Ücretsiz ve Kaliteli Backlink Kaynakları

Web sitesi sahiplerinin en çok istediği şey, sitelerine çok sayıda ziyaretçinin gelmesidir. Site üzerinden para kazananlar ve ticaret yapanlar için de oldukça önemli bir durumdur. Bu yüzden site sahiplerinin Dofollow Backlink kavramını çok iyi bilmeleri gerekiyor.

Dofollow Nedir?

Google ve diğer tüm arama motorlarının, Web sitenize erişmenize ve web sitenizi takip etmenize yarayan bağlantı türüdür. Sitenizi, diğer alakalı siteler ile tanıtabilmenin en iyi yollarından bir tanesidir. Bu yüzden Dofollow bağlantı verirken, alakasız olan siteleri vermemenizi öneririz.

Nofollow Nedir?

Arama motoru botları sitenizi ziyaret eder ve kapsamlı bir kontrole tabi tutar. Böylece arama motorlarında üst sıralara yükselmeniz için gereken özelliklerin olup olmadığını tespit etmiş olur. Nofollow olayında ise HTML özelliği devreye girer ve arama motorlarının botları, sitenizin bağlantısını takip edemez.

nofollow backlink

nofollow backlink

Baclink olarak durumu değerlendirdiğimizde, Nofollow ve Dofollow bağlantı arasındaki fark, Nofollow bağlantının sitenizi takip edememesi dolayısıyla, kaynağından emin olmadığınız bir sitenin, sizin sitenize zarar verememesidir. Dofollow bağlantı olayında ise gelen her bağlantıya izin vermiş olursunuz.

Birçok site sahibi, backlink kaynağı bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Hem zaman, hem de para açısından birçok kayıp yaşamamanız için ücretsiz olan ve işinize yarayacak, backlink kaynaklarını sizlerle paylaşacağız.

Backlink Alabileceğim Siteler

Sıralayacağımız kaynaklar, hem ücretsiz, hem de daha önce kimsenin bilmediği kaynaklardır. Bu kaynaklardan optimum düzeyde faydalanacağınızı söyleyebiliriz.

Audio Paylaşım Siteleri

Birçok kişi size bu sitelerin bir işe yaramayacağını söyleyebilir. Ancak bu doğru değildir. Bu tür sitelerden backlink almak kolaydır. Ayrıca bu tür siteler Pagerank değerlerinize doğrudan etki eder.

Web siteleriniz için oldukça önemli ve vazgeçilmez olan SERP sonuç sayfasına da önemli bir katkı sağlar. Backlink alabileceğiniz Audio sitelerine örnek olarak:

 • Reverbnation.com
 • BandCamp.com
 • Sutros.com
 • Yourlisten.com

Sitelerini örnek olarak verebiliriz.

Süresi Dolan Domain Almak Yararlı Olacaktır

GoDaddy Auctions, Namejet ve SnapNames gibi süresi dolan domainler, backlink kaynağı olarak oldukça faydalı olabilir.

Burada isimlerini saydığımız alan adları yalnızca bir örnektir. Demek istediğimiz, daha öncesinden hit yapmış ancak bir şekilde kapanmış alan adlarını alarak, baştan elinizi güçlendirmiş olacaksınız.

Süresi dolan alan adlarının fiyatlarına bakacak olursanız, oldukça yüksek fiyatlarla karşılaşacağınızı göreceksiniz. Bunun önemli bir nedeni olmalı değil mi?

Alan adı seçerken, cezalı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Go Daddy gibi platformlarda genelde açık artırma usulü ile süresi dolan alan adları satışa sunulur. Alan adı almadan önce iyi bir araştırma yapmanız yararlı olacaktır. 7 gün süren açık artırmada en yüksek teklifi yapan, alan adının da sahibi olur.

Alan adları satın alma ile ilgili daha fazla bilgi için, https://www.icann.org/resources/pages/registars/accreditation/eddp-en adresini ziyaret etmeniz yararlı olacaktır.

Alan adını satın almadan önce DA ve PA değerlerini mutlaka kontrol edin. DA (Domain Authority) ve PA (Page Authority) alan adlarının kalitelerini belirleyen, iki önemli değerdir. Süresi dolan alan adı alırken mesela, DA 25 ve daha fazla değerde olan alan adları almaya özen göstermelisiniz.

Bazı alan adları, Google tarafından yasaklıdır. Tabi ki siz bunu önceden bilemezsiniz. Google sihirbazı ile alan adının yasaklı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer alan adını beğendiyseniz ve işinize yarayacağını düşünüyorsanız, Google’a müracaat ederek, alan adının yasağını kaldırabilirsiniz.

Birçok kişi Google Adsense aracını kullanır. Adsense ile sitelerine, ziyaretçi sayısına göre gelir elde ederler. Diğer yöntem ise organik reklam almaktır. Satın alacağınız alan adı Adsense yasaklı olabilir. Bu durumu öğrenebilmek için, Adsense kontrol sihirbazını kullanabilirsiniz.

Bir diğer önemli konu da sitenin arşivinin kontrol edilmesidir. Alan adının süresi dolmadan önce arşiv bölümüne gidip,”beni geriye götür” sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır. karşınıza, sitenin geçmişi ile ilgili bir takvim çıkacaktır. Takvimdeki herhangi bir tarihe tıkladığınızda, o tarihte sitenin nasıl göründüğünü ve içeriğinde neler olduğunu görebilirsiniz.

Kaliteli bir Blog Ağı Kurmayı Deneyin

Her sitede mutlaka bir Blog bölümü bulunur. “İçerik Kraldır” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Bu sözün anlamı, sitenizi tanıtıcı ve sitenizde bulunan materyaller hakkında, kaliteli yazılar bulundurduğunuzda, daha çok ziyaretçi çekersiniz. Denenmiş ve başarılı olmuş bir yöntemdir.

blogagi

Birden fazla blog oluşturarak, kaliteli bir blog ağı kurarsanız, daha fazla ziyaretçi sağlamış olursunuz. Blog ağlarınız, birbirleri ile etkileşim halinde olur ve organik backlink elde etmiş olursunuz.

Blog ağınızı kurarken, şunlara dikkat edin:

 • Whois bilgilerini mutlaka gizleyin.
 • Her bloğun Ip adreslerini farklı alın. Yani farklı hosting firmalarından yararlanın.
 • Bloglarınız, farklı dizaynlara sahip olsun ve farklı temalar kullanın.
 • Her blog için farklı permalink yapısı kullanmaya özen gösterin.
 • Bloglarınızın içerik yöneticileri farklı olsun. Mesela bir tanesinde Joomla kullanıyorsanız, diğerinde Drupal kullanın.

Bu konuda bilmeniz gereken iki önemli terim var. Bunlardan bir tanesi Paravan Blog kavramıdır. Paravan blog kavramında, ana site ile aynı türde içerik barındıran blog siteleri açarsınız. Burada amaç, ana siteyi birçok link ile beslemektir.

Bir diğer kavram da Link Wheel kavramıdır. Bu kavramda ise amaç aynıdır. Ana siteyi beslemek. Link Wheel oluşturabilmek için öncelikle paravan blog ağı kurmanız gerekiyor. Kurduğunuz blog ağı ile ana siteye, çok sayıda link verirsiniz. Böylece bir döngü oluşturmuş olursunuz. Sitenizin değerini artırmak için hızlı ve etkili bir yoldur.

Ancak paravan sitelerinizin güçlü ve güvenilir olması gerekir. Ücretsiz olarak, WordPress ve Blogspot tabanlı siteler kurabilirsiniz. Bir diğer yöntem de ücretli olarak satın alacağınız alan adını, Blogspot tabanlı siteye yönlendirmek olacaktır. Böylece güvenilir ve güçlü bir altyapı kurabilirsiniz.

Link Wheel sisteminde, tek yönlü etkileşimin olması gerekiyor. Yani linklemeyi yalnızca paravan sitelerden, ana siteye doğru yapmanız gerekir. Aksi takdirde, ana sitenin spama düşme tehlikesi oluşabilir.

Son olarak ise özgün içeriklerle, paravan sitelerinizi beslemeniz gerekiyor. Özgün içerikler ne kadar fazla olursa, sitenizin gücü de o oranda artacaktır.

Referans Sistemini Kullanın

Birçok SEO uzmanı, referans vermenin önemini yeterince kavrayabilmiş değildir. Kendi sitenizde, diğer firmaların referanslarına yer verin. Faydasını göreceksiniz. Firmayı da referans verdiğinize dair bilgilendirin ve sizin sitenizden bahsetmesini sağlayın.

Aslında birçok site sahibi, aradı sırada da olsa ve bilmeden, referans sistemini kullanıyor. Eğer blog yazılarınızda referans gösteriyorsanız, mutlaka alıntı yaptığınız kaynağın, linkini yazıda belirtmişsinizdir. Tabi ki bu da referans vermenin yollarından bir tanesidir. Bir diğer yöntemde blog yazılarında ya da sitenin herhangi bir yerinde geçen metinde, alıntı yaptığınız kişinin ya da yerin ismini vermek olacaktır.

Türkiye’de bu teknikleri birçok kişi bilmiyor ya da kullanmıyor. Bu yöntemleri en etkili kullanan iki isim var ki, zaten bu iki ismi birçok kişi biliyor. Yiğit Konur ve Kaan Gülten’den bahsediyoruz tabi ki…

Fiverr Blog Backink Pazarını Kullanın

Fiverr, backlink almak için kullanılan bir site. Ancak birçok uzman için adeta, backlink çöplüğüne dönmüş durumda. Yine de %1’lik bir kısım olsa da, hala altın değerinde backlink kaynakları bulunuyor.

Belki size biraz kumar oynamak gibi gelebilir. Ancak işin içine biraz girdiğinizde ve biraz da risk aldığınızda, hazineyi kesinlikle bulacaksınız.

Fiverr platformundan, cazip fiyatlara backlink paketleri satın alabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi, satın almadan önce %1’lik işe yarayan backlink kaynaklarını bulmanız gerekiyor.

Alternatif olarak R10 ve WMAracı gibi sitelerden de yararlanabilirsiniz.

Page Rank Değeri Yüksek Olan Dizinler

Mayıs 2012 tarihinde Google İndekslemeyi durdurdu diye bir haber çıktı. Tabi ki bu haber doğru değil. Eğer indeksleme durduysa, dizin linkleri neden hala çalışıyor?

Birçok SEO uzmanının, hala dizin indekslemeyi kullandıklarını söyleyelim. Üstelik Page Rank değeri yüksek olan dizinleri indeksletiyorlar.

dmoz

Sitenizi kayıt yapabileceğiniz bazı indeksleme dizinlerinden örnekler verelim. Böylece bir fikir edinmiş olursunuz. Sıralayacağımız dizinler, tamamen ücretsizdir. Ancak Page Rank değerleri yüksek olmayabilir.

 • R-TT,
 • So Much,
 • Directory World,
 • All The Websites,
 • DMOZ

Ücretli olanlar ise:

 • Family Friendly Sites,
 • Ask Bee,
 • Yahoo! Directory (Pahalı olabilir, ancak şiddetle tavsiye edilir)

Dizin sitelerinin en iyi taraflarından bir tanesi, sitenizi kategorilerine göre indeksliyor olmalarıdır. Dünya çapında isim yapmış ve birçok site sahibi tarafından bilinen DMOZ en iyi indeksleme sitesidir.

Sitenizi dizin sitelerine kaydederken, günlere yapmanız yararlı olacaktır. Ayrıca iyi bir tanıtım metni hazırlamalısınız. Sitenizin faaliyet alanı ve amacı ile ilgili açıklayıcı metinlere yer vermelisiniz. Anahtar kelimeleri de metinlerde optimum düzeyde kullanmalısınız.

Dizin sitelerinde çoğu kez, sitelerin ana sayfaları yer alır. Bu yüzden ana sayfanızın özeti çok iyi olmalıdır. Yani sitenizi kısa ama etkili bir biçimde tanıtmalısınız. Ana sayfa tasarımının bu yüzden önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Dizin sitelerindeki kuralları da çok iyi okumalı ve anlamalısınız.

Dizin sitelerinde, rakip sitelerin kayıtlarınız da görebilirsiniz. Arama kutucuğuna sitenizin konusunu yazmanız yeterli olacaktır. Kategoriler başlığı altında, kendi kategorinizi bulduktan sonra, rakip firmaların site adreslerini de görebilirsiniz. Rakip siteleri inceleyerek, kendi stratejinizi de oluşturabilirsiniz.

HARO! O da Ne!

HARO (Help a Reporter Out), backlink alabileceğiniz bir platform. Eşsiz olduğunu belirtelim. Öncelikle yapmanız gereken, platformun kaynağına kayıt olmanız.

Daha sonra 3 adet e-posta tarafınıza gönderiliyor. Bu e-postalardan günde en az 3 adet almaya devam edeceksiniz.

harobacklink

Platformda oldukça aktif olmanız gerekiyor. Getirisinin ne kadar çok olduğunu görünce inanamayacaksınız.

HARO, ABD ve Dünya basınına ulaşmanız için oldukça güzel bir yoldur. Sistemde birçok gazeteci ve haberci yer alıyor ve birçok konuda uzmanlığa ihtiyaçları oluyor. Sizde bu uzmanlardan bir tanesi olabilirsiniz. Yani siteye kayıt yaptırdığınızda, uzmanlık hizmeti vermenizin yanı sıra, site değerlerinizi de yükseltmek için mükemmel bir fırsat yakalamış oluyorsunuz.

Biraz uğraştıktan sonra, 4 ya da 5 kişi ile ortak çalıştığınızda bile, olumlu sonuçlar almaya başladığınızı göreceksiniz.

Üniversite, Hükümet ve Ülke Uzantılı Kaynaklar

Edu, Gov ve Tr gibi uzantılara mutlaka internette rastlamışsınızdır. Edu (Educational) üniversite ya da eğitim kurumlarının kurmuş olduğu sitelerin uzantısıdır. Gov (Goverment) Devlete bağlı olan kurumların kurmuş oldukları sitelerin uzantılarıdır. TR ise ülkemizi temsil eden bir uzantı türüdür.

Bu tür platformlardan backlink almanız durumunda, sitenizin uçuşa geçeceğini söyleyebiliriz. Ancak şunu belirtelim ki, bu tür uzantıya sahip olan sitelerden, yakın geçmişte backlink almak çok kolaydı.

Bu tür siteler durumun farkına vardılar ve artık daha seçici davranıyorlar. Yani bu tür sitelerden backlink almak her ne kadar oldukça yararlı olsa da, çok zor bir hal aldı.

Ancak Google arama motoruna yazacağınız bazı komutlar ile bu tür siteleri bulabilir ve çalışmanızın işe yarayıp, yaramadığını görebilirsiniz. Örneğin: site:edu inurl : node comment komutunu girerek, bahsettiğimiz siteleri bulabilirsiniz.

Ayrıca: inurl: gov.tr “Leave a Reply” komutunu kullanarak da iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

İsterseniz sonuç alabileceğiniz bazı komutları inceleyelim.

Edu, gov ve Tr uzantılı siteleri bulmak için; site: edu “no comments” komutunu kullanabilirsiniz. Komuttaki “no comments” yerine “yorum yok” yazdığınızda, Türkçe siteleri bulabilirsiniz. Aynı yöntemi, gov ve Tr uzantılı siteler için de kullanabilirsiniz.

Edu sitelerinin içinde blog kısımlarını bulmak için; site:.edu blog komutunu girmeniz yeterli olacaktır. aynı şekilde yorum kısımlarına ulaşabilmek için; site:.edu.tr comment komutunu kullanmanız yeterli olacaktır.

Bu şekilde birçok komuta internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Geri Bildirim Sitelerini Deneyin

Site sahiplerine yardımcı olan birçok site var. Bu siteler, Geri bildirim sitesi olarak adlandırılıyor. Bu tür sitelerin amacı, kullanıcı deneyimlerini ölçmek ve site sahiplerine bildirmek. Böylece aldığınız geri bildirimler sayesinde, sitenizi daha mükemmel bir hale getirme şansınız olur.

Bu tür sitelerin birçoğu, Dofollow özelliğine sahip bağlantı veriyor. Örnek vermek gerekecek olursa:

 • Conceptfeedback.com,
 • Bounceapp.com
 • Suggestionbox.com
 • Criticue.com

Sitelerini örnek olarak verebiliriz.

Blog Toplatıcıları

Technorati.com sitesine, sitenizde bulunan içerikleri toplatabilirsiniz. Bu tür sitelerden backlink almak, emin olun sizin için muhteşem bir deneyim olacak.

Öncelikle siteye kaydınızı yaptırın. Yani sitenizi kaydettirin. Size verilecek olan özel HTML kodunu, sitenize kaydedin ve sitenin sahibi olduğunuzu gösterin. Bu aşamadan sonra tek yapmanız gereken, sonucu takip etmek olacaktır.

Technorati sitesi dışında, Alltop.com sitesinden de yaralanabilirsiniz. Ayrıca, Blogarama.com sitesinden de yararlanabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu sitelerin, Page Rank değerleri oldukça yüksektir.

Sosyal Medyanın Gücü

Günümüzde organik trafik elde edebilmek için birçok SEO uzmanı ve yeni başlayan site sahipleri, sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor. Eğer kozunuzu doğru oynarsanız, inanılmaz bir kullanıcı sayısına sahip olabilirsiniz.

Instagram ya da Twitter gibi sosyal medya platformlarının arama motorlarına, siteniz ile ilgili anahtar kelimeleri giriyorsunuz. Alakalı kelimeler ile ilgili sayfalara bu şekilde ulaşabilirsiniz. Bu sayfalara kendi hesabınızı dahil edersiniz ve paylaşımda bulunabilirsiniz. Sitenizin içeriklerini ilgili hesaplarda paylaştığınızda, daha fazla kullanıcı elde ettiğinizi görebilirsiniz.

Mesela Instagram ortamında ilgi çekici resimler paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız resimlerin altına mutlaka, sitenizin linkini ve açıklayıcı bir metin eklemelisiniz. Ayrıca resimlerin üzerine de ilginç sloganlar eklemelisiniz. Kare kodu ile anahtar kelimeleri yazmayı da unutmayın. Tıpkı Google gibi, Instagram platformunun da kendisine ait arama motoru bulunur. İç aramada kullanıcılar, sizin paylaşımınızın altında kare kodu ile girdiğiniz anahtar kelime ile arama yaparlar. Yani anahtar kelimeleri ne kadar çok kullanırsanız, potansiyel kullanıcıların size ulaşması, daha kolay olacaktır.

Aynı mantık, Twitter platformunda da geçerlidir. Ancak bu platformda, 280 karakter sınırı vardır. Bu yüzden sitenizin linkini, anahtar kelimeleri ve kısa bir slogan paylaşımında bulunabilirsiniz. Paylaşıma resim de ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak, yukarıda sıralamış olduğumuz yöntemleri kullanarak, Dofollow backlink ve Nofollow backlink elde etmeniz mümkündür.

Pinterest ile Backlink

Ülkemizde pek yaygın olmasa da, Pinterest dünya genelinde yükselişini sürdürüyor. Aslında ülkemizde de yavaş da olsa yükselmeye başladı. Birçok kullanıcı, özellikle cep telefonlarından bu platformu takip ediyor.

Pinterest’de backlink yapmadan önce profilinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

pinterest-backlink

Pinterest Business hesabı açmanız gerektiğini de belirtelim. Tıpkı; Facebook, Instagram ve Twitter sosyal medya hesaplarında olduğu gibi işletme hesabı açmanız gerekiyor.

Profilinizin sağlam olması gerektiğini söylemiştik. Öncelikle iyi bir kullanıcı adı bulmanız gerekiyor. Kullanıcı adınız, işletmenizin faaliyetlerini tam olarak yansıtmalı. Doğru bir kullanıcı adı ile Pinterest’in arama motorunda kolaylıkla bulunabilirsiniz.

İşletme hesabınıza ait profil resminizin olması gerekiyor. Böylece güvenilir ve gerçek bir işletme olduğunuzu gösterebilirsiniz. Firma logosunun kullanılması faydalı olacaktır.

Profildeki başlık ve açıklama bölümü oldukça önemlidir. Bu kısma önem verin ve mümkün olduğunca detaylı açıklamalarda bulunun. Ayrıca işletmenizi tanımlayan anahtar kelimeler kullanın.

Kesinlikle arama gizliliği seçeneğini aktif etmeyin. Eğer bu seçeneği aktif ederseniz, arama motorlarının sizi bulmasını engellemiş olursunuz.

Pinterest, pano mantığı ile çalışır. Yani size ait bir panonuz vardır ve yaptığınız her paylaşım panonuzda yer alır. Tıpkı ofislerde bulunan mantar panolarda olduğu gibi.

Pano oluştururken de uygun bir kategori seçmeyi unutmayın. Panodaki başlık kısımları da oldukça önemlidir.

Pinterest ortamında görseller, oldukça önemlidir. İdeal görsel boyutu, 735 x 1102 pikseldir.

Düzenli olarak paylaşımlarda bulunun ve yaptığınız paylaşımların linki bulunsun.

Grup karlarına katılarak, linkinize zengin bir katkıda bulunabilirsiniz. Trafiğin çoğu bu grup kartlarından gelmektedir.

Google Analytics’de olduğu gibi Pinteres’e ait olan Analytics’de bulunmaktadır. Periyodik olarak, panonuzun durumunu kontrol edin. En iyi trafik sağlayan pinleri işaretleyerek, bu tarz pinlere odaklanabilirsiniz.

İyi bir Performans; İnfografikler

Günümüzde en çok medya sektöründe kullanılan İnfografikler, iyi bir backlink yapabilmeniz için şarttır. Birçok kişi infografiklerin pahalı ve zahmetli olduğunu düşünür. Oysa ki bu düşünce yanlıştır.

inforgraphic-backlinkpng

İnfografikler, eşsiz bir link inşasının oluşturulmasına imkan verirler. Siteniz hakkında ya da satışını yaptığınız ürün hakkında birçok bilgiyi, infografiklere sığdırabilirsiniz.

Peki ama nerelerde paylaşacaksınız?

Size yararlanabileceğiniz birkaç site ismi verelim:

 • ly (Page Rank 7)
 • com (Page Rank 4)
 • com (Page Rank 3)

Ayrıca sosyal medya hesaplarınızda da, hazırladığınız infografikleri paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir