Anti SEO Tespiti Nasıl Yapılır

Anti SEO Tespiti Nasıl Yapılır ?

Günümüzde son zamanlarda sürekli olarak bahsedilen konulardan birisi de Anti SEO çalışmalarıdır. Kurumsal internet sitelerin, firmaların başında büyük bir sebep oluşturmuş anti SEO nedir? Rakipleriniz tarafından internet sitenizin Google statüsünde yerinizi düşürmek ve kelimelerinize verilen bağlantılara denilen bir işlemdir. İnsanlar internet sitelerinin yükselişi için bir çok yatırım yapmakta ve bu yatırımlarını sürekli olarak güncellemektedir. Rakipleriniz ise sizlerin yaptığı bu yatırımları ve sitenizin gelişmesini fark etmektedir. Bunun sonucunda ise internet sitenize bir çok farklı sitelerden kelime bazlı bağlantı çalışması yaparak sitenizin Google statüsünde itibarını düşürerek, sıralama kaybı yaşamanıza sebep olacaktır. Günümüzde insanların en çok acı çektiği noktalardan birisi olan anti SEO tespiti nedir, nasıl olmalıdır? Anti SEO tespiti yaparken dikkat etmemiz gereken konular ve daha fazlası nelerdir?

Anti SEO çalışmaları günümüzde rekabetin en yüksek olduğu alanlarda yapılmaktadır. Bunlardan birisi de şüphesiz e-ticaret sektörüdür. E-ticaret sektöründe ki bir çok firma rakiplerinin önüne geçmek, rakiplerinin satışlarını azaltabilmek adına bu tarz çalışmalar yapmaktadır. Yapacakları bu çalışmalar ile internet sitelerinin daha fark edilebilmesini sağlayacak olan firmalar ise bu çalışmalara büyük yatırımlar yapmaktadır. Bu noktada ise bir çok firma Anti SEO tespiti için kurumsal firmalar ile çalışmaktadır. Bazı firmalar ise kendi bünyesinde bu alanda uzmanlaşmış SEO danışmanları ile bu sürecin üstesinden gelmeye çalışmaktadır.

Firmalar, şirketler uzun süreler boyunca büyük paralar harcadıkları internet sitelerinin bir gün başına bu tarz bir olay gelmesini beklemişler midir? Uzun süredir üzerinde çalışarak istediğiniz kelimelerde sıralama kazandığınız ve arama hacimlerini yükselttiğiniz internet sayfalarınıza rakipler tarafından yapılan anti SEO çalışmaları ile siteleriniz bir anda büyük düşüşler yaşamakta ve verilen tüm emekler, harcamalar bir anda yok olmaktadır. Anti SEO işlemi yapan art niyetli insanlar yaptıkları çalışmaların dozunu bazen arttırabilmekte ve bazı durumlarda kötü niyetli yaptıkları çalışmalar sonrasında firmanın alan adının Google üzerinden ban yemesi gibi bir çok olayda gerçekleşmektedir. Anti SEO çalışmaları hafife alınacak bir durum değildir ve kesinlikle erken tespiti ve engelleme için çalışmaları bekletmemek gerekmektedir.

Black SEO ve hacklink dediğimiz sistemler ile internet sitelerinize verilecek bağlantılar Google ve diğer arama motorları nezdinde sizin sitenize kötü bir algı sağlamasına sebep olacaktır. Yapılan bu çalışmalar ile Google indekslerinden internet siteniz hızlı bir şekilde silinmesi gibi bir çok olay gerçekleşecektir. Bu olay ile birlikte artık büyük emekler harcanılan içerikleriniz hiç bir değer taşımayacaktır. Hacklink ve black SEO adı verilen sistemler genellikle insanların siteleri ile ilgilenmediği saatlerde gerçekleşmektedir. Art niyetli insanlar bu tarz çalışmaları sizin de uyuduğunuzu düşünerek geç saatlerde yapmaktadır. Bu çalışmayı ne kadar erken fark ederseniz yapılan art niyetli çalışmanın önüne geçmenizi sağlayacaktır. Geç fark edilebilecek bir hacklink ve anti SEO çalışması internet sitenizin Google’da sayfalarınızın silinmesine ve itibarınızın yok olmasına sebep olacaktır.

Anti SEO tespiti nasıl yapılır?

Anti SEO çalışmasının erken tespiti zararın büyük bir kısmından kurtulmanıza yarayacaktır. Anti SEO tespiti için manuel olarak kontrol edebileceğiniz Google Webmaster Tools ve dünyaca ünlü backlink kontrol sitesi olan Open Site Explorer tarafından kontrolleri sağlayabilirsiniz. İlk olarak Open Site Explorer üzerinden sitenize art niyetli çalışmaların yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. İlgili sayfaya giriş yaptığınızda arama kısmına internet sitenizi yazarak, başka internet siteleri üzerinden internet sitenize bağlantı verilip verilmediğini görebilir ve sitenizin son durumunu sürekli olarak takip edebilirsiniz.

Webmaster Tools üzerinden de Anti SEO tespiti sağlayabilirsiniz. Sitenize hiç beklenmedik bir şekilde ani sıralama düşüşleri yaşadığınızda girebileceğiniz ilk kısım Webmaster araçları olmaktadır. Webmaster Tools giriş yaptıktan sonra sitenize tıklayın. Sonrasında ise sitenize giden bağlantılar kısmını bularak internet sitenize verilen bağlantıları bulmanız çokta zor olmayacaktır. En doğru sonuçları Webmaster araçlarından sürekli olarak kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Anti SEO tespitinin en önemli konularından birisi erken tespittir. Sağlık konularında olduğu gibi internet sitemizin de bir sağlığı vardır ve kontrol edilmediği sürece sağlığı bu tarz art niyetli çalışmalar ile bozulabilmektedir. Kayda değer bir internet siteniz var ve sıralamalarda iyi durumda iseniz sizlerin de bir gün anti SEO çalışması kapınızı çalabilir. Anti SEO çalışmalarının önüne geçebilmek ve hemen tespitini sağlayabilmeniz adına her gün sizlere verilen kısımdan sitelerinizi kontrol edebilirsiniz.

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir