Arama motoru nedir ve nasıl çalışır?

Arama motoru nedir ve nasıl çalışır?

Arama motorları, internet kullanıcıların belirli  kelimeler kullanarak istedikleri içeriğe ulaşmak için internette arama yapmasına izin verir. Çoğu kişinin bildiği bir kaç tanesinin  hakim olmasına rağmen, internet kullanıcılarının kullanabileceği çeşitli arama motorları var. Bir kullanıcı bir arama motoruna bir anahtar kelime veya cümle aradığında, bulunan sayfaların alaka düzeylerine göre sıralanması için bir arama motoru algoritması çalışır

Arama motorları, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve internet kullanıcılarına en iyi sonucu göstermek için dönem dönem algoritmalarını (sonuçları sıralamaya yarayan yazılımları) değiştirir. Kullanıcıların, aramalarında en iyi sonuca ulaştıklarından ve elde edilen sonuçlardan tatmin olduklarından emin olmayı  amaçlamaktadır. Bu, en yüksek kalitede ve en alakalı sayfaları üst sıralarda göstermek anlamına gelir.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Arama motorları internette arama yapmak için genellikle örümcek, robot veya tarayıcı olarak adlandırılan programları kullanır. Bu programlar, online platformlarda bulunan içeriklerin bir dizinini oluşturmak için arama motorları tarafından kullanılır. Ancak, çoğu arama motoru sayfa sıralamanızın nasıl geliştirileceğine dair ipuçları sunsa da, kullanılan algoritmalar tam olarak açık kaynak şeklinde sunulmaz ve yanlış kullanımdan kaçınmak için sık sık güncellemeler getirilir. Ancak sık kullanılan  ve etkinliği kanıtlanmış arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini takip ederek web sitenizin iyi indexlenmesi ve sırlamasının gelişmesi için çalışmalar yapabilirsiniz.

Farklı Arama Motoru Sıralamaları

En çok kullanılan üç arama motorunun her biri, web sitelerini sıralamak için farklı yöntemler kullanır. Bu arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamak, SEO hizmeti veya SEO paketlerini incelerken size yol gösterecektir. 

Google – Google, bir web sayfasının değerini geri bağlantı sayısına göre değerlendirir. Google’ın önemli gördüğü sayfalardan alınan bağlantılar, daha fazla ağırlık kazanır ve bağlantı verilen sayfaların sıralamasını daha üstlere taşır. Google ayrıca son dönemlerde, sayfanın içeriğinin alaka düzeyini ve mobil uyumluluk gibi diğer faktörleri de analiz eder. Google sıralama algoritması sürekli değişip gelişiyor, en son değişikliklerden haberdar olmak sıralamalarınızı korumak için faydalı olacaktır.

Yahoo! – Yahoo! elle düzenlenmiş bir dizin olarak başladı. Artık, sayfa alaka düzeyini belirlemek için bağlantı analiz araçları ve akıllı yazılımları kullanıyor. Ancak, içeriğin başlıkla alakalı olması, arama alaka düzeyine karar verirken dikkat edilen diğer bir kriter. Önemli olan diğer faktörler geri bağlantılar ve iyi bir site tasarımıdır.

Bing – Microsoft’un Bing arama motoru web sitelerini, web sayfası yazılı ve görsel içeriğine, sayfalarınıza verilen bağlantıların sayısına ve bu sayfaların kalitesine ve web sitenizin arama kelimelerinin uygunluğuna göre sıralar.

Web sitenizi belirli bir arama motoru için en iyi şekilde nasıl optimize edeceğiniz hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve sitenizi geliştirmek için forumları takip edebilirsiniz. En çok kullanılan arama motorlarında web sitenizin sıralamasının geliştirilmesi için bilgi ve araçları bulabilirsiniz. SEO uyumlu web sitesi kriterleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Farklı İçerik Sonuçları

Genel veya karışık arama, arama motorlarının arama sonuçlarında kullanıcılara farklı içerik türleri( yazılı, görsel, ses gibi)  sunmasıdır. Geleneksel metin sayfası sonuçlarının yanı sıra resimler, videolar, haritalar, makaleler ve alışveriş sayfaları gibi zengin medya içeriği de indexlenecek ve sonuçlarda görünecektir.

Web sitenizde birkaç farklı türde içeriğe sahip olmak – örneğin, ürününüzü veya blogunuzu nasıl kullanacağınız hakkında bir eğitim videosu, arama sonuçlarında sitenizin görünme şansını ve sıralamanızı etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir