backlink

Backlink Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Backlink; bir sitenin başka bir siteye verdiği bağlantı sistemidir. Markalar, firmalar ve internet siteleri Google’da rakiplerinin üstüne çıkabilmek adına sitelerden backlink hizmeti satın almaktadır. Bu hizmet ile beraber yapılan çalışmalarda internet siteleri arama motorunda üst sıralarda çıkmakta ve marka bilinirliğini, tanınırlığını arttırmaktadır. Backlink, Pagerank değerinin yükselmesi adına önemli bir link sistemidir.

Backlink, internet sayfalarımız için ücretli ya da ücretsiz olarak sitelerden almış olduğumuz bağlantılardır. Bir çok internet sitesi, markalar, şirketler arama motorlarında sitelerini üst sıralara taşımak istemekte ve bulundukları yerde kalıcı olmak istemektedirler. İnternet ortamında her zaman rekabet olan her kategoride firmalar sitelerini daima üst sıralardan indirmemek için bir çok çalışmalar yürütmektedir. Backlink satın alımlarınızda aldığınız linkin sitenize faydalı olabilmesi için aldığınız bağlantının kalıcı ve kaliteli olması gerekmektedir.

Google algoritmaları sürekli olarak kendini yenilemektedir. Google sürekli olarak güncellemeler getirmesi ile birlikte de Google arama motoru üzerinden siteleri üzerinden gelir elde edenler ise sürekli olarak güncellemeleri takip etmektedir. Geçtiğimiz seneler öncesinde ki Google algoritmaları ile şimdiki algoritmalar aynı değil. Bu sebepten dolayı kurumsal şirketler, bireysel backlink hizmeti verenler ise güncellemeleri takip etmekte ve sitelerinin daima üst sıralara taşımak ve yerini kalıcı olarak sağlamlaştırması için çalışmalar yürütmektedirler.

Başka bir sitenin diğer bir siteye verdiği bağlantı sistemine söylenilen backlink, artık eskisi gibi işlev görmemektedir. Değerleri yüksek, Google üzerinde itibarlı sitelerden alınmayan bağlantı sitelerimize etki etmemektedir. Arama motoru üzerinden gelir elde eden site sahipleri, backlink alımlarında oldukça dikkatli olmaktadır. Her siteden alınabilecek backlink sitemize zarar verirken, az ama kaliteli sitelerden alacağınız öz backlinkler ile sitelerinizi üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Backlink alımlarınızda dikkat etmeniz için iki türlü bağlantılar vardır.

Backlink için faydalı bağlantılar

  • Sosyal medya paylaşımları
  • Doğal yoldan alınan backlinkler
  • Kaliteli sitelerden alınan backlinkler

Backlink için zararlı bağlantılar

  • Footer bağlantılar
  • Hacklink
  • Spam olarak gözükebilecek yorum bağlantıları
  • Forumlara eklenilen bağlantılar

İnternet sitelerimiz, markalarımız ve şirketlerimiz için günümüzde artık en önemli araç sosyal medyadır. Sosyal medya kullanımı sitelerimiz için çok faydalıdır. Sosyal medyadan sitelerimize vereceğimiz bağlantılar bir çok siteden alacağımız linklerden daha faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal medya paylaşımları sitelerimiz için zararı yoktur.

Diğer maddemiz olan doğal yoldan alınan backlinklerden bahsetmek gerekirse sitelerimizin yükselişine etki edebilecek bir paravan blog açarak gireceğimiz makalelerle sitemizi besleyecek ve sonrasında ise bazı konulardan yükselişe geçmesini istediğimiz sitelere backlink vererek sitelerimizin yükselişine katkıda bulunabiliriz. Bu çalışma daha önce bir çok kez denenmiş ve etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Backlink için zararlı bağlantılardan bahsetmek gerekirse footer üzerinden başka sitelerden kendi sitelerimize alacağımız backlinkler güncellenen algoritma ve Google yenilikleri ile beraber artık sitelerimize zarar verdiği tespit edilmiştir. Footer bağlantı alacağımız sitelerin çok çok kaliteli bir site olmasına ve daha önce bir çok kez başka sitelere bağlantı vermemiş olmasına dikkat edilmelidir.

Zararlı bağlantılardan bahsederken diğer maddemiz olan hacklink ise illegal yoldan alınan bir hacklinktir. Backlink almak istediğiniz internet sitesinin bilgisi ve haberi olmadan illegal yoldan alınan hacklinkler sitelerimize en çok zarar veren bağlantı türüdür.

Sitelerimizin yükselişine geçmesini istediğimiz ve bu doğrultuda yüksek değerli, yüksek hitli sitelerin girdikleri konuların altına sitemizin linki geçecek yorum bağlantıları da aslında sitelerimize zarar veren diğer bağlantı türlerinden de bir tanesi olduğu tespit edilmiştir. Geçtiğimiz yıllarda yorumlardan verilen bağlantıların siteler için faydalı olduğu konuşulsada gelişen algoritmalar ile artık Google yapay zekası bunları tespit etmekte ve siteler için çok çok zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu konu ile ilgili diğer madde ise forumlara eklenilen bağlantılardır. İnternet ortamında yayın yapan bir çok forumda siteniz için açtığınız konularda sitelerinize vereceğiniz bağlantılar bir süre sonra oldukça fazla olacağı için sitelerinize zarar verdiği tespit edilmiş ve sizler için hazırladığımız bu yazıda zararlı bağlantılar kısmına eklenmiştir.

Backlink yukarıda belirtilen bilgiler ile farklı kaynaklardan sitelerimize aldığımız bir bağlantı türüdür. Siteleriniz için faydalı ve zararlı olabilecek kısımlar belirtilmiş ve sitelerinizin arama motorlarında yükselişe geçebilmesi için az öz forum tanıtımı, sosyal imlemeler ve doğal, nitelikli bağlantıları kullanarak sizler de backlink kullanımını en doğru şekilde yapabilirsiniz.

 

Konu ile ilgili diğer yazılarımız:

Backlink nedir ?

Backlink satışı SEO’yu etkiler mi?

Backlink almak için dikkat etmeniz gerekenler

Backlink sorgulama araçları

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir