backlink nedir

Backlink Nedir ?

SEO dünyasının en popüler konularından birisi olan backlink, farklı kaynaklardan sitelerimize aldığımız bağlantı sistemidir. SEO açısından çok önemli bir noktada kendine yer bulan backlink, internet sayfalarının en çok satın aldığı hizmetlerden bir tanesidir. Sitelerimiz için yaptığımız çalışmalarda bazen içerikler yeterli kalmayabilir. Sitelerimizin Google’da yükselişe geçebilmesi için farklı kaynaklardan sitelerimize bağlantı almamız gerekmektedir. Google üzerinde aldığımız bu bağlantılar sitelerimize o sitenin referans olduğunu göstermekte ve arama motorunda yükselişe geçmemizi sağlayacak bağlantı işlemidir.

Nedir bu Backlink?

Backlink; farklı kaynaklardan sitelerimize aldığımız bağlantı sistemidir. Peki bu bağlantı sistemi nedir? Okuyucularımızın olayı net bir şekilde anlayabilmesi adına bu yazımızda açık bir dil anlatımı seçtik. Anlatımımız örneklere dayanacaktır.

  • Bir adet giyim sektöründe sitemiz olduğunu varsayalım. Sitemize “A” diyelim.
  • Bu sektörde önde gelen bir internet sitesi var. Bu siteye de “B” diyelim.

İlk aşamada sizler bu sektörde internete giriş yaptığınızda arama sonuçlarında “B” adını verdiğimiz sitenin sonuçlarda ilk sıralarda çıktığını düşünelim. Sizin siteniz olan “A” sitesinin de arama sonuçlarında büyük bir aşama kaydetmesini istiyorsunuz. İlk aşamada rakibimiz olan B sitesinin backlink sorgulama araçlarından birini kullanarak raporunu çıkartıyor ve aldığı bağlantılara bakıyoruz. Bizde bu doğrultuda bir plan çiziyoruz ve backlink çalışmalarına başlıyoruz.

Giyim sektörü ya da herhangi bir blog sitesinden backlink hizmeti alarak Google’da sitemizin değer ve otoritesini arttırmamız gerekmektedir. Yüksek değerli giyim sektöründe ya da bir blog adresinden; herhangi bir yazısında giyim sektörü ile alakalı bir yazısında,  yazı içerisinde geçen ayakkabı kelimesine kendi sitemizin linkinin olmasını istiyoruz. Örnek vermek gerekirse sizin sitenizde bulunan ayakkabı kategorisine verdiğimiz link sonrası backlink aldığımız blog adresi bizim sitemize referans olduğu anlamına gelmektedir. Backlink adı verilen bağlantı sistemi bu şekilde ilerlemektedir. Farklı kaynaklardan aldığımız her bağlantı, sitemize otorite ve değer kazandıracak ve bu şekilde arama motorunda yükselişe geçecek.

Google yönergelerinde bu backlink hizmetinin para ile satın alınmamasını istemektedir. Google, bu backlink hizmetinin doğal yollarla alınması gerektiğini söylemekte. Anlaşılır bir şekilde anlatmak gerekirse siz bir backlink temin edeceksiniz ve bunun doğal yollarla size verilmesi gerek. Sizlerin üreteceği doğru ve kaliteli içerikler sonrası yazılarınızı beğenen okuyucular, kullanıcılar bu yazıyı başka yerlerde, sitelerinde ve çeşitli bir çok yerde backlink olarak verdiklerinde doğal bir süreç başlayacak ve siteniz yukarı doğru ivme almaya başlayacaktır.

Google bu işlemlerin doğal olmasını istemekte fakat bu durum ülkemizde ne yazık ki geçerli değil. Ülkemizde bir çok site sahibi insanların emeklerine saygı duymadığı gibi, beğendikleri yazıları da kendi sitelerine olduğu gibi yapıştırmakta ve emek hırsızlığı yapmaktadır. Ülkemizde bu durum böyle olunca insanlar da ücret karşılığı backlink hizmeti almaktadırlar. Bu yola başvuran bir çok kişi işini doğru şekilde yaptığı takdirde Google bu işlemi doğal olarak algılarken, backlink hizmetini işinin kurallarına göre yapmayan bir çok kişi ise aldıkları bağlantıdan faydalanamamaktadırlar.

İlginizi çekebilir: Backlink sorgulama araçları

Backlink alımlarınıza dikkat!

Backlink alarak sitelerinizi yükselişe geçmesini isteyebilir ve bunu en hızlı şekilde yapmak isteyeceksinizdir. Fakat bu işlemi ne kadar hızlı yaparsanız aldığınız verim o kadar düşük olacaktır. Sitenize günde 30-50 adet backlink alırsanız bu sitenize zarar verecektir. Yazımızın diğer kısımlarında bahsettiğimiz üzere Google bu işlemin doğal olmasını istemektedir. Doğal olmayan bir backlink alımı sitenize yarardan çok zararı olacaktır.

Bir backlink planlaması yapmalı ve alımlarınıza karar verdikten sonra doğru bir şekilde bunu yürürlüğe geçirmeniz gerekmektedir. Aldığınız bağlantıları günlere yayarak bu işlemin doğal yollardan alındığını göstermeniz gerekmekte ve bu doğrultuda çalışmalarınızı yürütmeniz gerekmektedir. Siteleriniz için yükselişe geçme aşamasında en önemli aşamalardan birisi olan backlink konusu hafife alınmamalıdır.

Farklı kaynaklardan alacağınız alımlarınız sitenizin bir çok kısımda arama motorunda daha iyi gözükmesini sağlayacak, arama motorunda yapılan iyileştirmeler ile beraber artık siteleriniz yükselişe geçecektir. Rakiplerinize göre yapacağınız planlamalar da işin bir püf noktası olup rakibinizi geçmeniz aşamasında yardımcı olacaktır. Siz rakibinize göre plan çizerken rakibinize yaklaştığınız aşamada ise rakipleriniz her zaman dişli ve işini takip eden insanlar olacağı için sizlerle rekabet edecektir.

 

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir