anti seo nedir

Anti SEO nedir?

Markalarınızın, şirketlerinizin, e-ticaret sitelerinizin ve diğer çeşitli internet sitelerinizin trafiğinde, arama kelimelerinde birden bire büyük bir düşüş hissederseniz dikkatli olmanız gerekmektedir. Günümüzde bir çok kişi sizleri rakip görerek internet sitenize anti seo çalışması yapmaktadır. Yapılan bu çalışma ile birlikte internet siteniz Google arama kelimelerinizde büyük bir düşüş yaşayacak ve siteniz büyük ölçüde fena bir zarar uğrayacaktır. Arama motorları yapılan bu anti seo çalışmasını sevilmeyenler listesinde tutmaktadır. Sizlerin de internet sitelerinize rakiplerinizden ya da kötü niyetli insanlar tarafından bu tarz çalışmalar yapılabilir ve arama kelimelerinizde büyük bir düşüş yaşayabilirsiniz. Anti SEO çalışmaları günümüzde halen bir çok art niyetli insan tarafından iyi gelişimde olan internet sitelerine yapılan black SEO’da adı verilen çalışmalardır.

Anti SEO çalışmalarının iki farklı sebebi olabilir. Birisi yukarıda sizlere belirttiğimiz gibi rakipleriniz tarafından yapılan art niyetli çalışmalar ve diğeri ise sizlerin yaptığı SEO çalışmalarının değişen Google algoritmaları ile birlikte güncellemelere uymaması olabilir. Haberiniz olarak ya da olmayarak yapılan çalışmalar internet sitenizi Google’da büyük bir düşüşe geçmesine sebep olabilir ve sitelerinizi zarara sokabilir. İnsanlar; gelişimde olan, büyük bir aşama kaydeden internet sitelerine yaptıkları art niyetli çalışmalar ile sıralamada düşüşe geçmesini sağlayabilmekte ve kendi sitesini bu çalışmalar sonrası üst sıralara taşımak istemektedir. Tüm dünyada bu çalışmalar bir çok kötü kullanıcılar tarafından her an her saniye yapılmaktadır.

Rakipleriniz tarafından yapılması muhtemel Anti Seo çalışması!

Kurumsal sitelerinizde, e-ticaret ve genel içerikli internet sitelerinizde olumsuz farklı çalışmalar yapmadığınızı biliyorsanız ve kelimelerinizde ani bir sıralama düşüşü yaşadığınızı gördüyseniz, çok nadir bir ihtimal olsa da rakipleriniz ve ya sizlerin yükselmesini istemeyen, kıskanan art niyetli insanlar tarafından anti SEO çalışması sitenize gerçekleştirilmiş olabilir. Anti SEO çalışmalarının en yaygını ise toplu bir şekilde kelimelerinize alınacak backlink olmasıdır. Anlaşılır bir dilde anlatabilecek olursak bir den fazla internet sitesinden sitenize backlink gönderilir. Google başta olmak üzere bir çok arama motoru bu işlemi black SEO olarak tanımlar ve sitenizi spam siteler arasında göstermeye başlayacaktır.

Farkında olmadan yapabileceğiniz Anti SEO çalışması!

Arama motorları sürekli olarak sistemlerini geliştirmek istemekteler ve bu sebeple beraber güncellemeler geliştirmektedir. Google algoritması gelişen teknoloji ile beraber sürekli olarak değişmekte ve kullanıcılara en doğru bilgiyi, en etkili şekilde ve kullanıcılara en çok tercih edilen siteleri sunmaktadır. Arama motorlarının yaptıkları bu algoritma değişiklikleri sıralamalarda haksız yere yükseliş sağlayan internet sitelerinin önünü kesmek ve bu sitelerin önüne geçmeyi çabalamaktadır. Google Penguen 3.0 güncellemesi öncesi bir çok internet sitesi toplu bir şekilde kelime bazlı tanıtım yazıları satın almış ve sonrasında gelen güncelleme ile bu sitelerin hepsi kendilerini spam siteler arasında bulmuşlardır.

Bu aşamada sizler de farkında olmadan sitenize anti SEO çalışması yapmış olabilirsiniz. Yeni açmış olduğunuz, büyük heveslerle iyi yatırım yaptığınız internet sitelerinize alacağınız çok fazla backlink sitelerinizi spam siteler arasına sokabilmektedir. Farkında olmadan alabileceğiniz bir çok backlink sitenizin itibarı konusunda Google’da anti SEO çalışması olarak değerlendirmeye girebilmektedir.

Günümüzde bir çok internet sitesinin başına bu çalışmalar gelmektedir. Her gün bir çok internet sitesi bu durumdan mağdur olmakta ve bu çetin yarışta rakipleriyle sürekli olarak karşı karşıya kalmaktadır. Anti SEO çalışmasının iyi bir tarafı kesinlikle olmamakla birlikte yapan insanların rakipleriniz olabileceği ya da markanızın, internet sitenizin gelişmesini, büyümesini istemeyen kişiler tarafından her an her saniye yapılabilir. Anti SEO çalışmalarını tespit edebilmek için bir çok internet sitesi bulunmaktadır. Yukarıda ki paragraflarda da anlattığımız üzere bir çok kelimeden bir çok farklı internet sitesinden sizlerin sitesine gönderilecek olan backlinkler bunların başında gelmektedir. Bunların tespiti ise çokta zor değildir.

Gelişen dünya ve insanların büyüyen kıskançlıkları ile birlikte her gün her saniye insanların en çok dert yandığı konu olan anti SEO sürekli olarak yapılmaktadır. Bunlarla başa çıkmak oldukça zor olsa da yapılan çalışmaların tespiti ve engelleme süreci ile ilgili de makalelerimizi okuyarak bu beladan sitenizi kurtarabilir ve artık markanızı, internet sitenizi vb. projelerinizi istediğiniz noktalara getirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Anti SEO Engelleme

Bu yazıya oy vermek ister misiniz?

Ortalama puan / 5. Oyalan Kişi Sayısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir