backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler

Backlink Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web sitesine diğer sitelerden verilen ve anahtar kelimeler üzerinden sağlanan referans bağlantıları backlink olarak tanımlanır. Backlink, sitenin SEO değeri için önemli bir unsurdur. Ancak referans linkleri iyi ve kaliteli bir biçimde yapılandırılmadığı takdirde, sitenin SEO puanını yükseltmek şöyle dursun, sıralamasını kaybetmesine hatta dizinden çıkarılmasına sebep olabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için, backlink alırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir.  

Backlink SEO İçin Neden Gereklidir?

Arama motorlarının temel işlevi, aratılan terimler ile ilgili güvenilir sonuçları göstermektir. SEO çalışmalarının amacı ise belli anahtar kelimelerde otorite kazanabilmek ve kullanıcıya gösterilen sonuçlarda ilk sıralarda yer almaktır. Bir içerik, başka sitelerden referans aldığında, arama motorlarının algoritmasına göre güvenilir ve otoriter olarak kabul edilecektir. İyi bir backlink planı ile sitenin SEO puanını yükseltmek ve arama motorlarında üst sıralara sahip olmak mümkündür.

Backlink Alırken Hangi Siteleri Tercih Etmelisiniz?

Google, içeriğe verilen referansları inceleyerek, referans veren sitelerin kalitesine göre bir puanlama yapmaktadır. Backlink alınan sitenin sıralamadaki yeri, içerik kalitesi, sitedeki link çıkışları gibi unsurlar SEO puanı üzerinde etkilidir. Bu yüzden, backlink alırken kaliteli, otoriter ve özgün içerikler yayınlayan sitelerin tercih edilmesi gerekir. Başka bir biçimde ifade etmek gerekirse, arama terimlerinde ilk sıralarda çıkan sitelerin referans linkleri de doğal olarak kaliteli olacaktır.

Örnek vermek gerekirse, .gov ve .edu uzantılı sitelerden alınan backlinkler, diğer domainlere göre çok daha etkili olmaktadır. Nitekim, hükümet siteleri ve eğitim kurumlarına ait siteler, Google tarafından otoriter olarak kabul edilir ve buralardan alınan referanslar sitenin SEO puanı üzerinde etkilidir. Bunun dışında, herhangi bir arama terimi aratıldığında ilk sıralarda çıkan sitelerin backlink değeri de diğerlerine göre yüksektir.

Elbette, backlink alırken mevcut alternatifleri iyi değerlendirmek gerekir. Backlink alınacak sitenin Google’deki durumu, içerik özgünlüğü, SEO puanı ve TrustRank değeri ölçülerek, bu ölçümlere göre karar verilmelidir. 

Dizinlerden Backlink Almak Neden Önemlidir?

Dizin olarak bilinen web sayfaları, belli kategorideki web siteleri için rehber işlevi görür. Sitenizi bu sayfalara ekleyerek backlink alabilir ve arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Bu siteler, genellikle ücretsiz olmakla birlikte, belli anahtar kelimeler için kolaylıkla çıkış sağlarlar. Üstelik dizinlere içerik üretmeden ya da basit içerikler ile site ekleyerek backlink almak mümkündür. Ancak dizinlerden backlink alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Öncelikle, dizin üzerinden backlink alınacaksa, site ekleme sayfasının backlink alınacak web siteyle aynı dilde yayın yapması gerekir. İngilizce bir dizin sitesinden backlink almak, Türkçe bir site için faydalı olmayacaktır. Alan adları, içerikleri ve arayüzleri eklenecek siteyle mutlaka aynı dilde olmalıdır.

Bununla birlikte, dizinlerden alınan backlinkin kalitesi ve SEO’ya etkisi, dizinin kalitesine göre değişir. Kalitesiz, scam olarak tabir edilen dizin sitelerinden link almak, sitenin puanını yükseltmeyeceği gibi, SEO açısından dezavantaj yaratabilir. Sitenin eklendiği dizinin, yayın yapılan konuyla ilgili olmasına da dikkat edilmelidir. Örnek vermek gerekirse, bir restoranın sitesi için backlink alınacaksa, restoranların veya belli bir bölgedeki işletmelerin listelendiği dizin siteleri tercih edilebilir. Bunun dışında, kalitesiz ve zararlı içerik barındıran, bu içeriklere sahip sitelere link veren dizinlerden kesinlikle link alınmamalıdır.

Sosyal Medyadan Backlink Almak

Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya platformları, arama motorlarında yüksek bir sıralamaya sahiptir. Bu platformlarda herkese açık olarak paylaşılan gönderiler, arama terimlerinde üst sıralarda görüntülenebilir. Bu bakımdan, sosyal medyanın iyi bir backlink kaynağı olduğunu söylemek gerekir. Arama terimleriyle ilgili oluşturulmuş içeriklere bağlantı yerleştirilerek, web sitesine ziyaretçi çekmek ve sitenin SEO değerini yükseltecek backlinkler almak mümkündür. 

Hangi Sıklıkla Backlink Almalısınız?

Google, siteye yönelen link trafiğini titizlikle ölçümleyen bir algoritmaya sahiptir. Gün içinde belli bir limitin üzerinde backlink almak, inorganik trafik olarak algılanarak sitenin dizinden çıkarılmasına sebep olabilir. Bilindiği gibi, Google başta olmak üzere arama motorlarının algoritmaları, kullanıcıya organik sonuçlar göstermeye yöneliktir. Bu bakımdan, backlink alırken “BlackHat SEO” olarak bilinen, inorganik yöntemlerden uzak durmak, organik sonuçlar verecek bir çalışma yapmak gerekir.

“Linkin Farm” Nedir? Böyle Tanımlanan Sitelerden Neden Link Almamalısınız?

Bir SEO terimi olan Linkin Farm, birbiriyle alakasız referans linkleri yayınlayan, belli bir konsepti olmayan siteler için kullanılır. Bu siteler, ücretli veya ücretsiz olarak link çıkışına müsaade etmekle birlikte, SEO bakımından verimsizdir. Nitekim herhangi bir içerik yönetimi olmadan link veren siteler, Google tarafından inorganik olarak kabul edilir ve bu sayfalardan alınan backlinkler, link verilen sitenin SEO değerini ciddi anlamda düşürecektir. 

Linkin Farm olarak bilinen sitelerden alınan linkler, kötü bağlantı olarak tanımlanarak sitenin cezalandırılmasına, sıralamanın düşürülmesine hatta dizinden çıkarılmasına sebep olur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, backlink alınan sitelerin araştırılması ve yalnızca otoriter, kaliteli, organik sitelerden link alınması gerekir. 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Belirtildiği gibi, link alınacak sitelerin analiz edilmesi son derece önemlidir. Otoritesi yüksek ve kaliteli sitelerden backlink almak, sitenin SEO puanını yükseltecektir.
  • Site otoriter olsa bile, konsepti rekabet edilen anahtar kelimelere yakın olmalıdır. Sözgelimi, bir seyahat blogu için backlink alınacaksa, bu konseptteki bir site tercih edilmelidir.
  • Günlük hiti yüksek, bilinen ve saygın haber sitelerinden link almak da SEO açısından faydalı olacaktır.
  • Siteye gelen linkler mutlaka ölçümlenmelidir. Bu ölçümler Google Analytics gibi araçlarla yapılabilir. 
  • Backlinkler belli bir plana göre alınmalı, referans linki içeren yazılar bu planla yazılıp yayınlatılmalıdır.
  • Haber sitelerinden, bloglardan ve içerik yayınlayan platformlardan alınan linklerin, anasayfa yerine içerik sayfalarına alınması SEO açısından faydalı olacaktır. 

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir