anti seo engelleme

Anti SEO Engelleme

Dünya üzerinde ve ülkemizde sürekli olarak popülerliğini koruyan ve kurumsal sitelerin baş belası olan anti SEO çalışmaları günümüzde halen firmaların baş belası bir çalışmadır. İnsanları büyük emekler verdikleri projelerinden soğutan bu çalışmalar rakipleriniz tarafından Google statüsünde sitenize büyük zararlar vermekte ve anahtar kelimelerinizde sitenizi büyük bir düşüşe geçmesini sağlamaktadır. Anti SEO çalışmalarının önüne geçmek için ilk aşama tespit aşamasıdır. Anti SEO çalışmalarını kimin yaptığını ve hangi siteler üzerinden sizlere çalışmalar gerçekleştirdiğini öğrendikten sonra ki aşama ise Anti SEO çalışmasını engelleme kısmıdır. Bu kısımda ise doğru çalışmalar yaparak sizlerin sitenize yapılan bağlantıları reddetmeniz gibi bir çok işlem gerekmektedir.

Tüm dünya üzerinde bilinildiği üzere arama motorlarında ki sitelerin ön sıralara çıkarabilmek için bir çok çalışma gerçekleşmektedir. Bir çok kurumsal firma bu SEO çalışmalarına büyük harcamalar ve yatırımlar yapmaktadır. Bu çalışmalar site anahtar kelime üzerinden yapıldığı gibi aynı zamanda site sayfaları, subdomain ve bir çok kısıma yapılmaktadır. Günümüz şirketler, firmalar internet sitelerini daha iyi alanlara taşıyabilmek adına bağlantı linkleri satın almakta, özgün makaleler yazmakta ve yazdırmakta, sosyal medyayı iyi bir şekilde kullanmakta ve daha yararı %100 kesinleşmiş olmayan SEO şirketlerine büyük yatırımlar ile anlaşmakta ve kendi çapında toplist vb. çalışmalar ile sitelerini ön plana çıkarmak istemektedirler.

Firmalar yaptırdıkları SEO çalışmaları ile aslında o sektörde rekabeti arttırmaktadır. Sitesinin bulunduğu ilgili anahtar kelimesinde de rekabet artmakta ve yer yer rakip site sahipleri doğal olmayan yollara başvurmaktadır. Bu yollardan birisi de kendisinin önünde bulunan internet sitelerine anti SEO çalışmaları uygulamakta ve arama motorlarının gözünde değerini ve sıralamasını düşürme yöntemi olarak bilinmektedir. Bu yöntem ile beraber sitelere uygulandığında ciddi sorunlar oluşmakta ve arama motorları siteyi ilgili anahtar kelimelerinde birden büyük bir düşüşe atabilmektedir. Bir çok firma ise Google indeksli hareket etmekteyiz. Bu bağlamda ise Google robotları bu gibi anti SEO çalışmalarında sitelere cezalar verebilmektedir. Anti SEO yöntemleri de genellikle sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay ve düşük kaliteli bağlantılar yönlendirerek sıralama kaybı yaşamanıza sebep olmaktadır. Bu bağlantı sayıları binlerce bazen ise on binlerce olabilmektedir.

Sitelerinize yapılan bağlantıları görebilmek adına diğer makalemizde anti SEO tespitinden bahsetmiştik. Anti SEO tespitinde iki farklı araç karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan birisi dünyaca ünlü analiz, MOZ sitelerinden birisi olan Open Site Explorer ile sitemize verilen art niyetli bağlantıları fark edebilmemizi sağlayan bir sistemdir. Diğer tespit etmemize yarayacak sistem ise Google’ın webmaster araçları sistemidir. Bu sistemde de “Sitenize Verilen Bağlantılar” kısmından sizlerin farkında olmadan sitelerinize verilen hacklink, anti SEO çalışmalarını fark edebilmenizi sağlayacaktır. Anti SEO çalışmalarının erken tespiti yapılacak çalışmalar ile sitelerinizi arama motorlarında eski görünüme kavuşturmada oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Anti SEO çalışmalarının engellemesi adına Webmaster Tools üzerinden sol menüde bulunan Arama Trafiği alanına giriyor ve sonrasında Sitenize verilen bağlantılar kısmına tıklıyoruz. Gelen kısımda “En Çok Bağlantı Verenler” alanının altında bulunan Diğer alanına tıklıyoruz. Sonrasında ise üst kısımda çıkan “Daha fazla örnek bağlantı indir” butonuna tıklıyor ve CSV dosyası halinde sitemize hangi siteler üzerinden bağlantı verildiğini görebilmekteyiz. İndirdiğimiz dosya içerisinde sizin isteğiniz ve bilginiz dışında oluşturulmuş tüm bağlantıları tespit ediyor ve ayrı bir txt dosyası oluşturarak bu bağlantıları oraya aktarıyoruz. Oluşturulan txt dosyası ile artık sizin bilginiz ve isteğiniz dışında oluşan bağlantıları tespit edebiliyor ve sonrasında bu bağlantıları reddetmek adına çalışmalarımızı devam ettirmemiz gerekmektedir.

Anti SEO çalışmasını tam anlamıyla engelleyebilmek adına son yapmamız gereken işlem ise buradaki (https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main) adrese giriş yaptıktan sonra sitenizi seçmek ve sonrasında “Bağlantıları Reddet” butonuna tıklayarak hazırladığınız txt dosyasını seçmelisiniz. Son olarak yapılması gereken işlem ise manuel web spam işlemini Google’a bildirmekten geçmektedir. Bu işlemde ki aşamamızda ise Webmaster Tools hesabınızın sol menüsünden Arama Trafiği > Manuel İşlemler butonuna tıklamamız gerekmektedir. Manuel Web Spam bildirimine tıklayarak gerekli çalışmaları Google’a bildirmemiz gerekmektedir. Yapılan anti SEO çalışmalarının olumsuz etkilerini kısa süre içerisinde yok edecek ve sonrasında artık bu baş belası durumdan kurtulabileceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir