tanıtmak, yazılar paylaşmak veya bir etkinliği tanıtmak için e-mail pazarlama kampanyaları yürütmektedir.

İnfluencer Marketing

Diğer pazarlama stratejilerine nazaran daha yeni olan influencer marketing, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi web sitelerinde ya da sosyal medya hesaplarında tanıtmak için bir başkasına ödeme yapmanız olarak tanımlanabilir.Yukarıda bahsettiğimiz gibi, şirketinizin dijital pazarlama kampanyalarında kullanabileceği bir çok farklı strateji vardır, bu nedenle bir çok şirket ya dijital pazarlama ajansı ile çalışmakta ya da şirket içinde kullanılabilecek yazılımlar için ödeme yapmaktadır.

Sonuç

Dijital pazarlama, günümüzde şirketlerin ve kullanıcıların alışveriş davranışlarına şekil vermektedir. Bu makalede ele aldığımız tüm stratejileri uygulayabilir ya da sektörünüze uygun olanlardan bir yol haritası çıkarabilirsiniz. Yapılacak çalışmalarda ölçümlenebilir ve verimli seçeneklere yönelmeniz uzun süreçte daha başarılı olmanızı sağlayacaktır.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir